| DomnulPoliticos a întrebat:

De ce se comporta majoritatea bărbaților și femeilor în relații de parca sunt sechestrați și nu au voie nici măcar sa facă contact vizual cu alta persoană? Dacă ai partener/a nu înseamnă că trebuie să o izolezi de societate, pentru mine chestia asta cu gelozia e boala mintala

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Gelozia se trage din neincrederea de sine, nu trebuie sa iti izolezi partenerul, acolo nu mai exista dragoste, omul e facut sa fie liber prin natura lui, de asta inchisoarea e cea mai rea pedeapsa, deci ce crezi ca o sa faca cand incerci sa o izolezi? O sa vrea sa scape, cine nu invata asta, va repeta aceeasi greseala din nou si din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozie, posesivitate, orgoliu, dorința de a domina. Iată aici motivele.

| hipotronic a răspuns:

Salut. Categoric că e ceva eronat din start. Pot fi mai multe motive pentru care oamenii sunt așa

Fie e vorba de neîncredere ceea ce se întâmplă de foarte multe ori, fie au crescut cu această mentalitate și o respectă mai ceva decât o religie sau poate că e un principiu de viață, ideologie pentru ei, până la urmă orice se poate

| HarryM77 a răspuns:

Vor sa fie siguri ca au ochii numai unul pentru celalalt,
atunci când fac contact vizual cu o alta persoana necunoscuta considera ca persoana respectiva cu care a avut acel contact ar putea fi viitorul partener/a, și de aici apare gelozia.
De ce ne comportam asa, pur și simplu din natura noastra pentru a ne proteja teritoriul, spui deja ca acea persoana îți apartine și ca nu ai putea sa o vezi in bratele altuia/alteia, deja îți faci filme

| DomnulPoliticos explică (pentru HarryM77):

Vorbește pentru tine insuti nu la plural

| HarryM77 a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Aici nu era vorba despre mine, ci despre bărbații și femeii la plural care sunt in relații, sau ai greșit tu intrebarea, nu îți înțeleg acest raspuns