| Mosotti a întrebat:

De ce se zice ca nu merge sa iubesti doi parteneri sau partenere la fel?!
Eu zic ca merge, asa cum si daca ai doi copii ii poti iubi pe ambii la fel, daca ai doi caini ii iubesti pe ambii la fel.
De ce n-ar fi asa si la parteneri? Ca poate sa-mi placa doua fete la fel de tare, unde e problema? Sau invers, ea sa ma placa si pe mine si pe altul la fel de tare.

95 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Într-o țară cu mult fariseism, prefecătorie e o întrebare care unii o comentează aici, "vai nu accept", dar în realitate, merge și la vecina.
Nimeni nu ar recunoaște adevărul, că fructul oprit e mai dulce decât fructul din farfurie.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Nu e vorba de fructul oprit, e vorba de fructul permis, de fructele permise! Doua fructe bune permise, nu discut aici de inselat pe ascuns cand acela nu mai e multumit de ce are acasa.
Ma refer cand e multumit cu doi parteneri si se simte la fel de bine cu ambii.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

E același lucru. Se cheamă, dacă nu greșesc "swing". În occident există cupluri care acceptă, primesc o a treia persoană în viața lor personală. La noi nu există așa ceva, mai ales datorită faptului că nu știi pe cine bagi în casă. Nu există o cultură pentru așa ceva.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai nu e nevoie de cultura, daca simti sa o faci, o faci pur si simplu. Pai si ce, occidentalii stiu pe cine baga in casa?
Dar nu e vb de asta, e vorba ca daca una place doi sau unul doua, se imprietenesc toti, nu e nici o problema la o adica.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, occidentalii știu pe cine bagă în casă, deoarece există site-uri de calitate pentru astfel de situații. Acolo este o normalitate, persoanele care fac acest lucru nu se ascund și nu sunt supuse oprobiului public.
De unde știu. Întâmplător, cu ceva timp în urmă, am văzut un documentar despre acest subiect.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Aha, daca e asa e okey, ma gandesc oare noi romanii cand ne mai largim orizontul de gandire, vrem sa ajungem ca ei dar nu vrem mental in primul rand in multe ramuri.
Eu gandesc ca ei desi nu-s occidental si nu am intalnit acolo in 2 ani in Germania asa ceva, gandesc de la sine asa pentru ca nu mi se pare o problema, nu vad de ce m-ar deranja? Ce ma int pe mine e sa fiu tratat cum trebuie de acea femeie, ca in acelasi timp trateaza pe al doilea la fel, nu ma deranjeaza sa stam toti trei in casa, zic asa la o adica.
Ca daca ma trateaza la fel de bine si daca era alalalt sau nu, de ce m-ar deranja? Si e chiar mai misto asa in trei si la distractie, si la vorba si la un joc de carti, etc.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

În Germania, nu ați întâlnit pentru că nu ați căutat.
Mentalitatea nu va dispărea niciodată.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Stiu ca n-am cautat ca nu aveam de ce, dar zic ca eu gandesc ca ei asa pur si simplu, n-am preluat de la ei asta, asa mi se pare mie okey, ca nu e nici o problema in a fi poligam.

| RAY a răspuns:

Mann simti atractie fata de ele dar nu iubire, iubirea e cand e in mintea ta mult timp, asa placeri carnale e cv de moment, cand iubesti cu adv si e altceva, din pacate nu ai ce sa iubesti in ziua de azi

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ai ce sa iubesti, depinde de peste cine dai.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Nimic de zis sau de comentat. big grin

| Mosotti explică (pentru corbulalbrosu):

Si nici nu ma deranjeaza daca mai iubeste si pe altul, daca ma iubeste la fel si pe mine si ma simt bine cu ea, e okey asa cum e.

| SilentRain a răspuns:

Gelozia ar fi o problema

Cata rabdare sa ai sa iti vezi iubita cum și-o trage cu altul in fata ta
N-aș acceptă asa ceva, fie cu mine, fie cu alta dar asa nu ar merge
Imi pare imposibil sa poti iubi doii oamenii o data

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Pe mine nu m-ar deranja, n-am inteles niciodata gelozia asta.
Daca cu mine e f ok si nu imi afecteaza relatia, de ce m-ar deranja? Ca oricum alta gaura nu ii face aleia, tot intreaga vine la mine.

Asa cum mi-a zis mie un medic de nutritie:
"poti sa mananci cat vrei tu si ce vrei, doar ca dupa o luna vreau sa vad cantaru` ca sta pe loc".
Asa si aici, daca treaba e buna, atat conteaza, nu conteaza ce si cum.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Esti poligami, ai face copii intr-o relație de genul?
Eu una n-aș suporta sa il vad cu alta, le dădeam in cap laughing)
Daca nu sunt eu acel om special, nu mai are rost

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Toti suntem speciali in felul nostru, nu pot fi eu unicat, e absurd, ma place pe mine pentru ceva, pe celalalt pentru altceva. Si de ce n-as face si copil in asa relatie?
Tot ce conteaza este finalul, adica sa ma inteleg bine, sa ma simt iubit, dorit, sexat, si daca-mi da astea, nu mai conteaza ca mai da unuia la fel. In momentul cand nu imi mai da astea, atunci da, devine o problema.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Bravo tie ca poti rezona cu asa ceva

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Da, eu si cand puteam face relatie cu unele femei care ma placusera (ca nu le-am placut eu pe ele e altceva) pe la 30-33 ani, eu am zis "poti sa faci ce vrei cu cine vrei DAR cu mine sa fi bine si sentimental si sexual, atat timp cat esti f ok cu mine, altceva nu ma intereseaza".
Le ziceam asa ca principiu de viata cand vorbeam. Zambeau si le convenea ce auzeau, cica erau satule de gelosi posesivi, si ziceau ca daca vor sa insele inseala cu barbatul de mana la o adica.

| Emma30555 a răspuns:

În teorie poate crezi asta dar în practica e mai complicat. De exemplu iubești pe una, relație oficiala, vrei sa te vezi cu ea dar ea nu poate ca are în program sa se vadă cu celalat. Apoi familia cunoștințele tale te știu cu ea, relație serioasa, apoi o vad pe ea cu altul și asa apare și orgoliul fiindcă ți e teama ca oamenii aia rad de tine sau va bârfesc. Eu zic ce se poate întâmpla in gândirea majorității, tu poate ești diferit și nu ți pasa de nimic din toate astea. E greu sa poți iubi doi parteneri la fel, când ai copii sau animale e diferit fiindcă e alt gen de iubire cea dintre parteneri e și fizica nu doar emoțională.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Orgoliu este demn de un om mai slab putin de minte, caruia ii pasa de parerea unor fraieri, ca niste nefraieri n-ar rade de asta, ar intelege ca acel om este altfel ca ei, are alta gandirea, si e ok asa in felul lui pentru el, nu e nimic de ras! Asa ca aia e.

Pai si daca este fizica relatia, nu e o problema, vezi swingerii.
Acuma se presupune ca daca iubesti doi insi stai cu ambii! Nu ai program separat cu unul si cu altul.
Dar si daca ai, aia e, fiecare la rand prin rotatie.
Mai ales ca omul nu e poligam genetic de fapt, asa ca monogamia pana la urma a fost o chestie sociala doar.
Tenta e tot poligama, de ce crezi ca se inseala pe rupte in relatii?

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Oamenii sunt orgolioși, ideea e ca asa suntem construiți, sa trăiești în grup e mai greu, sunt puțini care practica asta, de multe ori suntem geloși și pe prieteni când unul da atenție mai multa altuia, oamenii sunt egoiști vor sa se simtă importanți.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Eu nu-s asa si n-am inteles asta niciodata, chiar pe un forum am deschis topic de genul sa intreb de ce e lumea asa.
Si daca pentru cineva sunt la fel de important ca altcineva, este foarte okey, totul e sa a simt important pentru partenera, ce conteaza ca mai e inca unul important? Ne intelegem toti si aia e.

| BlackRose03 a răspuns:

Fiecare simte si gandeste diferit. Tu ai putea accepta pentru simplul fapt ca nu te deranjeaza, dar pentru mine asta inseamna adio relatie. Pot accepta orice in afara de inselat. Si nu pot schimba modul in care simt si ma afecteaza anumite fapte asa cum nici tu nu poti. Trebuie doar sa accepti ca fiecare e diferit si ce merge pentru tine nu merge pentru toti.

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Am inteles, insa eram curios de ce multi nu accepta, eu am zis sa de ce as accepta, ca atat timp cat mi-e f bine cu persoana aia si imi ofera ce am nevoie, nu conteaza ce face.
Sunt curios sa-mi explici si tu daca vrei si poti, de ce te deranjeaza. Daca ti-e frica ca s-ar putea strica relatia, asta e putin justificat, dar presupunem ca nu se strica nimic, si daca nu se strica nimic, de ce ar conta?! Mereu m-am intrebat asta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mosotti):

Pur si simplu nu mi-ar placea, m-as simti ranita sa stiu ca se culca si cu altele. Sunt emotii care nu au legatura cu partea rationala, degeaba incerci sa justifici prin vorbe de ce ar fi ok ca nu poti schimba ce simti. Exact, pentru tine nu conteaza cat timp acea persoana iti este alaturi. Ei bine, ca eu sa fiu fericita intr-o relatie am nevoie si de altceva, nu simpla lui prezenta. Degeaba e cu mine daca nu sunt singura pentru el, o sa ma simt eu aiurea. Asta-i tot, emotii, modul in care te face sa te simti acel ceva. Tu nu intelegi ca simti altfel si asta nu te-ar afecta, degeaba incerci sa iti explici. De fapt, poti intelege oarecum. Gandeste-te ce te-ar deranja nespus intr-o relatie. Posibil minciuna. Dar sunt oameni carora nu le pasa daca esti sincer cat timp le esti alaturi. Asa si aici

| Mosotti explică (pentru BlackRose03):

Ma deranjeaza in relati doar daca nu ne intelegem, daca nu ne respectam, daca nu comunicam, daca nu ne mai purtam frumos unul cu altul, daca nu ne mai satisfacem sexual, daca ne mintim, in rest nu m-ar deranja nimic, dar asa, fiecare e cum e in felul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista așa ceva chiar și dacă ai 2 animale, unul tot îți e mai preferat decât celălalt. La fel și la copii, dar asta nu înseamnă că pe altul nu îl iubești. Daca e sa o iei așa, păi toți ne iubim pe toți.

Nici invers nu exista, poligamia sa funcționeze trebuie sa fie o conexiune strânsa între toți 3-4-5 partenerii, ca sa nu existe nici o urmă de gelozie, unele nu știu să-și aleagă partenerii care trebuie.
Eu nu vreau sa și nu as fi de acord să împart mizeria care o lasă alții în ele, e mizerabila chestia asta.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Cum nu exista? Iubesti pe ambii copii la fel, toti parintii asa or sa-ti zica, iubesti ambele animale de companie la fel, chiar daca unu e intr-un fel, sau altul alt fel.
Si daca unu e putin mai preferat, asta nu inseamna ca nu il iubesti si pe celalalt.
Asa si la om, poate sa-mi placa doua femei cam la fel de mult, din contra, e mai bine ca e putina diversitate.
Sau invers, sa placa ea doi.

Ce mizerie? Sperma nu e mizerie, ce naiba. De ce ar fi mizerabila chestia? Ca doar nu lasa rahat acolo. Lasa ce lasi si tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Păi la un moment dat trebuie sa te mulțumești cu ce ai, nu că e mai multa diversitate, aia e o dorință care nu poate fi satisfăcută orice ai face. Vrei din ce in ce mai mult, ajungi sa nu te satisfacă nici ce ai, exact ca și cu înghețată. Plus e foarte greu de menținut niste relații cu mai mulți parteneri, suna bine in teorie dar in practica, oferale tu atenție la 5 femei de o data sa fie satisfăcute de tine după sa mai ai si timp de viață ta persoana.
Poligamia ar duce la revoluții și la o grămadă de oameni nesatisfăcuți, pentru că multi o sa rămână pe lângă.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Aia cu nemultumit oricat ai avea e boala, nu discutam asa.
Eu zic de doi parteneri nu de mai multi. Ca nici n-ai face fata la 5.

Nu stiu daca ar duce la revolutii ca viata nu inseamna numai f, exista multe alte chestii placute de facut, asa ca aia care ar ramane pe dinafara fac altele, viata e frumoasa si cu si fara parteneri.
Si acum aia neatractivi sunt tinuti de interes si tot nu raman pe dinafara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta problema am luat-o si eu de mult in calcul, si am discutat atunci pe larg ca se poate(majoritatea ziceau ca nu), doar in cazurile exceptionale, zic eu, atunci cand fetele si/sau baietii sunt ambii frumosi si se declanseaza chimia bilateral.
Anyway, ideea ca toti ne iubim si facem sex e in mare parte o incurcatura, un pretext al jocului tau de cuvinte, in realitate fiecare i se pune pata pe ceva mult mai frumos decat x sau y, desi nu se recunsc, se simte prin fapte.
Am mai vorbit despre asta, noi doi si Ray, iar intr-un final am ajuns cu totii la concluzia ca frumusetea este proba eliminatorie, in orice iubire, doar ca frumusetea e relativa pentru fiecare chimie in parte.
Daca confuzi iubirea aia mare cu aprecierea unei dive pe moment(desi nu cred), ca e frumoasa foc si doar atat, nu te va afecta nici daca ai imparti-o cu cineva.
Aceea e iubirea matura, dar vorbim aici de doua iubiri diferite, una matura si alta speciala, egoista.
Eu nu am iubit niciodata doua fete in aceeasi masura, poate daca as fi clonat fata, atunci poate, as fi confuz ca acest copilas:
https://www.youtube.com/watch?v=y2004Xaz2HU
Eu ma indragostesc rar, dar si cand ma indragostesc nu mai ies din betie ani, asa sunt eu, prea sentimental.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Iubesti aproximativ la fel, ar fi posibil ca sa iti placa doua la fel, nu e exclus! Daca nu s-a intamplat pana acum nu inseamna ca nu s-ar putea intampla tie sau la altcineva. Si daca-mi place mie una doar putin mai putin dar tot iti place, de ce sa nu fie si aia cu tine la o adica, cam de asta e vb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai tu, ca ai beneficii sexuale si emotionale din ambele parti, dar ce zici daca te-ai pune in pielea celor doua sexe rivale, cand una e mai iubita decat cealalalta?
Nu simti la inimioara resentimente?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

De ce sa simt resentimente? Pai si daca una e iubita doar putin de tot mai putin ce conteaza? E iubita si ea si daca ma place ca si cealalta se vor simti bine amandoua, nu e asta problema. Desi diferenta cu care le-as iubi nu se va simti de fapt, ca ar fi egale pentru mine ambele, daca ii dau un pupic pe frunte uneia, ii dau si celeilalte la fel, deci vor fi tratate la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca e putin e bine, eu ziceam sa existe diferente mari la figura amandurora, atunci nu vei mai privi cu acelasi ochi si aceleasi intentii pe amandoua.
Oricum poligamia e si azi practicata, deci nu ar fi ceva WoW.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai logic ca e dif f mica, altfel nu poti iubi la fel! Sa aiba caractere cam la fel si asa mai departe.
Normal ca nu e ceva WoW, e doar pentru romani si estici, ca astia greu se mai largesc in gandire, ca si gandirea lor pentru LGBT.

Omu oricum e poligam din natura lui, asa ca poligamie a mai aproape de adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți iubi două persoane la fel dar ca și în cazul unei fete care trebuie să-și aleagă rochia de seară cea mai potrivită dintre două rochii, așa și omul: trebuie să aleagă doar o singură persoană cu care să rămănă. La fel cum nu poți sluji la 2 stăpâni, nici așa nu poți fi împreună cu 2 parteneri sau partenere deodată. La musulmani merge că așa sunt legile lor dar și acolo apar neînțelegeri între neveste.
Dacă ești însurat și alege să fi cu două femei deodată, cu nevasta și cu soția în aceași timp, asta se numește înșelat iar un individ ca acesta nu iubește de fapt pe nici una dintre femei, deoarece le înșeală în egală măsură iar infidelitatea odată aflată crează multă suferință.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai si daca la musulmani merge, de ce n-ar merge si la noi, da-le dracu de legi. Zic ca idee, daca iti place la fel, poti sta cu amandoua, sau amandoi. Ca daca nu-s cu acte, se poate ocoli legea.

La rochie trebuie sa alegi ca nu se poate altfel, e altceva, ca daca se purta sus jumate, jos jumate din alta, iti zic eu ca le punea pe ambele daca-i placeau ambele la fel.

Nu stiu de ce nu poate sa iubeasca daca se culca cu ambele sau ambii?! Eu zic ca poate sa-i iubeasca la fel.
Si inselatul asta a fost inventat tot de societate pana la urma, nu e o chestie batuta in cuie.
Eu am mai zis, daca de ex prietena mea cu mine e f okey in toate, ce ma int pe mine ca se mai culca si cu altul, atat timp cat asta nu-mi afecteaza relatie, asta e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Hmm, ți-ar place să faci sex după altul(ca s-o zic voalat)?
Aici nu e vorba numai de lege, e vorba și despre moralitate și principii, chestii ce unora le lipsesc cu desăvârșire.
Tu zici că ai sta cu două dar ia gândeste-te: ele ar fi oare de acord cu asta?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si daca fac sex dupa altul ce? Ca doar nu lasa noroi in urma sau tepi, haha.
Moralitatea e relativa, eu nu am perdele cand e vb de sex, nimic nu consider imoral, pana nici prostitutia.
Imoral e sa faci rau altuia, sa faci infractiuni, atat.

Eu am zis in cazul in care alea doua ar vrea, sau ea cu doi, daca aia doi ar vrea.
Ca normal ca nu merge daca cei doi sau cele doia n-ar vrea, am zis daca-s toti f open mind si se plac f tare toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Te înșeli în ceea ce privește moralitatea. Omul are nevoie de moralitate pentru a trăi în societate. După cum vezi, cei lipsiți sau aproape lipsiți de moralitate dăunează grav societății.

Prostituția este ceva cât se poate de imoral, hai să-ți explic și de ce:
1 la mână: oricâți bani ar câștiga acele fete care o practică, există riscul de boli venerice, riscul de a fi bătute sau chiar ucise.
2 la mână: să-ți vinzi trupul pe bani ca femeie asta denotă sub toate aspectele ei lipsa de respect față de sine. Nici un bărbat care e sănătos la mine nu respectă o astfel de femeie (de tolerat poate) iar acesta au o reputație precară în societate.
Și 3 la mână: este ceva degradant și nici nu se câștigă averi. Aceste fete, și aici mă refer la cele care aleg să practice această "meserie" din propria voință, nu la cele care sunt obligate/forțate, ar putea să-și caute și să-și găsească un loc de muncă decent din care să câștige bani într-un mod cinstit.

Eu nu judec aceste femei doar spun de ce este greșit ceea ce fac și cum sunt văzute ele în societate.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Dauneaza grav societatii aia care fac rau, asta e corect, ca si asta e o lipsa de moralitate, deci depinde ce consideram moral si ce nu.

Cu prostitutia:
1 - Daca te protejezi nu risti boli, si toate se protejeaza. Sa fi batut, ucis asta e riscu, asta e, nu risti nu castigi.
2 - Inseamna ca eu nu-s sanatos la cap, dar aia e, asta sunt, nu ma deranjeaza, haha, eu respect orice femeie inclusiv alea care fac videochat si prostitutie, pe mine tot ce ma int e sa stie sa respecte, sa se poarte frumos, sa nu faca rau, atat.
Si sa ma vand la un smecher si sa-i muncesc pe 2 lei pana la 70 ani, nici asta nu mi se pare asa o mare chestie, insa nu conteaza, toti oamenii trebuie respectati daca-s okey.

3 - Eu ma refer la fetele destepte nu la alea nedestepte care lucra pentru altul! Cand am fost la una in 2008 avea 32 ani parca, era pe cont propriu, avea deja 2 ap cumparate si le inchiriase, si mai avea de gand sa ia cateva si sa stea linistita toata viata, pai am dat pe ora aia 150 lei, fa si tu socoteala daca avea nu stiu cati pe zi, cat avea!
Si si-a asumat riscuri, aia e.

Candva in trecut prostitutia era normala si vazuta ok, deci cumva tot religia si altele au facut-o imorala...de aia am zis ca e relativa treaba.

| Dandinelle a răspuns:

Se poate. Știu relații poligame in care s-au născut și bebeluși. lucrurile merg bine când toți sunt pe aceeași lungime de undă.
Daca nu ești fixat pe monogamie și găsești partenerul/a -partenerii potriviți (adică să gândească în aceeași direcție ca și tine) atunci cred că merge. Clar gelozia nu și-ar avea locul aici pentru că nimeni nu aparține nimănui, ci e doar un fel de conviețuire să zicem mai armonioasă.

| Mosotti explică (pentru Dandinelle):

Exact! La asta ma refer si eu. Ca merge f bine.
Din contra, aia fixati pe monogamie au probleme ca uneori simt nevoie de diversitate, pe cand ceilalti o duc mai bine ca au deja acea diversitate.
Deci de multe ori monogamia si gelozia sunt dusmanii relatiilor.

Auzi "sa fiu cel mai special pentru celalalt", nu exista asa ceva. Majoritatea suntem cam pe acolo la general in linii mari, multi glumim, gandim, vorbim frumos, ne purtam frumos, ne distram, comunicam, ascultam, facem chestii impreuna, facem sex, deci nu exista asa o uriasa diferenta intre cineva si restul, asta e asa iluzie ca-s special.
Si daca nu eram eu ala cel mai specialu` ce facea celalalt? Ar fi gasit pe altcineva si zicea ca ala e cel mai special, deci rezulta ca e cum zic eu.

| Jus7t a răspuns:

Nu au trăit asta și nu cred că s-ar putea întâmpla.
N-am pățit și sper sa nu pățesc pentru că nu mi-ar face absolut deloc plăcere să rănesc o persoană care mă iubește și pe care o iubesc, dacă le iubești pe amândouă la fel o să fie o decizie foarte grea și dureroasă, asta ar fi la mine.
Dacă s-ar înțelege între ele și ar fi de acord să trăim toți împreună ar fi ceva thinking Dar slabe șanse.
Să fie și bisexuale și să ne iubim toți la fel, asta da laughing
Chiar n-aș zice "nu" la așa ceva.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

Pai stai cu amandoua! De ce sa fie o decizie grea? Asta daca ambele te plac la fel de mult pe tine.
Ca daca placi pe ambele cam la fel, nu alegi, le vrei pe ambele, si ele daca te vor pe tine, iar e f okey.
Cu iubit la fel ma refer.

| UnDiavol a răspuns:

Dacă iubești cu Adevărată nu mai exista altcineva nu are cum este imposibil doar dacă iubești cu Adevărată

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

De ce e imposibil? De ce e imposibil sa iubesti cu adevarat doi parteneri?! Nu pricep.
Ce, doi copii sau doua pisici nu le iubesti la fel de adevarat? E alt tip de iubire dar principiul e acelasi.
Daca ai 5 copii sau cinci pisici, ii iubesti pe toti adevarat, daca ai unul, unul iubesti.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Eu așa sunt Mosoti nu știu cum sunt alți

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

Da, am inteles ca asa esti, eu am zis cum vad eu treaba. Doar nu as fi eu buricu pamantului, fi serios, toti sunt okey in felul lor, si la fel de interesanti in felul lor oamenii, si daca nu eram eu ala specialu`, era altul tot special, asa ca.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar nu știu cum să-ți răspund

Eu așa sunt asta sunt nu pot simți de 2 ori ce simt la mine este o singura dacă cu Adevărată și așa rămâne pe veci eu nu am simți pentru nimeni așa ceva nici nu pot explica nu pot defini de asta ma Mir rău de tot și ma șoceaza cum tu poți Mosoti sa iubești 2 nu înțeleg

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

Pai e simplu de inteles, ca-s oameni si altfel decat esti tu, si creierul lor este altfel.
Asa esti, poate inca nu s-a intamplat, nu stim sigur daca tu nu ai putea iubi doua gagici la fel, pana la proba contrartie nu se stie. Dar pana acum, asa esti, asta da.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Prima iubire este singura iubire Adevărată Mosoti alta nu exista și nici nu exista

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

Nu sti ce ar putea fi la o adica, nu poti fi sigur ca nu exista, n-a existat pana acum la tine, asta e altceva. Nu uita ca f putini ne cunoastem ca lumea pe noi insine, de uneori ramai masca cum reactionezi in anumite situatii.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Ia este doar una happy atât

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

De unde esti asa sigur? Doar ca nu ai trecut tu prin experienta opusa (inca)?

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Singur pe veci happy ia este doar una

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Dece sunt așa sigur?

Așa sunt eu asta sunt eu nu exista alta sau mai multe la mine eu ma cunosc știu ce vreau de la viața cu Adevărată știu ce simt cu Adevărată și o viața de ar trece tot ia happy

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

O fi asa daca zici tu.

| UnDiavol a răspuns (pentru Mosotti):

Așa este tot restul vieți mele happy O_O

| Celestina003 a răspuns (pentru UnDiavol):

Bravo asa e! Mai ales ca o fata daca simte prezenta alteia in relatie, ìi scande increderea in sine.

| UnDiavol a răspuns (pentru Celestina003):

Daca iubești cu Adevărat din inima și sufletul tău nu ai cum este imposibil Eu așa sunt asta sunt nu Am cum sa fiu altfel așa iubesc eu cu Adevărată

| Celestina003 a răspuns (pentru UnDiavol):

Mda,adica daca ai fi impreuna cu un baiat il lasi sa isi petreaca timpul cu alta, si pe tine doar asa de sex? Te-ai putea casatori cu el? Eu clar, nu.

| UnDiavol a răspuns (pentru Celestina003):

Sunt bărbat doamna o_o nu sunt fata

Dacă corectați întrebare pe care mi-ați pus-o am sava răspund sincer din inima și sufletul meu

| Celestina003 a răspuns (pentru UnDiavol):

Bine, scuze.
Intrebarea era... daca ai fi impreuna cu o femeie o lasi sa isi petreaca timpul cu altul si la voi vine doar cand are chef de sex? Aste e iubire?

| UnDiavol a răspuns (pentru Celestina003):

Mie greu sa răspund Știu răspunsul mi-l l-am asumat cu mult timp in urmă Dar ma depășește știu ce simt cu Adevărată

A-și spune ca nu nu este dar a-și minți

Cum am zis asta sunt așa sunt nu pot fi altfel

| Celestina003 a răspuns (pentru UnDiavol):

Bun.crying

| UnDiavol a răspuns (pentru Celestina003):

Cât de mult îl iubești pe soțul tău doamnă?

| Celestina003 a răspuns (pentru UnDiavol):

Nu am, lol, dar este vorba de fostul iubit.

| Mosotti explică (pentru Celestina003):

De ce sa-i scada increderea in sine? E o naivitate sa ne credem vreun dumnezeu unic. Totul e sa mearga relatia bine, atat zic eu.

| Mosotti explică (pentru Celestina003):

Pai nu e iubire aia, eu ma refer cand relatiile-s la fel cu iubire pentru ambii sau ambele, nu sa tina pe unu de sex, si pe altul de de toate. Sa se comporte in mod egal cu amandoi, ca ii place pe ambii in mod egal! Nu e problema.

| Mosotti explică (pentru Celestina003):

Si cand de ex ala pe care-l iubesti tare nu ar exista, nu ar fi altul pe care l-ai iubi tot tare?! Ca daca n-ai putea sa-l iubesti decat pe ala primul, daca el n-ar fi, n-ai mai putea iubi pe altul, insa poti.
Asa ca gadeste-te ca exista si primul si al doilea pe care-i placi cam la fel, ca de aia i-ai iubi separat f tare unul in absenta celuilalt.
Deci hai sa fim seriosi asta cu unicitatea, vaaaai, doar ala si atata.

Plus ca astia monogami, au uneori problema dat fiind ca pot simti nevoie de diversitate, pe cand ceilalti deja au aceasta diversitate.

| Mosotti explică (pentru UnDiavol):

L-ar iubi pana cand vede altul la fel sau poate mai placut, si dupa aia il iubeste mai tare pe altul! Sau pana cand sotul doamne fereste moare din oarecare cauza, si apoi isi reface viata si-l va iubi si pe urmatorul la fel. Deci...rezulta ca poti iubi la fel mai multi si nu doar separat la o adica.

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Faci afirmati false, in comparatie cu realitatea, mi-se face greata cand vad ce vrajali de 2lei scrii

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Nu are de ce sa ti se faca greata! Ai tu conceptii mai comuniste poate (chiar daca nu ai trait pe vremea aia).
In occident se plactica si swing-ul si nu mai au aia nici o greata, se simt f bine asa. Numa noi romanii avem greturi de din astea.
Daca oamenii sunt curati, igienici, nu are de ce sa fie greata, daca nu se spalau, daca-s murdari, da, aia e altceva.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Treaba lor ce fac aia din occident
Eu il cunosc prea bine pe cretinul ala, e un om fara caracter si e cazul sa isi asume comportamentul lui

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Care cretin?

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Asta de mai sus care scrie aberatii, onur1997

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Aa, pai pe subiectul asta e cam pe aceiasi lungime de unde cu tine de fapt, e contra poligamiei.

| SilentRain a răspuns (pentru Mosotti):

Aaaa pfff, eu am venit cu o remarcă mai "personală "fixa pentru el, nu are treabă cu subiectul
Nu sunt contra poligamiei, fiecare sa faca ce vrea, doar atat ca eu nu rezonez cu ia

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Da, corect. Aaa, la remarca aia te refereai, da, aia e altceva.

| Dragosdoar a răspuns:

Ba,nu stiu cat de multa legatura are cu subiectu, da stiu ca Dan Bittman zicea ca el si cu aia cu care are 3 copii, nu s-au casatorit niciodata, ba chiar au treait separat in majoritatea timpului si s-au iubit destul de mult si cica s-au si inteles destul de bine. Dar tu iti dai seama ca din moment ce nu au fost constransi de o relatie de casnicie ca au avut si alte relatii in plus acolo... Deci se poate... Cam asa era si in trecutul fooarte indepartat. Un barbat cu avere isi permitea cate femei vroia si ala isi transmitea cat mai mult din gene. De fapt si acum avem exemple, gen tiriac si vezi ca tu ca tiriac e criticat din cauza asta>? Nu, a facut copii si a avut bani sa i intretina

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Normal ca se poate, asta ziceam si eu.

| danaieladaniela a răspuns:

Este complet normal.
Dar intervine gelozia la mijloc...si dintr-un motiv s-au altul...o sa iti placa mai tare de una.

| Mosotti explică (pentru danaieladaniela):

Nu vad de ce ar interveni gelozia! Poate doua femei sunt la fel de misto fizic, la fel de ok cum se comporta, sau mai bine, are una ce n-are alta si se completeaza in ce vrei tu.

| Celestina003 a răspuns:

Au ìnebunit barbatii in ziua de azi, de plictiseala in relatie isi cauta alta femeie in loc sà rezolve montonia : ) ) nu cred ca le iubeste pe amandou, doar ca ce ìi lipseste alteia, are alta. Nu exista perfectiune.Pun pariu ca totii barbati care te-au aprobat cu sfaturile lor sunt niste afemeati, perversi ....sa nu zic altceva.
Astea ne mai lipsea in ROMANIA 2 MAME SI UN TATA?! Da-ti vina pe Relgie? in Marea Britani/poligamia este interzisà!
Stii ceva iubeste si 3 femei ca nu imi pasa!

| Mosotti explică (pentru Celestina003):

Nu sa caute ca e monotonie sau ca nu mai e multumit sau multumita de unul, zic daca se intampla si la femeie si la barbat (nu doar barbatul), sa placa cam la fel doi sau doua, atata tot.
E si putina diversitate, n-ar suna rau.
Poligamia inseamna casatorit cu acte, dar poti sta ca gagic sau gagica cu doua sau cu doi.
Sau te casatoresti cu x si stai si cu y fara acte, deci nu e interzis asa.

| mdc98 a răspuns:

Cum sa compari sentimentele fata de iubita ta cu sentimentele pentru caine sau pentru copii? Sunt total diferite. Nu are sens ce spui. Daca cainele tau s-ar imprieteni si cu o alta persoana simti gelozie cum ai simti daca prietena ta s-ar saruta cu altul?
Cand iubesti o fata ai ochi doar pentru ea, ce sens mai au casniciile atunci? Sa te insori cu una si sa mai ai o amanta pe langa sa te vada copilul si cu aia nu doar cu mama lui. Nu stiu ce mentalitate aveti unii.

| Mosotti explică (pentru mdc98):

Eu am precizat, ca desi iubirile-s diferite, principiul e acelasi!
De ce sa simt gelozie daca s-ar pupa cu altul? Daca mie imi ofera ea ce am nevoie, nu ma afecteaza.
Sa stea si nevasta si amanta in casa toti trei, cam asa.
Sau ea cu doi. Si daca vede copilul ce? Desi eu nu vreau copii.
Si asa nu stie copilu ce facem noi in camera.
Copilu stie ce-l inveti tu sa zica. Ca daca de mic vede asa, i se va parea normal.

Nu zic ca se intampla des asta, dar se poate intampla si ar merge.

| Gusticel a răspuns:

Poate chiar e adevarat. Eu il iubeam pe X (nu dau nume), si dupa ce l-am descoperit pe Y mi-a placut atat de mult de el incat m-a facut sa il uit complet pe X pe care chiar il iubeam si acum nu imi mai pasa de el, acum il iubesc doar pe Y!

| Mosotti explică (pentru Gusticel):

Da, se mai intampla si asa sa treci de la unu la altul. Ce user misto ai, si avatarul e misto.

| Gusticel a răspuns (pentru Mosotti):

Multumesc! happy

| Gusticel a răspuns:

Am uitat sa ma semnez

~Gusticel

| radulorenaalexandra a răspuns:

Sunt una dintre fanii tvd si totii fanii am vazut cum Elena ii iubea si pe stefan si pe damon,poate ca in moduri diferite dar ii iubeau pe amandoi, din pacate asta e doar in filme, seriale si povestii, dar asta nu te poate oprii sa iubesti doua persoane in acelasi timp, uneori e firesc cand iubirea este mare, chestia e ca faci cum simti

| Mosotti explică (pentru radulorenaalexandra):

Cam asa am zis si eu, ca e poisibil sa iubesti doua persoane.