| youo a întrebat:

De ce trebuie sa muncim atata si sa ne zbatem in viata iar apoi sa murim, ce rost mai are sa facem ceva daca si asa murim intr-o zi si se duce tot ce am facut noi?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe traita viata altfel neam plictisi

| Adry05 a răspuns:

Așa mi se pare și mie. sincer, am ajuns mai mult să-i admir pe ăia care cumva reuseșc să trăiască de pe o zi pe alta prin tot felul de chestii și se plimbă întruna, practic viața lor e o aventură laughingăia mi se pare că trăiesc cu adevărat decât noi într-un singur loc îndoiți de griji și stres. acum na, fiecare are propriile lucruri care-l fac fericit. eu sunt de părere că e de ajuns să ai un job ok din care să-ți duci traiul cât să nu prea ai grija zilei de mâine și să-ți permiți să mergi în 1-2 vacanțe pe an, să poți să ieși la o cafea și alte de astea. Să încerci să faci cât mai mult ce-ți place fără să te gândești la ziua de mâine. Azi te cheamă niște prieteni să vă întâlniți la o povete dar ai job mâine? du-te și dormi după job. somnu ăla îl recuperezi, dar refuzând ai pierdut șansa la o seară și o amintire faină pentru puțin somn în plus. Eu pe principiul ăsta merg, bunăstarea mea mentală și fericirea mea pe primul loc, restul după.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce trebuie sa muncim atata
Nu ești obligat să muncești. Caută o muncă care să fie joaca ta, distracția ta.
si sa ne zbatem in viata
Te zbați ca să trăiești, ca să nu mori, asta este viața.
iar apoi sa murim,
Murim fiindcă nu avem încotro, cărămizile din care suntem făcuți se strică. Dar viața a găsit o modalitate de a continua, prin urmași, prin copii.
ce rost mai are sa facem ceva
acesta este rostul să facem copii, ca viața noastră să continue prin ei.
daca si asa murim intr-o zi
tocmai pentru că murim, din cauza asta trebuie să facem ceva, dacă nu am mai muri, nu ar avea rost să facem ceva.
si se duce tot ce am facut noi
Nu se duce tot. Totul rămâne, noi ne ducem.

| Ana7807820 a răspuns:

Viata este un eveniment unic pentru fiecare fiinta in parte. Nu trebuie sa te gandesti ce faci la batranete, asta chiar nu conteaza. Ci la ce faci pana atunci! Te indragostesti, salvezi planeta sau locuitorii ei, devii bogat etc.
E adevarat ca acum 200 de ani viata se rezuma doar la nastere, reproducere si moarte dar asta deoarece era nevoie de FORTA DE MUNCA.
Unii ne zbatem pentru o viata mai buna pentru generatiile viitoare care ne vor urma sau nu exemplul. Cu totii stim ca murim la un moment dat, dar incercam sa mai adaugam putin "spice" pe mancarea numita VIATA!
Si nu te uita la batranii care stau toata ziua in casa, ei stiu bine ca misiunea lor, aceea de a aduce o noua generatie si de a-si trai viata e gata, tocmai si unele refuzuri care le fac.

| Username7388383839 a răspuns:

Salut! Dumnezeu este sensul vieții, de viata aceasta vom depinde o veșnicie! Orice lucru care îl facem pentru noi este deșertăciune și trecător!

Am văzut tot ce se face sub soare; și iată că totul este deșertăciune și goană după vânt!
Eclesiastul 1:14 VDC
https://bible.com/bible/191/ecc.1.14.VDC