| saresipiper a întrebat:

"De ce unii barbati (foarte multi chiar) ajung sa fie misogini, nu doar in mediul online vedem cum le desconsidera pe femei ci si la stiri, pe strada, la locul de munca, etc?
Ce ii aduce in faza asta oare, tratamentul pe care l-au primit din partea unei/unor foste iubite care si-au batut joc de ei?
Sau ei vad filme porno si cred ca femeile sunt toate lipsite de demnitate si niste carpe fara stima de sine sau creier precum cele de acolo?
Care e problema (trista) care ii face sa devina asa?"
Repostat

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Un subiect destul de delicat... Consider că într-adevăr eșecurile pe plan sentimental, relațiile proaste, reprezintă o cauză a misoginismului. Ghinionul repetat în dragoste îi aduc pe unii bărbați în stadiul de dispreț față de femei. Mai degrabă aș spune că are legătură cu alegerea nepotrivită a partenerului, condițiile impuse, dar și diferite probleme sociale.
De altfel, cred că discriminarea de gen are drept cauză misoginismul. În general, majoritatea bărbaților ( n-am spus toți) caută să domine, să-și păstreze privilegiile, să fie "stâlpii" familiei, cei care aduc mai mulți bani în casă etc. Să nu mai zic câte femei sunt abuzate, agresate, hărțuite... Astfel, apare și feminismul, care după mine nu e un moft, o sectă, nici o nebunie nefolositoare de-a femeilor. E o necesitate. E libertatea. E ceea ce învață fetele să se apere și să nu se lase agresate. E modul în care te îmbraci fiindcă îți place cum îți stă așa ȚIE, nu fiindcă vrei să fii violată. E felul în care vezi lumea fără să-ți fie îngrădită libertatea sau să ți se pună piedici în calea viselor. Datoria femeilor nu e să fie tratate ca niște piloni de susținere, nici ca niște psihiatrii care să vindece și să se facă de râs pentru iubirea cuiva. Să nu mai spun de obiectivizarea unei femei într-o jucărie sexuală... Am mai zis-o: iubirea care umilește și rănește, care-ți calcă în picioare orice urmă de stimă de sine nu e iubire! E ceva toxic!
Oricum, prea multe prejudecăți și steropituri de gen!

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Filmele porno cam iti arata ca femeile sunt obiecte sexuale,la tv vezi la fel, in realitate vezi ca multe fac sex pe bani sau iti ofera doar trupul lor,lucru ciudat e ca nici o fata nu mi-a raspuns concret ce ofera ea in afara de sex intr o relatie, deci cum naiba sa nu fi misogin, desigur ca toate astea te influenteaza si daca mai ai si experiente personale iti dai seama ca devi misogin, dar sper in VR, am incredere in stiinta, tehnologie

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

90% dintre românce doar „sex" vor de la o relație. Caută și tu ceva femeie din altă țară dacă tot vrei o relație. Dar ai grijă să-ți cauți una din țările mai „civilizate".
De ce am zis „90%"? Restul ori sunt feministe, „bătrâne", într-o relație, sau nu cauți tu bine.

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Hai sa nu exageram

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

rolling eyes

| Clytia a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Afirmația ta e dusă rău la extrem. Nu știu dacă am citit vreodată o aberație mai mare! La tine toată populație de femei din România sunt curve? Iar acel rest la tine fie sunt "feministe bătrâne", fie sunt într-o relație... Ia spune-mi, tu unde te vei încadra peste câțiva ani după statisticile tale? Că feministă clar nu ești și mi-e greu sincer să cred că vei avea vreo relație cu mentalitatea asta. Deci vezi, te numești singură destrăbălată ca să nu folosesc alt cuvânt. Oare mama ta știe ce scrii tu pe aici? Eu zic să lași "teoriile conspirative" deoparte și să te axezi pe școală.

| saresipiper explică (pentru RAY):

E trist ca astepti sa avanseze tehnologia in speranta ca va exista femeia care ofera si altceva in afara de sex. Din ce spui ai avut relatii cu femei mediocre sau care pur si simplu au ramas interzise, blocate si n-au stiut sa raspunda la intrebare, fiindca li se parea deplasata. Lumea abundă de femei inteligente si decente, de femei evoluate, cerebrale..de oameni de stiinta femei! Ele lucreaza, la fel ca barbatii, in domenii care solicita intelectul, ceea ce arata ca nu sunt cu nimic mai prejos, dpdv al inteligentei, decat barbatii.
Pacat ca multi barbati si femei (care or fi aia) se lasa prinsi in mirajul filmelor porno, al fanteziei, traind in acea lume paralela data de o industrie care n-a urmarit nimic altceva decat sa faca bani de pe ei - si a reusit.
In viata ca sa traiesti bine, conteaza cu totul alte lucruri, bineinteles daca esti o persoana capabila, care poate oferi si altceva, nu doar un chip/fizic frumos (multi se complac in situatia asta si considera ca atat e de ajuns, sunt lenesi si evident ca in afara sexului nu au ce sa ofere!).

| saresipiper explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Batrane - ce varsta au?
Si in ce anturaje traiti?
Eu nu vad ce vezi tu...n-am intalnit nimfomane (si n-am pierdut, e un castig).
Imi place sa ma inconjor de persoane evoluate si inteligente, care sa lase o amprenta pozitiva in lumea asta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Clytia):

Stimabilă doamnă/d-șoară, dacă vreți să nu mă mai vedeți, apăsați pe acel buton de „ignoră utilizator" și dispar. Dacă nu vă convin afirmațiile mele, pur și simplu încercați să nu le puneți „la suflet".
Și n-am spus că toate sunt „curve", etc. Avem și femei „de treabă"! Nu ziceam eu „sau nu cauți bine"?
Dar așa sunt unii oameni, înțeleg fix, dar fix opusul a ceea ce vreau eu să spun.

| RAY a răspuns (pentru saresipiper):

VR inseamna realitati virtuale,va fi mai mult ca sex, femei, vom putea trai in orice realitate vrem,sa fim ceea ce vrem la propiu, vom percepe realitatea respectiva ca asta, stiu ca exista si ele contribuie la stiinta, tehnologie, nu vad nimic rau in a vedea filme porno, eu nu am incredere in oameni asa ca pentru mine o relatie e o dezamagire din start, prefer singur sau VR

| Clytia a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

În primul rând, nu-mi vorbi formal pentru că sunt cu câțiva ani mai mare decât tine. Nici nu-mi dau seama de ce te simți ofensată pentru că nu am făcut altceva decât să dezvolt puțin ce ai spus. Sau se întorc cuvintele împotriva ta? Nu te cunosc, nu am nimic cu tine deci nu o lua personal. Desigur că încurajez exprimarea liberă, dar gândește-te bine înainte de a face o asemenea afirmație. Cred că știu să citesc destul de bine și ai spus clar că "90% dintre românce vor doar sex într-o relație" deci ce poate să însemne asta?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Dacă imaginea ta despre femei îți vine din porno și de prin de TV, e grav rău.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Eu am scris despre influentele acestor lucruri asupra minti umane, desigur ca nu asta e imaginea despre femei, nu am nici o imagine despre nimeni, toti ma dezamagesc intr-un final, de ce sa am imagini

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Clytia):

Există și „relații bazate pe sex", nu înseamnă neapărat c-ar fi „prostituate", „curve" sau nu mai știu eu cum.

| laSoledad a răspuns (pentru saresipiper):

"Lumea abundă de femei inteligente si decente, de femei evoluate, cerebrale." Aici se afla raspunsul la intrebare. Cei care fac comentarii misogine pe internet si care se plang ca n-au avut parte si ca n-o sa aiba parte de o femeie buna in viata lor, este pentru ca ei nu au acces la femeile alea decente, inteligente si muncitoare. Alea au cu totul alte treburi, planuri, au cu totul alt stil de viata, care nu se intersecteaza cu desertaciunea lor. E atat de simplu, sunt prea paraleli cu femeile de bun simt. Problema este la ei. Au acces doar la ceea ce li se aseamana.

| Clytia a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Normal, dar tu ai spus clar că vor doar sex. Spune-mi, ce crezi că înseamnă când o femeie vrea doar sex într-o relație? Știu că sunt și astfel de femei, dar cum poți să spui că 90% dintre românce caută așa ceva? E halucinant!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Clytia):

Da, recunosc că am greșit. Bine, 40% e bine? Nu, 10%!

| doctorandus a răspuns (pentru saresipiper):

Ai dom'le, trebuie sa ne spuna cineva ca filmele porno nu sunt ca-n realitate? De mici stim ca filmele sunt fantezii.

| saresipiper explică (pentru doctorandus):

Da, desigur ca trebuie amintit. Altfel de ce crezi ca sunt atatia puțoi care cer fetelor de 14-16 ani sa faca si ele "ca in filmele porno" si "alea cum pot?"

| Freya1 a răspuns:

Multi sunt asa din cauza educației proaste. Daca părinții sau bunici lor sau căsătorit din obligatie sau nevoie cu persoana de langa ei e clar cumva ca nu o va respecta niciodata si nu o sa o vada ca si pe un egal a lor dar cu toate astea fac copii, copii care asta vad in casa si asa cred ca e normal.
Altii pentru ca pur si simplu nu conștientizează că eșecurile lor in viata sunt din cauza lor, nu din cauza tuturor femeilor.
Si mai sunt altii ce acasa probabil sunt scuturati de femeie si in societate se dau cocosi sau cum ar vrea ei sa fie si cu nevasta.

| SG1995 a răspuns:

Cei mai mulți duc lipsă de pzda.

Răspuns utilizator avertizat
| ioneln a răspuns:

Imi inchipui ca dupa intrebare esti fata sau femeie probabil tanara sau inca la liceu sau la facultate

Cred ca generalizezi sau esti prea sensibila sau ai o stima de sine scazuta si orice glumita sau remarca mai curajoasa o iei personal.

Sunt putini tipi care sunt atat de jos incat sa nu aiba ce face cu timpul si viata lor si sa fie misogini.
In general cei care au o stima de sine scazuta sau nu au prea mult succes cu femeile devin asa sau au suferit foarte mult.
Astea sunt manifestari normale.
Asa cum sunt si femei care cred ca toti barbati vor doar sex.Alta generalizare si convingere limitativa sau toxica.

Romanii si romancele in general spre deosebire de ceilalti europeni sunt foarte conditionati social. Le pasa foarte mult toxic de mult de opinia grupului din care fac parte fie ca e familie, cercul social de la scoala, facultate, locul de munca.
Urmarile se cunosc. Ajungem sa ne punem pe noi pe locul doi sau ne modificam gandurile ideile ca sa fim acceptati de grup acumuland frustrari si inevitabil aparand un conflict intre masca sociala si adevarata identitate reala reprimata de frica ostracizarii sau excluderii din grup, sa fim luati in ras in mod public etc.

In primul rand fa toti ce poti sa nu mai judeci alti oameni indiferent de gen si apoi sa nu te mai judeci pe tine.
Accepta-i asa cum sunt cu bune si cu rele pentru ca femeie perfecta sau barbat perfect nu a existat nu exista si nici nu va exista.

In Bucuresti cel putin unde locuiesc eu de vreo 7 ani desi nu sunt de aici vad ca sunt multe femei care intr-adevar din pct de vedere fizic sunt aranjate si imbracate bine dar la alte capitole stau destul de jos din pacate.

Se bazeaza excesiv de mult pe felul cum arata si au aceleasi pretentii exagerate si de la barbati. Si apoi se plang ca barbatii sunt superficiali sau lipsiti de caracter etc.

Intotdeauna atragem ceea ce suntem absolut intotdeauna.
Oamenii care ne inconjoara ne valideaza identitatea noastra.

Noi suntem primii cu care trebuie sa incepem schimbarea nu sa asteptam ceilalti sa se schimbe primii.
Realitatea exterioare e o oglinda fidela a realitatii interne.

Cand nu ai de oferit altceva in afara de un corp bun de pat sa nu te astepti sa atragi altceva decat tot un barbat de acelasi nivel cu tine.

Cat oferi in viata atat primesti inapoi.

Pace