| AdioTPU a întrebat:

De ce unii oameni la scurt timp după ce intra în relație cu cineva încearcă sa-si schimbe partenerul de viață, să-l modeleze după ei?

Răspuns Câştigător
| doctoruldragoste123 a răspuns:

Pentru ca vor sa aiba putere de decizie, pentru ca vor sa manipuleze ca sa simta ca detin controlul SAU vor sa aiba acelasi trai de viata si sa se simta ca sunt aceeasi persoana dar sexe diferite. Dar nu e bine sa te pui cu cineva sa incerci sa il schimbi ceva.

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

In general femeile fac asta, vor sa il transforme pe barbat in SCLAVUL SOTIEI

| Violleta2022 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Dimpotriva, barbatul este cel care incearca sa-si transforme sotia in femeie de servici, bucatareasa, carpa de stres pe jos cu ea samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu toti fac asta, doar cei care sunt manipulatori din fire.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca nu iubeste pe acela pe care vor sa-l schimbe, cand iubesti si iti place de el, il place asa cum era si e, nimic mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Au impresia ca celalalt trebuie reparat sau salvat...

| Hammurabi a răspuns:

Pentru că s-au cuplat aiurea și la nimereală cu cine le-a picat, fără prea mult discernământ.
Iar apoi încearcă să-l/s-o transforme în partenerul/a visurilor ei/lui. laughing

| GeorgeCazan a răspuns:

"De ce unii..." mai corect "de ce unele". Multe femei încearcă sa modeleze bărbatul după criteriile lor. Bine sunt și bărbați cu astfel de apucături, dar cred ca mai putini.
Treaba asta nu am inteles-o și nu o s-o înțeleg vreodată.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

In cazul meu e vorba de bpd, asta se traduce prin dorinta involuntara de a modela persoana si a o oglindi pentru a pune stapanire pe ea.
Procesul e unul foarte amuzant dar distructiv, persoanele care faf asta au probleme psihice dar nu vor sa admita pentru ca este o problema daca intr o relatie vrei sa iti schimbi partenerul.

| Eusiatat23 a răspuns:

Buna! Pentru ca probabil au fost și ei modelați la rândul lor după placul altcuiva, iar acum trăiesc cu aceasta dependentă de a schimba persoanele din jurul lor si nu pe ei însuși.