| anonim_4396 a întrebat:

De ce unor fete/femei (inclusiv mie, recunosc) nu le plac băieții/bărbații prea "disponibili", care încearcă să "se bage" în seamă prea mult cu ele?
De asemenea, de ce unor bărbati nu le plac fetele/femeile care se dezvăluie prea ușor și repede?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

1. Pentru că fără doar și poate "miros" a disparare, și nimeni nu vrea o relație cu cineva disperat.
2. Se consideră că o femeie care "cedează ușor" e "usurstica".

27 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

S-ar putea sa fie niste simple aparente, copilarii. Cel mult. fetele pot reclama o reactie exagerata din partea noastra, inainte de a se putea vorbi pe buna dreptate de o relatie care sa merite un asemenea devotament, deci sa le inspire teama ca avem mai mult scop de obtine ceva (si apoi liniste), nu cel de a construi ceva trainic pe termen lung.

Baietii in genere nu au o parte afectiva foarte dezvoltata, deci o anumita abundenta s-ar putea sa-i induca in eroare, sa-i panicheze ca e ceva putred.

Dar pana la extremele astea, de ce sa judecam gresit persoana? Nimeni nu e perfect.

| Mosotti a răspuns:

Pai e foarte simplu de ce, pentru ca faptul ca incearca sa se bage in seama prea mult, inseamna ca cersesc cum ar veni, nu emit ca-s barbati cu potential, ca aia cu potential nu sunt chiar asa, adica emite ca nu prea e placut de femei, deci ca nu prea e barbat adevarat.

Ala bazat si atractiv, vine odata, te baga in seama, dar si asta daca simte ca-l placi deja, daca nu merge, pleaca, nu insista, nu cerseste. Si se duce la alta care ii arunca priviri si se duce la sigur.

La barbati este altceva, nu le plac femeile care se dezvaluie usor pentru ca au impresia ca asa ele f usor pot sa faca cu oricare altul si deci e pericol sa-l insele foarte repede. Asa daca se lasa mai greu, e mai greu sa se lase si la altul cu una cu doua.
Insa la barbatii nesanatosi la cap si neatractivi se intampla asa, pentru ca le e frica ca o pierde, iar daca o pierde, mai greu gaseste pe alta.
Ca daca femaia nu se lasa repede, e clar ca nu prea-l place.

Ptr ca un barbat bazat si atractiv are in cap ca e logic ca femeia sa pice din prima, pentru ca il place f tare, iar cand te place cineva f tare, abia asteapta sa se lase, nu se lasa rugat.
Iar aluia nu ii e frica ca-l inseala asa usor, si chiar daca se intampla, nu e problema, ca se duce lejer la alta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Unele femei sunt mai orgolioase și chiar dacă plac pe respectivul vor să se lase greu ca să nu pară o pradă ușoară.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat si eu de una de asta, asa e laughing

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, daca aia il place f mult pe ala, nu-si permite sa fie orgolioasa ca-l pierde pe ala, ca ala nu sta sa se roage de ea.
Se leaga f bine, daca barbatu e atractiv si corespunde, ei o sa-i placa f mult si se lasa imediat ca abia asteapta, nu se joaca, si nu isi permite sa piarda pe cineva de care-i place mult, stiind ca ala se duce la alta care se lasa imediat, ca il va place si aia la fel de mult, iar aia nu va mai fi proasta ca astalalta de s-a jucat cu focul de fapt.

Daca nu se lasa usor, rezulta ca ala se roaga de ea, rugandu-se de ea, inseamna ca nu atrage ca lumea, asa ca femeia isi permite sa se joace cu el, ca oricum nu prea ii pasa cine stie ce.
Si in final poate accepta daca n-are altceva mai bun, dar cu prima ocazie il va lasa pe asta.

Pai dar aia atractivi vad de dinainte ca ea se lasa. Inainte sa o abordeze, ca vede cum ii arunca priviri sau incearca sa-i dea lui atentie cumva, deci ea s-a lasat deja de atunci.

| LoveSleep a răspuns:

Niciunei tipe nu ii place un tip prea disponibil.

Dar oricarui tip ii place o tipa disponibila, cu conditia sa arate bine. Cu cat e mai disponibila, cu atat are mai multe sanse sa faca sex cu ea.

| Sofer a răspuns:

Nu stiu de voi dar mie nu imi plac femeile care se dau prea importante ignorandune pe toți bărbați care le dau mesaje.

| Emma30555 a răspuns:

Un tip care încearcă cu toate nu are personalitate și da dovada de disperare, dacă se da la tine vede ca nu se leagă și imediat se da la prietena ta apoi dacă nu se leagă încearcă cu încă 5 în aceeași seara eventual, e clar ca nu are cum sa ți placa. Dacă un băiat face asta doar când ii place cu adevărat o fata atunci e clar ca și personalitatea lui e una frumoasa, caracter puternic pe care te poți baza.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca barbatii aceia dau impresia de catelusi! Nu ar trebui sa incerce mereu "sa se bage in vorba cu ea", mai trebuie sa astepte si el sa depuna fata un efort, semn ca el se respecta si plus ca asa vede si el daca fata e interesata, ca sa nu-si piarda timpul! Iar fetele care se dezvaluie prea usor ne dau impresia ca vor sa-si bata joc de noi, ceea ce chiar se intampla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
De ce nu ne plac tipii "disponibili", adică ăia prea insistenți aka. ăia prea disperați / prea agasanți? Cred că am răspuns deja întrebării, totuși mai trebuie adăugat și replicile expirate, cocalaresti, acel comportament de " sunt disponibil, de ce nu mă vrei? " ia-ma aici, sau la pachet laughing. Am întâlnit chiar acum 2 zile un astfel de tip, făceam autostopul happy, și m-a luat cu mașina, nu mai știam ce să-i spun că să refuz să-i dau numărul. Doamnee, unii chiar sunt disperați rău de tot.

| Cheo0S a răspuns:

De proaste.
De prosti.
Daca il am deja de ce sa mai incerc? Se merge pe principiul acesta.

Si nu e adevarat, mie mi se duce tot cand o femeie mi se "lasa greu", si nu am pretentia sa cada la picioarele mele din prima dar daca nu simt ca imi e usor cu ea nici nu mai incerc laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Pnin a răspuns:

1. Par disparați și nedoriți de nimeni.
2. Nu înțeleg întrebarea, mi se pare că e invers.

| Dariaa90 a răspuns:

Fie ca e bărbat sau femeie, toți avem nevoie de spațiu pentru noi înșine, iar lucrurile lăsate sa evolueze in mod natural fără presiune, sunt mult mai sigure, mai de durata și implica respect.

| freshDEportocale a răspuns:

Curve.

| AnaNoa a răspuns:

Bună, pai in primul rand și fetele și băieții sunt selectivi. Din punctul meu de vedere analizăm persoana mai întâi și dacă găsim aspecte atractive pentru noi începem să devenim interesate de persoana respectivă, automat daca o persoana care e atrasa de tine te sufoca cu mesaje și sunt mereu disponibili ajung de multe ori sa nu le reușească, pentru că nu îți dă timp să îl cunoști ci de fapt tot vrea te cunoască excesiv, și dsuntem atrași de persoanele independente daca persoana respectiva este prea intensă în ceea ce face automat da dovada de dependență de tine și e un turn off, pentru că nu ne dorim pe cineva care nu poate trăi fără noi ne dorim o persoana pe care ne putem baza de-aia tindem către caractere puternice și independente

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RTK):

Nu le știu pe toate, Einstein. De aceea vreau păreri.

Răspuns utilizator avertizat
| Jano a răspuns:

Probabil de aia ca nu le place cum gandesc.

| alexmartis a răspuns:

Buna, prima intrebare tine de gustul tau si de pasiunea de a socializa. Problemele astea la fete se gasesc deoarece inca sunt timide si se simt prost sa vorbeasca cu partenerul non-stop. Dar in timp prima probema se rezolva, asa este genul tau.
Si la a 2-a intrebare, din fericire cred eu nu ma aflu acolo, imi plac mai mult fetele sincere si pline de sentimente decat una tacuta si sa ii scot eu cu forta cuvintele.
Sunt mai multe probleme dar nu am timp acum daca e ne auzim pe un mesaj ceva.
Sper ca te-am ajutat?

| Valentin260 a răspuns:

Pentru că o relație are nevoie de timp pentru a se forma și trebuie să se cunoască mai bine.

| sebicns a răspuns:

Depinde eu cred ca persoanele care se dezvaluie usor fața de alte persoane fata/ baiat inseamna ca persoana respectiva are o atractie fața de el sau ea!

| costi100 a răspuns:

Nu stiu exact de ce, dar cred ca valorile apreciate de catre acele femei/fete, nu corespund cu cele prin care unii baieti/barbati incearca sa se bage in seama.In cazul asta, cred ca femeile/fetele in cauza pot da un raspuns mai calificat.In ceea ce priveste barbatii, este cam aceiasi situatie, deoarece depinde de ceea ce apreciaza fiecare barbat la o femeie si ce asteptari are fiecare de la o anumita femeie. Unui barbat ii poate placea ca o anumita fata/femeie sa se dezvaluie usor, iar in cazul altora sa nu-i placa acest lucru.Totul este subiectiv si fiecare barbat are motivatiile lui, la un moment dat, si difera de la barbat la barbat.