| anonim_4396 a întrebat:

De ce unora când le place o persoană de sex opus iar aceasta e față în față cu ei, nu pot menține mult timp sau evită contactul vizual cu aceștia?

Răspuns Câştigător
| Skylor a răspuns:

Pentru că încep să apară emoțiile.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Tu nu ai mai auzit de emotii, timiditate etc? daca acum ai venit din padure sa-mi scuzi raspunsul! laughing

| Superior a răspuns:

Pentru ca intr-un fel nu ne suntem stapani pe propriul corp.
Subconstientul iti impune un set de comportamente, iar eradicarea sau adaptarea acestora se face treptat prin mult antrenament.
Candva, cand am mentinut contact vizual cu o fata, ma impotriveam puternic (simteam cum ochii voiau sa o ia in alta parte, ca intr-un reflex) si ma dureau puternic din cauza acestui lucru. Durerea mi-a persistat pana ziua urmatoare, semn ca muschii oculari probil au fost fortati sa mentina directia inainte. Asta mi-a dovedit faptul ca desi am o minte si o vointa puternica, orice as face, sunt limitat de propriul corp si "codul" scris in el. Ca idee, acest "concurs" de privit s-a terminat cu ea intorcandu-se in alta parte (dupa cateva zeci de secunde bune, cred ca o speriasem, desi eu am surprins-o primul uitandu-se la mine).