| anonim_4396 a întrebat:

De curând am facut infecție urinară cu e-coli, sunt foarte speriată și am niște întrebări.
Acum urmez tratament cu antibioticul prescris de doctor...Nu mai am simptome după 2 zile de antibiotic, dar continui să iau pastilele, doctorul a zis 7 zile, dar nu știu, eu aș lua doar 5 că oricum sunt o persoana mică și slabă, iar antibioticul este puternic.
Ca orice om panicat după ce am început să citesc pe internet despre această bacterie care trăiește în corpul uman, m-am documentat și am înțeles că ea este acolo, la unii oameni se activează, iar la alții nu.
Am aflat de așa numita "cistită a lunii de miere" când infecția se activează după (primul) contact sexual (cred că așa a fost și la mine plus niște loțiuni care mi-au dezechilibrat și sensibilizat zona intimă).
Am mai citit că odată ce te pricopsești cu această infecție nu mai scapi de ea, așa e oare?
Acum iau tratament, nu mai fac sex, pentru că așa am citit că trebuie evitat, până se vindecă...
Mai vreau să știu la cât timp pot să îmi fac alte analize să văd dacă am scăpat?
Unele persoane ziceau că le tot recidivează după un nou contact sexual și că au dureri
Eu sper să nu îmi fie afectată viața personală și nici cea sexuală după acest moment pentru că nu aș suporta așa ceva
Păreri, vă rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca tratamentul medicamentos prescris este cel corect si este si respecatat intrutotul, adica 7 zile asa cum a specificat medicul in acel caz atat teoretic cat si practic, dupa ce aparatul uro-genital s-a vindecat nu vor mai exista niciun fel de simptome de disconfort si nici de durere in timpul urinarii si bineinteles ca nici in timpul actului sexual.
Escherichia coli este o bacterie Gram-negativa care traieste in intestinele organismelor cu sange cald si trebuie cunoscut faptul ca deseori poate fi prezenta in zona anala chiar si in cazul in care igiena zonei anale este foarte bine intretinuta. Din zona anala, bacteria poate sa ''migreze'' foarte simplu si usor in zona uro-genitala printr-o stergere incorecta a ''pasaricii'' dupa fiecare urinare mai degraba decat in urma intretinerii de acte sexuale.
Multa sanatate!