| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă care efectiv nu-mi mai dă liniște.
Acum 2 săptamăni am încercat să fac dragoste cu prietenul meu pentru prima dată, dar când a urmat penetrarea m-am oprit pentru că nu m-am simțit pregătită.
După ce s-a întâmplat asta, la vreo 2 zile am început să am niște secreții roz, apoi roși iar mai apoi maro. Am fost la ginecolog, mi s-a spus că am o răceală, dar acolo nu am povestit despre cele întâmplate nici ca am încercat sa am contact sexual. Am făcut analize sumarurina și nu mi-a ieșit nici o bacterie.
Ma bate gândul ca as putea fi însărcinată sau chiar am o infecție urinară.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

... laughing ai de capu meu, de unde sa fii insarcinata cand nici n-a intrat in tine. BAI MINIMUL DE CUNOSTINTE

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in afara faptului de a NU fi pregatita psihico-mintal de inceperea viatii sexuale, iti lipsesc si informatiile certe, precise si corecte in privinta conditiilor in care se desfasoara procreerea. Daca vei citi cu atentie urmatorul raspuns, vei intelege care este modalitatea prin care se realizeaza procreerea umana.
Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma IN ORICE MOMENT, ORICUM, DIN ORICE si mai ales sa se formeze chiar... DIN NIMIC, asa cum cred foarte multi printre care esti si tu. Fiecare fata/femeie si la fel si fiecare baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns si/sau sunt in momentul in care isi incep viata sexuala, trebuie sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine si indicat ca inca inainte de a incepe sa intretii acte sexuale, sa fi fost deja precis informat, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca actul sexual este intretinut intr-o zi a PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, adica numai daca sexul se produce in una sau in toate cele 4-5 zile care sunt situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, deci NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila.
Fiindca nu ai prezentat nici macar o singura informatie (din cele strict necesare), NU se poate formula un RASPUNS care sa fie concret, cert si corect, astfel ca in aceasta situatie se pot oferi doar simple presupuneri sau pareri subiective, lipsite de orice valoare. Trebuia sa prezinti informatiile privind; data la care a inceput ultima menstruatie, data la care s-a incercat sexul, dar si tipul ciclului menstrual de a fi NEREGULAT sau REGULAT fiindca doar in acel caz se putea formula un raspuns cert si catusi de cat si precis si corect. Din pacate NU se poate aprecia in acest caz daca este POSIBIL sau daca formarea sarcinii este IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Cum ar putea fi vorba de o sarcină în condițiile în care nu sa întâmplat nimic?

| CdeMetal a răspuns:

Deci zici ca n-a bagat-o, dar suspectezi ca esti gravida?
Cum vine asta? laughing

| mihai69 a răspuns (pentru CdeMetal):

Sigur o cheamă Maria... rolling on the floor

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut! Daca te-a penetrat macar putin exista sanse mici de tot sa fi ramas insarcinata pentru ca poti ramane si cu lichidul preejeculator daca baiatul s-a masturbat in ziua respectiva, acel lichid "transportand" spermatozoizi ce au ramas pe "canal" sa spun asa. Lucrul asta se poate intampla mai ales la ovulatie sau imi perioada fertila dar nu numai. Oricum, sansele sunt foarte foarte mici nu prea cred ca e cauzul sa te gandesti la asta daca ai spus ca te-ai oprit. Si despre sarcina, eu stiu ca are loc o sangerare de implantare dupa 10-14 zile adica aproape doua saptamani dupa actul sexual. Nu stiu ce s-a intamplat dar trebuie sa te intorci la ginecolog si sa spui acest lucru pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot vei afla cauza! Fara jena. Oricum ti-am mai spus, sansele sunt foarte mici. Exista femei care se chinuie sa ramana insarcinate si nu raman. Si ginecologul dupa consultatie stie cel mai bine problema ta. Sa ai grija pe viitor si foloseste protectie si cand va "jucati". Multa sanatate