| DeeaD1 a întrebat:

Ce tratament pot folosi pentru infectia urinara cu E coli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mklu a răspuns:

Infectia urinara cu E. coli trebuie tratata complet, mai ales daca doriti sa ramaneti insarcinata. Verificati la ce alte antibiotice este sensibila bacteria, conform antibiogramei, eventual repetati sumarul de urina, urocultura cu antibiograma pentru a vedea daca bacteria mai exista - e posibila rezolvarea infectiei si dupa o cura scurta de ciprofloxacin. Daca partenerul are la randul sau analize sugestive pentru infectie urinara, chiar fara simptome, e bine sa se trateze. In plus, consumati multe lichide (2, 5 l ceai pe zi) pentru a preveni recidivarea infectiei.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai urocultura poate spune ce ai și implicit o antibiogramă.
Medicul îți prescrie tratamentul medicamentos.
Pe moment mult ceai de coada calului/codițe de cireșe/mătase de porumb.
Sănătate!
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Ciprinol 500 Mg timp de 21 de zile!

| DNSK a răspuns:

Consuma ceai de merisor, de coada calului sau de strugurii ursului. Dar cel mai bine, mergi la medic pentru ca, cel mai probabil, iti va prescrie antibiotic. Daca nu tratezi corespunzator o infectie urinara, recidiveaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Foloseşte Urinal Akut.
Şi ceaiul de coada-calului e bun.
Te pup!

| RalucaTyan a răspuns:

Urinal Akut exista atat pastile cat si ceai. Eu am folosit ceaiul si e foarte bun. Multa sanatate.