| anonim_4396 a întrebat:

De fimoza poti scapa fara circumcizie? mi se pare o prostie sa iti 'tai' pielea aceea. bine pare o prostie si sa stai cu ea mereu.
apropo. cat noroc nu am avut de am fimoza? am vazut ca 1% persoane au.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza este o conditie cu care te nasti si sunt afectati cam 30% din baitei, dar se poate rezolva usor in primii ani de viata cand mama maseaza cuculetul si elibereaza cucul.
Daca mama nu are habar de acest lucru, copilul creste si ajunge la adolescenta cu cucul care nu se poate decalota cand este in erectie si atunci este nevoie de interventia unui medic sa-i elibereze penisul, printr-o usoara interventie cirurgicala.

Nu-i nici o prostie fimoza sau operatia de circumcizie, ci o mare realitate si necesitate fiziologica, fiindca avand grad 3 si 4 de severitate, ajungi sa ati se umfle, sa nu mai poti urina, facnd complicatii.
Evreii si arabii fac aceasta operatie de circumcizie obligatoriu, in perioada copilariei, in primii ani de viata.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, de fimoza poti scapa de opreatie NUMAI daca este de gradul 1 sau 2, fiind considerate usoare, care se rezolva cu creme si samaje.

Fimoza de gradul 3 si 4 se rezolva numai prin interventie chirurgicala, unde medicul elimina toata pielita care nu permite decalotarea completa a penisului, cand este in erectie.

| dullcat a răspuns:

Exista exercitii care sa te ajute daca ai fimoza, insa un raspuns pertinent il afli doar de la medic.

https://www.pristyncare.com/blog/phimosis-stretching-exercises/

| Hyperion7 a răspuns:

Fimoza,am avut-o cu toții la un moment dat, mă refer la bărbați.
Însă la unii a trecut pur și simplu, iar la alții necesita circumcizie, nu e un moft. Daca lucrurile se agravează, trebuie sa tai acea piele, fie că vrei sau nu.
Caută exerciții pentru fimoza și fa-le la dus când pielea este elastica.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scrie-mi in privat te pot ajuta cu cateva sfaturi pentru fimoza

| nemur88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma lasa site ul