| Anablondyi a întrebat:

De pe ce site pot afla um se rezolva anumite exercitii la mate cu a si b? dau fudna la cine stie

5 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Pe tpu.ro de ce nu ai scris ex ca poate cineva ti-l rezolva straight face?

| harciog a răspuns:

Ai nimerit din prima si site-ul si categoria.

| bby a răspuns:

Cred ca te referi la exercitiul care l-am avut astazi la evaluarea nationala care era asa : a-1 supra 2 =3 supra b+1 deci faci produsul mezilor egal cu produsul extremilor, adica (a-1)(b+1)=2ori3 si vine a-1=2 de unde a=2+1 care rezulta ca a=3 si b+1=3 de unde b=3-1 unde b=2 tongue asta era rezultatul love struck
eu asa am facut si dupa ce am iesit de la avaluare a zis profu ca e bine kiss

| greencity a răspuns:

A si B pe un site e X si Y pe alt site si asa mai departe.

Incearca sa faci rost de programul asta: http://www.microsoft.com/education/products/student/math/default.aspx

| Santtos a răspuns:

Eu la examen am facut altfel era ff simplu. Exercitiu era ceva de genul.Determinati perechile de numere naturale (a, b) pentru care are loc egalitatea a-1 supra 2 = cu 3 supra b+1.
Se rezolva prin niste ecuati foarte simple...
a=3+1 din -1 devine +1 pentru ca trecem numarul dupa egal si schimbam semnul a=3+1 => a=4 si b=2-1 in loc de +2 se trece -2 pentru ca trecem in partea cealalta a egalului si schimbam semnul
si b=1.