| Anonimghggv a întrebat:

De unde îmi pot da seama care este mărimea potrivită a prezervativului daca am penisul de 16-17 cm?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea prezervativului care se potriveste perfect pe penisul tau se alege in functie de CIRCUMFERINTA in mm a penisului adica in functie de GROSIME si nu de LUNGIME. Toate marcile de prezervative au lungimea standardizata la 178mm, 195mm si 204mm, asa ca oricare este mai lung decat are penisul tau lungime.

| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI/DOAR in functie de grosimea penisului care se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea astfel determinata, obtinuta trebuie sa fie cea care corespunde cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiune si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA cu lungimea maxim de 251mm. In schimb ca si largime prezervativele indifferent de marca, sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; marimea poate fi notate uneori prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau folosind numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand/Marca;; Style/Model;; Length/Lungime (mm);; Width/Latime (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumita de informatiile oferite. Multa sanatate!