| tHeAnGeLoFwOrLd a întrebat:

Buna am si eu o curiozitate legata de lumina sfanta ce vine la Ierusalim.Stiu ca la cei ortodocsi vine odata.De paste. Dar la catolici? Au si ei lumina sfanta? Si daca da cum? Lumina sfanta vine de 2 ori? Chiar nu inteleg.Lamuriti-ma.Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina de la Ierusalim vine o singura data. Catolicii nu cred in Lumina sfanta. Daca te-ai uitat la televizor de florii(atunci cand a fost Pastele lor) ai vazut ca lor nu le-a dat nicio lumina. Ei de-a lungul secolelor au incercat sa faca slujba invierii singuri adica fara ortodocsi si nu a venit Lumina asa ca a trebuit ca Patriarhul Ierusalimului sa stea la portile mormantui, iar Lumina a venit in stalpul de langa Patriarh. De atunci ei nu au mai crezut in Lumina.