| chiftelutacrocanta a întrebat:

De unde vine dragostea si cum se prepara ea in trupul si sufletul si mintea omului?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dopamina,serotina

| T0T a răspuns:

Se prepară ca o curvă ce vrea să te ademenească. Când crezi că ai găsit acea persoană ce îți seamănă și te înțelegi cu ea de fapt ai găsit una fără minte(că aia e principala problemă). Deși se dau ele mature, eu nu am întâlnit până acum una cu adevărat matură. O fi fost ghinionul meu, ce să mai, sau nu mă filez noii generații aia a superficialității. Tu cum poți vedea dragoste dacă există superficialitate? Dragostea e o raritate, ce să mai, în ziua de azi. Mulți nu știu ce e aia și asociază greșit termenul. Alții o dau în faze gen că dragostea e frumoasă și nu știu ce, până când îi lasă prietenul/prietena și după nu au de ales decât să se mulțumească cu mai puțin. Nasol. Eu nu știu de unde vine dar îi spun eu, ducă-se. E o prostie.

| Lioana a răspuns:

Dragostea e un proces psihologic nu unul chimic chiar daca se foloseste uneori expresia "chimie intre noi". Eventualele reactii chimice care au loc in corpul omului atunci cand iubeste sunt efecte, nu cauze ale ei.
Dragostea vine atunci cand o persoana iti ofera ce ai tu nevoie pe plan spiritual.

| PsihoSex a răspuns (pentru Lioana):

Ba e preponderent chimic, doar ca nu ai citit tu destul!

| Lioana a răspuns (pentru PsihoSex):

Parerea ta nu e o certitudine. Dovedeste-o!

| PsihoSex a răspuns (pentru Lioana):

Nu am nevoie sa o dovedesc! Te-a oprit cineva sa citesti si sa stii?! NU! Orice persoana matura si cu un orizont de cultura generala solida si diversa, stie asta! E clar ca nu ai citit aproape nimic despre creier si cum functioneaza! Parca il plagiezi pe alt pesonaj de aici, cu ce ai spus!
Nu cumva ai vrea sa scormonesc eu netul pentru ca tie ti-e lene?!
Daca esti grupa mica si nestiutoare, care doar cauta bagari in seama, esti scuzata aprioric!
Fa si tu intai o facultate de Psihologie, dovedeste maturitate, stiinta, competente si bun simt si apoi, poate mai stam de vorba!

| Lioana a răspuns (pentru PsihoSex):

Comentariul tau e jignitor si lipsit de respect. Daca ai fi intelept nu ai jigni oamenii doar pentru ca au o alta parere decat tine.
Facultatea am terminat-o demult, nu mai am nevoie de inca una. De citit citesc doar ce ma intereseaza, iar din ceea ce citesc fac o selectie si accept doar ceea ce pare logic sau dovedit stiintific. Unde as ajunge daca as lua de bun tot ceea ce citesc? De exemplu as ajunge sa cred, din ceea ce-mi spui tu, ca trebuie sa fac facultatea de psihologie ca sa stiu ce e dragostea.
In legatura cu tema propusa, mi se pare absurd sa spui ca un proces chimic din corpul omului il face sa simta dragoste. Ar insemna sa se indragosteasca de oricine e langa el atunci cand se petrece acel proces chimic.
Ceea ce incercam eu sa spun e ca doar dupa ce te indragostesti se pot petrece anumite reactii chimice in corp, care genereaza emotia, tremurul sau roseata in obraji dar nu chimia te face sa te indragostesti. La barbati probabil ca dicteaza hormonii dar mie nu mi s-a intamplat asta vreodata. Aceea nu e dragoste. E dorinta si expira repede. Dragostea e cea care dureaza o viata intreaga, sau cel putin asa ar trebui.

| peperonies a răspuns:

Dragostea e o notiune inventata de evrei ca sa **** fara bani.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Frate dragostea vine pur si simplu, nu poti alege de cine sa te indragostesti, se intampla dintr-o data cand te astepti mai putin.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Dragostea e ceva ce simti tu pentru o persoana apropiata sunt feluri diferite de a iubi, iubirea fata de familie, de o femeie, de animale, de un obiect personal.
Dragostea e complicata.

| Kingsley a răspuns:

Stiintific vorbind, vine din hormoni. Hormonii ne dicteaza.