| Eaaaaa a întrebat:

De vreo 3 zile am mancarimi in zona vaginala. Sunt virginia si nu cred sa am vreo boala. Aceste mancarimi pot fi produse din cauza hormonilor? Deoarece sunt cu un baiat de cateva luni si ne mai jucam noi asa, dar inca nu am intretinut relatii sexuale. M-am speriat putin ca s-a si inrosit locul, totusi cred ca din cauza ca incercam sa ma scarpin uneori. Sper ca ma puteti ajuta!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, hormonii nu dau mancarimi vaginale. Probabil ai o infectie, de exemplu Candida, care nu da intotdeauna scurgeri si cel mai des se manifesta cu mancarimi si roseata a vulvei. Candida se poate face si din cauza unui abuz de antibiotice sau a unui exces de utilizare a produselor de igiena intima. Mergi la medicul de familie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti Virginia? Ce ne bucurămrolling on the floor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Hormonii NU generează mâncărimi genitale!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie genitală/vaginită, probabil o CANDIDOZĂ!

TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Dacă secreţia vaginală NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz/gălbui ), atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar dacă secreţia este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi ( interne sau externe ) – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, secreţia este urât mirositoare ( eventual de altă culoare ) atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Testul pentru secretiile vagine este efectuat pentru a putea fi depistate cauzele vaginitei, sau a inflamatiilor de la nivelul vaginul si a zonei din jurul vaginului (zona ce poarta denumirea de vulva). Cel mai adesea vaginita este cauzata de o infectie, dar uneori aceasta boala poate sa apara si ca urmare a reactiei organismului la sapun, bai cu ulei, spermicid sub forma de unguent, sau dusuri. Vaginita se manifesta prin simptome precum senzatii de mancarime in zona vaginala, dureri si scurgeri anormale.

Dintre infectiile care au ca rezultat dezvoltarea unei vaginite, amintim:

Candidoza - in general candidoza este provocata de anumite ciuperci, precum Candida albicans. Tocmai de aceea ele sunt supranumite si infectii cu fungul Candida, iar formele de manifestare ale acestei infectii includ senzatii de mancarime in zona vulvei, o secretie alba, branzoasa, si o durere usoara in timpul actului sexual. Este foarte important sa intelegeti ca infectiile vaginale nu pot fi incluse in randul bolilor cu transmitere sexuala (BTS).

Tricomoniaza (Trichomonas Vaginalis) - este o infectie provocata de parazitul Trichomonas Vaginalis. Aceasta infectie este cunoscuta si sub denumirea de tricomonas, iar dintre simptomele cele mai frecvente animtim scurgerea vaginala galben-verzuie, spumoasa si urat mirositoare, durere in timpul actului sexual si dureri in partea inferioara a abdomenului. Tricomoniaza intra in categoria bolilor cu transmitere sexuala.

Vaginoza bacteriana - aceasta infectie reprezinta o schimbare a echilibrului florei bacteriene vaginale, manifestata prin o scurgere vaginala inconsistenta si laptoasa, cu miros urat de peste. La multe dintre femeile care dezvolta aceasta forma de infectie simptomatologia lipseste aproape in totalitate. Vaginoza bacteriana nu este o boala cu transmitere sexuala.

Alte boli cu transmitere sexuala (BTS)- infectii precum chlamydia, negi genitali, sifilis, herpesul genital (herpes simplex), sau gonoreea pot la randul lor sa afecteze sanatatea vaginului. Prezenta acestor infectii poate fi stabilita prin efectuarea unor teste aditionale.

De ce se face testul?

In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient

Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Rezultate anormale ale scurgerii vaginale:
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Ce poate afecta testul?

Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Ar fi bine să mergi la ginecolog pentru un control de specialitate.

Vaginitele pot da complicatii, in special vaginitele de origine bacteriana.

Dacă NU tratezi INFECŢIA ( vaginita ), poţi face diverse COMPLICAŢII :
• infertilitate
• nasteri premature
• ruperea prematura a membranelor
• infectii intra-amniotice
• endometrioze
• neoplazii cervicale intra-epiteliale
• infectii ginecologice post-operatorii.
SURSA : http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

BTS-urile se iau si prin joaca, nu e musai sa existe penetrare.
Mai poate sa fie vreo ciuperca sau ceva.
Oricum, trebuie sa mergi la doctor daca persista.

| Eaaaaa explică (pentru sofisis):

Dar nu exista nici o scurgere anormala, doar atat! happy

| sofisis a răspuns (pentru Eaaaaa):

Ceva tot ai ca nu te manca degeaba. Poate doar daca ai o igiena precara.dar sper ca nu e cazul.
Poti incerca si cu ceai de musetel dar de obicei la infectii te ustura, nu mananca.
Si nu mereu ai scurgeri imediat sau foarte vizibile. Repet, daca pana luni nu trece (in cazul in care incerci varianta cu ceai de musetel), mergi la doctor.
Nu toate bts au scurgeri.winking Mai sunt si paduchii de exemplu, lateii.

| Alcyon a răspuns:

Daca l-ai lasat sa-ti puna mana murdara pe acolo, s-ar putea sa fi facut vreo infectie. Ai mare grija la igiena, cand practici astfel de joculete. Ar fi bine sa mergi la un medic ginecolog, sa te vada.

| Danysan a răspuns:

E posibil sa fie si de la Hormoni dar asta nu exclude si o Infectie.Sau o Boala sexuala.CE daca esti Virgina si nu ai facit nimic, daca el are asa ceva contactu dinte tine si el direct pe Piele e suficient. Zona genitala e mai Propice pentru dezvolatare de Agenti patogenii si nu trebuie sa existe act Sexual pentru asta, ci doar o simpla atingere sau o frecare intre voi poate declansa asta.Acum sa te Intreb altceva -Ai utilizat recent o Toaleta Publica sau au sarit stropi cumva cand ai facut acolo -VEzi ca si de la asa ceva te poti alege cu Boli fara sa vrei.Mai asteapta cateva Zile si daca nu dispare atunci mergi la Medic.Totusi e posbil sa fie doar o Alergie si fi atenta la ce consumi sau daca Lenjeria pe care o Porti e corect dezinfectata.Calmeaza-te si o sa fie Bine.

| SefaTa97 a răspuns:

Ai o ciuperca probabil. Sau o infectie urinara.
Du-te la ginecolog!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Prea multa ..joaca,, cu mana murdara (sau penis nespalat) te poate ferici cu o boala transmisibila.Nu te mai scarpina si mergi medicul de familie care-ti va da trimitere la medicul ginecolog.Ca nu poti sti de unde a sarit puricile coarda.

| scorpiaX a răspuns:

Este posibil sa ai si oxiuri (viermisori mici, albi, care provoaca mancarimi in zona vaginului deoarece ies noaptea si depun oua )

| brunetelu a răspuns:

Nu are legatura joaca...un id sa vb mai multe?

| R3laXaTT a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa te duci la medic.El iti va zice 100% ce ai.

| ღTootydeCoolღ a răspuns:

Este foarte posibil sa ai o infectie in urina, nu cred ca este din cauza hormonilor, ce naiba, doar nu se manifesta asa laughing Incearca sa te specli in zona vaginului cu ceai de musetel, ai sa vezi ca iti va trecewinking
Bafta! Funditaa? happy