| Nicolle999 a întrebat:

Decembrie2015 mi-a venit pe 18
Ianuarie2016 mi-a venit pe 14
Februarie mi-a venit pe 18
Ce fel de ciclu este? Calendarul meu spune ca următoarea va veni pe 20Martie
Funda!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

18 decembrie - 13 ianuarie = 27 zile 14 ianuarie - 17 februarie = 35 zile diferenta enorma intre numarul de zile din cele 2 cicluri denota ca este vorba de un ciclu FOARTE NEREGULAT si in astfel de conditii nu se poate folosi calendarul. Probabilitatea ca menstruatia sa aiba loc indata de 20 martie adica ciclul actual sa aiba o lungime de 32 de zile nu are logica ceea ce face ca probabilitatea ca acea data sa fie corecta este extrem de mica. Calendaru se poate folosi DOAR in cazul in care ciclul menstrual indiferent de lungime sa aiba un numar de zile stabil/constant, mereu acelasi.