| Multifruct a întrebat:

...Cum stiu ca mi-a venit ciclu? Cind va veni ce fel va fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Aparitia parului pubian si la subrat, devii mai irascibila, capeti rotunjimi(creste fundul).Cu cateva luni inainte apare pe chilot un lichid albicois.Cres sanii.Astea in decurs de cateva luni, poate chiar ani(2)
In general cu cateva zile inaitea aparitiei ciclului ai dureri de burtica (uneori si spatele ), devii mai nervoasa.
Vei stii,,, cum va fi cand va fi'' pentru ca vei simti ceva umed pe chilotul tau, iar cand vei merge la baie acesta va fi patat.
Daca ai toate aceste,, simptome'' e bine sa pastrezi la tine tampone(si la scoala).Nu stii cand se va intampla.Si nu uita sa pastrezi o igiena rigiroasa a organloror genitale caci esti predispusa la infectii in
acel moment mai mult ca oricand.
Si nu uita sa vorbesti cu mama ta despre asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ciclul poate fi insotit de dureri abdominale.
Si pe lenjeria intima te vei pata cu un lichid rosiatic ce contine si sange.
Sa ai la tine un absorbant, vezi pe cele de la Always, sunt foarte bune, nu OB-uri!
Te pup!

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nu poti stii cu exactitate cand o sa iti vina menstruatia[ciclul],depinde si de organismul tau. Poti avea anumite simptome,precum dureri de cap,abdominale,nervozitate etc sau poti sa nu simti nimic, sa nu ai nicio reactie adversa[mie asa mi s-a intamplat].Tot ce trebuie tu sa faci este sa ai intotdeauna un absorbant la tine, pentru precautie, si nu folosi OBhappy.Ia-l cu tine in geanta, in ghiozdan...la scoala, oriunde, iar, cand o sa iti vina, sa nu te sperii daca vezi un lichid rosu pe chilot.Asta este un lucru normal, li se intampla tuturor fetelor.Foarte important este insa sa vorbesti cu mama ta cand o sa iti vina menstruatia, fiindca ea trebuie sa stie, probabil o sa iti dea niste sfaturi utile.Pa-pa!happy

| prizeFTW a răspuns:

Asteapta o sa vina. Cand bate la usa sai deschizi. O sa pice foc dintre picioare daca nu vine

| Memecy a răspuns:

Daca nu ti-a venit asteapta o sa-ti vina tu sa ai pregatit un tampon la tine intotdeauna ( daca urmeaza) te ia prin surprindere sau te anunta depinde... poate va fa insotit de mici dureri, sau nu (dupa caz), fiecare femeie este unica asa ca nu te stresa e ceva normal si firesc tu sa fii pregatita cu un tampon simplu (si nu OB)

| Multifruct explică:

Dar cind va veni voi simti?

| anyone2013 a răspuns (pentru Multifruct):

Depinde de fiecare organism,eu de exemplu,nu am simtit nimic, nici dureri, nici ca sunt mai nervoasa, totul era bine, deja o sa-mi scrii in privat in ziua ceea cind ti-a veni si c=vei spune daca ai simtit ceva sau nu.

| Multifruct explică (pentru anyone2013):

Bine happy