| anonim_4396 a întrebat:

Deci am 14 ani si sunt baiat.Si tot felul de prieteni imi spun ca lor le place de nu stiu cine si tot asa.Adica fiecare are cate un crush.Dar faza e ca ei por si simplu se indragostesc de aspectul fizic, adica daca e frumoasa gata e crush.Pentru mine nu e de ajuns, pe mine ma intereseaza si characterul, comportamentul si daca stiu ca nu am nici o sansa cu ea e clar ca nu pot s o numesc crush...Mie nu mai mi-a placut de cineva dr la gradinita.Ei bine vreau sa stiu daca e normal ori e posibil frica de a nu fii respins de catre cineva daca isi arata sentimentele? Adica in jurul meu tot vad relatii si ma simt jelos uneori ca nu am pe cineva asa, ca nu simt nimic pentru nimeni.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La 14 ani e mult mai bine sa nu ai nici o relatie, senimentele la varsta asta sunt foarte scgimbatoare dar pot fi si devastatoare daca ii trec celuilalr prima data, ai parte si provoci multe rani sufletesti si suferinte inutile.Ai fi mai fericit daca te- ai ruga lui Dumnezeu pentru viitoarea ta sotie, ai caura sa iti faci o cariera si sa cauti o relatie cu o fata doar cand in viitorul apropiat ar fi posibila casatoria.

| FantasyBoy a răspuns (pentru ania):

Fara suparare, dar asta e chiar aberant! E chiar foarte important la varsta asta sa ai o prietena, iar daca asteapta "sotie", are sanse maxime sa devina psiho de-a dreptul, casatoria nu mai e un deziderat fundamental in 2021, un baiat la 18 ani ar trebui sa aiba experienta, nicidecum sa astepte casnicii, nu e mebru in secta Amish!

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt simpatii pentru prieteni sau prietene.
Relatiile la varsta asta pot fii doar de un singur fel: de prietenie/amicitie!

| rapandula a răspuns:

Fix aceasta gandire ar trebui sa o aiba toti. Prietenii tai sunt materialisti si figuranti, adevarati bombardieri.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Stai calm toate la timpul lor. E bine că ai principii. Relațile care le vezi in jurul tău sunt puerile si nu su niciun viitor... găsește pe cineva care să aveți lucruri in comun, care vede lumea altfel nu foar care crede că tot ce strălucește e aur! Și fi deștept! Ține-te de școală! Dacă ai minte fi sigur că o să poți cucerii orce fată...proști cu muschi vor fi mereu.

| Maestro003 a răspuns:

De ce să fii gelos că alții sunt într-o relație iar tu nu, eu cred că ar trebui sa prețuiești și să savurezi timpul tău liber, să te bucuri de copilărie, să faci ceea ce îți place, aceste relații nu sunt de durată și se pot încheia cu suferință și durere pentru tine, ba o să te dezamăgești și mai mult. Fă ce îți spune conștiința și n-o să regreți

| Corazoncontento7 a răspuns:

Ai doar 14 ani, ai tot timpul din lume să te îndrăgostești. Nu-ți fă probleme. O să te saturi la un moment dat de câte ori o să te "îndrăgostești"