| WonderGirl7 a întrebat:

sad
Am o problema uriașă si simț ca nu mai rezist psihic.
Sa spun povestea pe scurt...
Am avut crush un băiat un an întreg, dar atunci sentimentele nu erau reciproce.
In septembrie 2019 cand a început liceul am aflat ca ma place si eram cea mai fericita.
Problema este ca nu i-am exprimat sentimentele la timp si nu am profitat cand el a dat de înțeles ca ma place si acum nu mai simt atracția aia fata de el, adică nu mai simt nimic.
Ma doare tare rau ca nu mai simt nimic fata de el si cand ma gândesc ca el inca ma place, dar nu știe ce s-a întâmplat cu mine.(nu am vorbit de ceva timp).
Practic, sentimentele mele s-au jucat cu mine si ele cu el. Eu nu am vrut sa se întâmple asta. Hormonii ăștia is ciudați. Il vad ca un fost care nici măcar nu mi-a fost unul...
Ok... trecem peste asta.
Problema adevărată este ca atunci când e sa ma pun la culcare, imi vin toate amintirile alea de un an de cand il placeam si cat de mult il doream si de fiecare data cand ascult o piesa trista, plâng si jumătate de ora pe zi, aproape zilnic.Deja am 2 luni de când fac asta...
Ma tem ca chestia asta o sa ma afecteze mai încolo.
Nu știu ce sa fac, ar trebui sa consult un psiholog?
Tin sa menționez, ca atunci cand vad cupluri, lăcrimez fara sa vreau, subconștientul meu este deja obișnuit.
As vrea sa întorc timpul, dar nu pot. Ma simt extrem de " goala " in interior, ca astăzi cand am aflat ca mi-a dispărut pisica nici nu am avut nici o reacție si nu pot sa înțeleg de ce sunt asa. Chestia asta m-a marcat extrem de tare si deja e pe baza emoțională.
Atunci cand ma îmbrățișează cineva, nu simt nicio afecțiune si ma simt ca o idioata.
Nu stiu ce sa fac... sa trec peste? Sa ii dau o șansă si sa stau împăcată ca măcar am încercat? Sa ii spun adevărul?
Credeți ca timpul o sa rezolve treburile astea?
Va rog din suflet, ajutati-ma cu un sfat. Stiu ca pare ceva de râs, ceva neserios, dar pe mine chestia m-a schimbat tare mult si nu mai vad lumea si viata asa cum o vedeam înainte. Totul e ft sumbru, ciudat si greu de descris pentru mine.
Cum sa trec peste? Va rog nu ma judecați si sa imi spuneți ca sunt o adolescenta din aia care suferă din dragoste, ca nu e asa.
Nu a fost alegerea mea sa ma îndrăgostesc atunci de el, ci asa a venit. Cu ocazia asta mi-am învățat si lecția si nu o sa mai fac greșeala asta niciodată, adica o sa imi exprim sentimentele la momentul potrivit. Partea buna e ca ne-am plăcut amandoi...
Sfaturi?
Cum si ce sa fac?
Eu chiar nu mai rezist asa...
Nici muzica si nici plimbatul pe afara nu ma ajuta, sa trec peste...

Răspuns Apreciat de Editori
| Anca124b a răspuns:

Poate că încă nu te-ai vindecat complet daca inca îți mai vine sa plângi pentru el. Daca nu mai simți nimic,pur și simplu încearcă să te atașezi de alt băiat, daca tot la el te gandesti presupun că inca mai ții la el câtuși de puțin. Da-i o șansă, poate o sa îți revină sentimentele pentru el, uneori e așa greu sa treci peste...
Exemplul meu sunt eu, așa am fost și eu, mi-a plăcut de un băiat, sentimentul a fost reciproc dar ne-am îndepărtat.Inca am mai ținut la el, foarte mult, dar lui nu ii mai păsa.Nu mai simt nimic pentru el, pur și simplu timpul m-a făcut să trec peste. Sper sa fii bine, și totuși, daca chiar nu mai tii la el cu adevărat, gândește-te că nu numai el este băiat, poate vei găsi pe cineva care sa tina la tine și tu la fel.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aia nu a fost dragoste, ci un capriciu de moment.
Ti-ai dorit ca sa-i atragi atentia si cand i-ai avut atentia, ti-ai atins scopul si nu te -a mai interesat.
Nici acum nu-i vorba de dragoste, ci de captarea atentiei, joaca de-a flirtatul, specifica adolescentilor, care-s imaturi.
De aici si plansul instantaneu, tot imaturitate este, cu un sentiment de obida, frustarre, ca nu poti avea ceva ce altii au in acel moment.
Va trece, este doar o criza a copilariei!
Odata cu trecerea anilor, vei realiza ca joaca asta iti aduce numai suferinta si vei invata sa nu o mai faci.

| WonderGirl7 explică (pentru Violleta2022):

Offff?
Ai un răspuns tare interesant. Merci!

| ywar a răspuns:

..problema uriasa? se pare ca voi nu aveti proprietatea termenilor.
Probleme mari in viata? - sa te fereasca Sfantul de ele.

| WonderGirl7 explică (pentru ywar):

Da ai dreptate, ca am exagerat.
Dar eu chiar am suferit din treaba asta, totusi?
nu pot compara eu ce am pățit cu câte alte probleme care o sa le am si din astea in viata, dar totusi m-a marcat foarte tare treaba asta si imi este foarte greu sa trec peste.
Asta e faza nasoala?

| PașaHassano a răspuns:

Peste cativa ani vei rade de prostiile astea

| mirelanelutaiancu a răspuns:

Hai lasa.noi sa fim sanatosi. baieti vin-pleaca. la fufe. pup