| NeaAlecu1421 a întrebat:

Deci am nevoie de niste idei eu si cu iubita mea ne ciondanim uneori si suntem amandoi niste incapatanati.
si am discutat impreuna ce sa facem sa evitam asta pentru ca vrem sa avem un viitor impreuna
avem 1 an de relatie
si ne cunoastem de aproape 1 an jumate
Cum putem evita asta sau ce sa faca cel care greseste astfel incat sa evitam cearta
p.s. nu s certuri lungi intr o zi sau cateva ore ne impacam dar vrem sa evitam asta

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand exista dragoste adevarata, va face placere sa cedati de dragul celuilalt, ca atare, certurile nu exista si daca apar, celalat partner, intotdeauna lasa de la el ca sa fie bine.
Doar asa functioneaza partneriatele!
Daca sunteti incapatanati si nu vreti sa cedati, inseamna ca nu va pasa de partner, ca nu-l iubiti indeajuns incat sa fiti in stare s-a faceti compromisuri de dragul lui, sau al ei.
Casatoriile fericite si de lunga durata, au la baza aceste compromisuri facute de ambii partneri.

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Buna, inca un sfat, cand te supara sau enerveaza partenerul intreaba-l de ce a facut acel lucru, cand iti spune motivul il intelegi de ce a facut acel lucru si nu il mai acuzi ci il intelegi, asa ajungeti la intelegere in cuplu.
un alt sfat este ca daca va certati si realizati ca va certati, facei pauza 15min, nu vorbiti deloc intre voi, va mai calmati apoi cand va trece, discutati mai calm.