| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Daca o relatie nu merge dar va iubiti enorm, ce ar trebui sa faceti? Eu si iubitul meu gandim diferit, ne dorim lucruri diferite de la viata. Ce sa fac? De cateva zile suntem despartiti si am cazut in depresie, tocmai acum cand am examene.Nu pot sa mananc, nu pot sa ma odihnesc. El ma cauta, vrea sa ne impacam, si eu vreau acelasi lucru dar mi-e teama...am discutat de atatea ori si nu putem ajunge la un numitor comun.Ma simt distrusa fara el. Ce sa fac daca nu gandim la fel? Amandoi suntem incapatanati si avem propriile noastre reguli, lucru care ne face sa ne certam.

Credeti ca daca nu gandim la fel putem avea o relatie serioasa? Suntem de 2 ani jumate impreuna dar de 1 an si ceva lucrurile nu mai merg.

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Incapatanare, in iubire? Hmm, straniu. O mai fi iubire, oare? Slabe sanse. Stii ce anume defineste iubirea? Beatitudinea de care ai parte multumita celui de langa tine. Stii ce anume intretine iubirea? Concesia/concesiile! Ori voi, incapatanati fiind, cu aspiratii diferite, fara a face vreunul vreo concesie, e clar ca totul s-a paradit. Aveti proprile reguli? Daca simtiti ca va iubiti, faceti din concesie o "regula in relatie", pentru ca merita. In caz contrar, o terminati amical. Da, stiu, suferinta, alea, alea, dar trece, in timp.

| AndaWest a răspuns:

Deci esti culmea,pe bune! il iubesti, te iubeste, dar sunteti despartiti.gandeste logic, ce e asa greu? de ce sa riscati sa va despartiti de tot doar pentru faptul ca sunteti incapatanati? ai zis ca ati discutat de multe ori, dar vad ca fara rezultate.de ce nu ati incercat sa lasati orgoliul deoparte? sa faceti sa fie bine?

| Uilula a răspuns:

Incearca sa gandesti pozitiv si gandeste-te ca daca va impacati sa fie totul "roz" si frumos dar trebuie sa gandim realist.Eu spun sa te impaci cu el si sa lasati trecutul de o parte poate ca el pentru tine este prezentul si viitorul si si tu pentru el deci gandeste-te bine inainte sa spui ceva gresit...
IMPACA-TE CU EL!

| Awesom a răspuns:

Simplu,mergeti la consiliere de cuplu la un psiholog.

| MysteriousOfficial a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine. sad Eu sunt de 9 luni cu el. Si mai mereu ne certam pentru ca suntem incapatanati si ne suparam din diverse chestii. Dar si cand ne suparam, atunci ne pare rau si tot asa. Si eu am momente cand zic, gata, stop. nu are rost, chiar daca il iubesc. Dar e greu si fara... Cel mai bine ar fi sa discutati pe tema asta de cate ori e nevoie, dar sa n`o luati ca pe o cearta, sa lasati mai mult amandoi de la voi, si ce face unu sa aiba dreptu si celalalt sa faca, sau nu. Si asa, o sa va dati seama ca nu merita sa renuntati unu la altu. Un lucru sigur ti-l spun, oricum: daca va iubiti, puteti trece peste orice.

| Aishaa a răspuns:

Astia cu 'daca va certati nu va iubiti' incercati odata sa iubiti pe cineva cu adevarat.Se poate orice pe lumea asta, si sa iubesti enorm de mult dar sa te certi atata.stiu cum e si puteti avea o relatie, insa lucrurile sa nu se deterioreze.sa nu mai aveti respect fata de celalalt, e urat. Puteti incerca o 'pauza' insuportbaila de cateva zile. apoi cred ca va mai dura ceva pana la viitoarea cearta.