| RaluD a întrebat:

Deci am o mare nelamurire! Am citit si am tot auzit ca la un prezervativ folosit CORECT sunt sanse de 0, 02%(ceea ce e destul de mult) de a ramane insarcinata si cica sunt o gramada de astfel de fete care au patit-o!straight face Deci care e adevarul pana la urma? ...eu si prietenul meu o facem cu prezervativ de fiecare data,de la inceput pana la sfarsit,apoi il si verificam,plus ca apelam si la "coitus interruptus" chit ca ne protejam. Nu am avut niciodata probleme sa se rupa/alunece etc. Dar totusi, pe bune? atatea cazuri cu prez folosit corectstraight face E ceva adevarat? ca eu nu mai stiu ce sa cred...thinking Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu prea imi vine sa cred ca au ramas insarcinate daca au folosit corect prezervativul si acesta nu s-a rupt! Ce faci tu e mai mult decat suficient, e imposibil sa ramai insarcinata!
Acel procent de 0.02% se refera la cazurile in care prezervativul se rupe sau aluneca in timpul actului sexual.
Oricum felicitari, dai dovada de multa maturitate!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt o gramada de fete, dar sunt cateva. Riscul este asa cum ai auzit de 0, 02-0, 05%, daca este folosit corect si nu se rupe. E adevarat, nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, orice om stie si isi asuma asta. Si nu exista nici o metoda de a scadea riscul sub aceste valori. Sa stii ca daca folositi prezervativ, coitus interruptus creste usor riscul de sarcina, nu il scade (fiindca exista riscul de se grabi si a scoate penisul fara sa tina suficient de ferm de baza lui).

| RaluD explică (pentru Brigaela):

Brigaela,multumesc mult pentru raspunsul dat, mai am o nelamurire totusi la ceea ce ai scris si vreau sa te intreb.Din cate inteleg imi spui ca daca ne protejam cu prezervativ si aplicam si coitus interruptus nu este o siguranta in plus.Personal mi se pare putin irelevant daca tine sau nu suficient de ferm de baza penisului deoarece il scoate cu cel putin 1 minut inainte de ejaculare si la o oarecare distanta de mine, si daca s-ar "scurge" ceva pe la baza in cel mai rau caz ar ajunge pe mana lui.In plus daca la sfarsit prin verificare prez am vedea ceva probleme, o mica ruptura etc si am apela la pastila de a doua zi as putea sta mult mai linistita tinand cont ca vaginul meu a intrat in contact doar cu lichidul preejaculator nu cu sperma propriu-zisa.In acest caz mie mi se pare eficient sa aplicam si coitul intrerupt chit ca avem protectie.Sa ma corectezi te rog daca gresesc.Multumesc foarte foarte mult si sper sa nu te supere "neclaritatile" mele.happy

| Brigaela a răspuns (pentru RaluD):

Este extrem de frustrant pentru amandoi, mai ales pentru el si statisticile arata ca nu creste siguranta. Chaiar daca nu crezi, cel mai ades femeile obtin sarcini folosind prezervativul din cauza ca barbatul nu tine ferm de prezervativ si mici cantitati de sperma se scurg pe mana lui si pe vulva femeii. Este practic cel mai frecvent accident care se intampla, iar voi riscati sa se intample (cu lichidul preejaculator).
Deci in concluzie, nu inteleg de ce ati folosi o metoda atat de chinuitoare pentru el, care conform statisticilor va creste riscul, numai fiindca aveti voi impresia ca va da mai multa siguranta. Dar e alegerea voastra, iar daca el accepta asta pe termen lung, e ok.

| RaluD explică (pentru Brigaela):

Multumesc inca o data pentru reply.Din cate am discutat cu partenerul ejacularea in afara vaginului nu pare sa il deranjeze deloc, sustine ca placerea e la fel ca si la o ejaculare normala inauntru. Probabil va referiti cand spuneti ca aceasta practica creste riscurile prin probabilitatea scurgerii de sperma din jurul inelului de sus/alunecare, dar cand penisul este in erectie completa nu cred ca s-ar putea intampla asta.Atunci da, sunt de acord ca ar putea sa creasca probabilitatea, dar sansele la noi cu asta sunt foarte mici, ejacularea nu o face in apropierea vulvei mele in nici un caz.In schimb cand vorbim de esuarea metodei de protectie prin rupere etc din contra, metoda coitus interruptus mie mi se pare ca scade sansele de a ramane insarcinata! ..multumesc mult pentru rasp la intrebarihappy

| Brigaela a răspuns (pentru RaluD):

Sincer, eu n-am folosit niciodata coitus interruptus, fiindca mi se pare o metoda frustranta si nesigura, de aceea mi-e greu sa-ti spun exact care este riscul real. Insa ti-am citat niste statistici facute pe sute de mii de femei. Oricum, pot sa te asigur ca nu iti scade sansele de sarcina, o faci doar daca iti place asta, dar nu te minti singura aiurea. Poate nu le creste (desi din tot ce-mi spui cred ca ti le creste), dar cu siguranta nu ti le scade. Nu zic sa renuntati, daca va place mai mult asa, zic doar sa fii constienta de realitate si sa nu pacalesti singura

| Adry05 a răspuns:

Eu cred că alora li s-a rupt prezervativul sau a alunecat vreun pic, părerea mea, dacă s-au protejat cum trebuie, n-avea cum.

| tzus a răspuns:

Nu. odata ce sti cum sa te protejezi nu ai cum sa ramai nici daca vrei. pentru ca daca era asa aveam deja vreo 10 copii si nici macar 1 nu am. si sa ramai insarcinata asa din puf sau din greseala e cea mai banala scuza ( ele zic cu prezervativ dar ele au facut-o fara).

| RaluD explică (pentru tzus):

Tzus...deci sa inteleg ca tu folosesti ca masura de protectie doar prez? si nu ai avut niciodata probleme?big grin...si eu la fel dar din cauza la ce am auzit incep sa ma indoiesc ca e de ajunshappy Multumesc, si sper sa nu te supere intrebarea meahappy

| tzus a răspuns (pentru RaluD):

Nu nu. da folosesc doar prez. de un singur fel pentru ca sunt cam sensibila la ele sad. si uneori chiar nu le folosesc pentru ca fac cu "coitus interruptus" si e ok. si in caz ca se rupe cum mi s-a intamplat am incercat sa stau relaxata si sa nu ma gandesc ca poate raman, si nu am facut ca altele spalaturi vaginale ca mai mult ii trimit unde trebuie laughing si nu am avut probleme. si eram in perioada fertila si nu s-a intamplat nimic. asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji. in cel mai rau caz iti calculezi cand ai ferioada fertila si incercati sa fiti mai atenti happy

| RaluD explică:

Nah suuper atunci, cu gandul ca facem ceva in plus pentru protectie acum e invers...mai bine ne bagam si noi pe neprotejat, macar ne stim de-o parte ca avem riscuri!straight facelaughing