| Marxel a întrebat:

Deci, aseara mi-a venit menstruatia, sau cel putin asa cred, mi-a venit putin si azi dimineata cand m-am trezit mi-a venit normal doar ca e foarte inchisa la culoare, spre negru asa, de ce? Am un ciclu neregulat si in ultima vreme am facut petting cu prietenul meu, sa fie vorba de o sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Culoarea mai inchisa a sangelui menstrual eliminat se datoreaza faptului ca eliminarea acestuia din uter se face mai lent/incet si din cauza expunerii mai indelungate a sangelui hemoglobina din ea se oxideaza si astfel culoare se inchide devenind maroniu negricios. Formarea sarcinii devine IMPOSIBILA in cazul in care a fost respectata regula de baza a pettingul clasic si anume cel potrivit caruia sunt permise toate perversiunile sau fanteziile sexuale, mai putin intretinerea sexului real/adevarat. Multa sanatate!

| CristinaAnnabella a răspuns:

Nu, e pe baza hormonala, dar ar trebui sa vorbesti cu un ginecolog despre asta