| anonim_4396 a întrebat:

Deci cunosc o femeie si un barbat care sunt casatoriti de cativa ani. Barbatul e impotent. Cu cateva luni inainte,a existat si o alta femeie in viata barbatului (deci in timp ce era casatorit). Acum acea femeie se pare ca a aparut din nou in viata lui. Dar actuala lui sotie nu isi face griji ca o va insela pentru ca el e impotent. Intrebarea este: daca femeia cu care barbatul a avut o scurta relatie e mai "experta" in sex,adica se pricepe mai bine decat sotia, acel barbat impotent e posibil sa isi insele din nou sotia cu acea femeie? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Un psiholog ar putea sa-ti explice foarte bine ce se petrece aici,eu doar o sa incerc.
Legaturile dintre oameni nu sunt intotdeauna caracterizate de sex,un barbat se poate simti fericit langa o femeie si invers,intr-o relatie complet platonica,multumita modului in care este tratat,privit,respectat,admirat,adulat!
Posibil ca intre cei doi sa existe o comuniune sufleteasca pe care barbatul nu o are cu sotia lui,in schimb cu cealalata o traieste in toata plinatatea ei.
Si,daca el simte ca e un barbat intreg langa asa zisa amanta,o va prefera sotiei.
Impotenta este o disfunctionalitate masculina care-si are obarsia in creier. Daca amanta va sti sa-i excite centrii nervosi necesari,e posibil ca acest barbat sa functioneze extrem de normal DOAR cu ea!
Sunt foarte multe lucruri care se pot face intr-un cuplu,chiar daca erectia are de suferit,un barbat nu are numai penis,are destule alte posibilitati sa ofere placere unei femei,daca doreste,sa fii sigura.
Femeia cu care e incurcat nu e mai "experta" in sex,e mai buna psiholoaga decat sotia lui,stie sa-i incalzeasca sufletul in asa fel,incat el sa-si uite problema si sa se simta un om intreg si normal,alaturi de ea.
Si,da,isi va insela din nou sotia cu aceasta femeie,e singura lui sansa sa se simta putin mai bine ca persoana,lasand deoparte alte considerente morale.
Nu stiu de ce nu se despart,dar posibil ca amanta sa nu fie in situatia sa-l accepte inca... daca mai exista si alte motive, situatia se complica mult.
Trista situatie, in orice caz, frustrarile si complexele sunt la ele acasa in acest cuplu, sot-sotie...imi pare rau!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Uite daca te intereseaza despre asexuali si relatiile lor, desi unele chestii mi se par amuzante. Cum ar fi partenerul asexual se simte bine daca se masturbeaza doar, chiar si fara partenera langa el. Mai scrie si despre relatiile intre asexuali si cei sexuali.
http://www.asexuality.org/home/relationship.html
relatiile sunt in diferite forme

ce nu inteleg multi sau nu pot concepe o conectie emotionala. asexualii par unul din cele mai bune exemple in subiectele astea

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,multumesc.
Doar ca mi-e greu sa zambesc macar, in fata unor infirmitati efectiv sufletesti...

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Pai nu sufera decat cel sexual. Cum unui sexual i-ar fi greu fara sex, la fel unui asexual ii e greu cu sex. Sunt pe site si o femeie se plangea ca au facut sex doar de 3 ori intr-un an si doar o singura data a fost din initiativa ei, sau de doua ori dar totul a fost fortat oricum. - am uitat sa completez laughing si voiam sa spun ca stiu in ce se baga de la bun inceput, n-am de ce sa-i compatimesc dar nu-i iau in deradere cu sens rau.
Sunt asexuali care accepta o relatie mai deschisa si isi lasa partenerii sa se culce cu altii.

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu sufere?
N-am fost in mintea unui barbat impotent si nici in sufletul lui,dar adancurile acolo trebuie sa fie foarte primejdioase, crezi ca-i usor sa-i vada pe ceilalati avand urmasi sau parteneri complet satisfacuti?
Ca permit partenerului sexual sa fie satisfacut de altcineva, e o recunoastere generoasa a neputintei si incapacitatii lor, mental poate accepta, dar psihic se consuma la nesfarsit...
Nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Credeam ca vorbesti despre asexuali ca am spus ca mi se par amuzante niste faze. sunt cu capul in nori uneori.
nu-s chiar asa sa rad de suferinta omului in cazul asta, la fel cum nu rad de o femeie care nu poate face copii.

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu.
Explicam la modul general.
Ideea e foarte greu de acceptat...

| LorenaAnca a răspuns (pentru greece12):

Povestea e mult mai complicata si sunt mai multe chestii la mijloc. Oricum, multumesc. happy Raspunsul tau m-a ajutat mult.

| greece12 a răspuns (pentru LorenaAnca):

Am sperat sa te ajute, iti multumesc.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna de parca barbatul este impotent fiindca femeia este praf in pat si numai una cu experienta vindeca impotenta laughing
Inseamna ca pentru sotie conteaza mai mult conectia emotionala dintre ei, dar daca el e cu amanta, e posibil s-o insele exact cum sotia nu doreste. Sau poate nu-i pasa deloc de sot, e mai posibil sa aiba vreun tip potent si si-o trage cu el in timp ce sotul ei cu amanta se roaga impreuna de aia a lui sa se scoale.

| sensualus a răspuns:

Cum sa stea relax tipa ca n-o inseala? da ce inselatu e doar cu p?!