| kira30 a întrebat:

Să presupunem că trăiești în vreme de război. Ești căsătorit cu o soție frumoasă. Ai doi copilași frumoși. Aveți o viață liniștită și în bună înțelegere. Se întâmplă să fie arestat. Ești dus într-o temniță departe, unde cei apropiați nu mai știu de tine. Soția te caută vreme îndelungată. După doi ani de căutări se resemnează și presupune că ai murit, asemenea multor altor bărbați din familiile învecinate.

După ceva timp soția ta se căsătorește cu un alt bărbat pentru a-i fi drept sprijin în familie. Mai trec câțiva ani de zile și te întorci acasă, găsindu-ți soția recăsătorită și copiii trăind fericiți alături de mama și de noul lor tată.

V-aș ruga, indiferent dacă sunteți bărbat sau femeie, să vă puneți în toate cele trei posturi și să încercați să dați un răspuns. Puteți să răspundeți la toate cele trei întrebări, sau doar la una. Cum considerați.

Ce-ai face dacă ai fi în postura bărbatului reîntors acasă?

Ce-ai face dacă ai fi în postura femeii recăsătorite care-și vede soțul, tatăl copiilor ei, reîntors acasă?

Ce-ai face dacă ai fi în postura bărbatului care a luat de soție o văduvă cu doi copii și după câțiva ani îl vezi pe soțul ei reîntorcându-se?

Răspuns Câştigător
| andreiush25 a răspuns:

1. As fii fericit ca sotia si copii mei au pe altcineva. Cineva care sa ii protejeze.
2.Habar nu am... Femeile sunt ciudate. Cred ca m-as fi reintors la fostul sot.
3.Depinde. Daca femeia nu ma vroia, plecam fara nici o problema. Daca sotia vroia sa stau cu ea stateam cu ea :]. Decizia ei.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1.) Il astept la colt pe sotul cel nou si-l ucid fara sa stie sotia, apoi ma reintorc la familie.
2.) Vad care e mai bogat si-l ucid pe cel mai sarac.
3.) Il ucid pe fostul tata, fara sa stie sotia.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Stiai ca asa procedau nazistii in perioada celui de-al 2-lea razboi mondial, nu? happy

| kira30 explică (pentru Inferno):

N-as vrea sa intalnesc o persoana care gandeste asa...ce lume... sper ca glumesti.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Nu vad legatura.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Dar nu este moral!

| Exilee a răspuns:

1. As fi dezamagit. De fapt asa este in vreme de razboi. Nu m-ar mira ca apoi si sa sa se trezeasca in bratele altui barbat, la fel si viceversa. Oricum, o sa convoc discutie tustrei si decizia ii apartine sotiei.
2.-
3. M-as simti rau, dar oricum am onoare. La fel o sa convoc o discutie si evident apoi ramane la decizia sotiei pentru ca n-as renunta la ea asa usor.

| ErrorFound a răspuns:

1.L-as devora pe ala desi nu e vina lui.
2.I-as sari in brate(blahhh, sunt baiat)
3.As fi umilit si as incerca sa-mi reconstruiesc viata uitand de cea de pana acum.

| ErrorFound a răspuns:

4.(am uitat) Ce legatura are asta cu religia? straight face

| kira30 explică (pentru ErrorFound):

Am vrut si eu sa vad cat de morali sunt ateii fata de crestini si viceversa.

| ErrorFound a răspuns (pentru kira30):

Stii tu cum ai reactiona daca ai vedea asa ceva? :|
Pe la 1:50: Uite cum reactioneaza.
http://www.youtube.com/watch?v=A3L2K0EsD8Q

| BlackSulphur a răspuns:

1. Mi-as cauta alta viata.
2. As fi socat(a), sincer nu stiu ce as face.
3. As pleca si as lasa familia in pace.

| RaduMD a răspuns:

Este o situatie numita in morala "casatorie putativa". Adica cei doi sunt casatoriti in mod subiectiv, dar necasatoriti in mod obiectiv. Altfel spus, au convngerea ca sunt casatoriti, dar nu aceasta este realitatea.
In asemenea caz trebuie declarata nula casatoria noua. Sotii se intorc la ale lor, iar barbatul care a crezut ca e casatorit cu o vaduva se retrage.

| JajaAliensHere a răspuns:

1. Cel mai probabil m-as resemna...Asta in caz ca sotia n-ar vrea sub niciun chip sa dea divort de acel om, iar copiilor nu le-ar lipsi nimic.
2. As fi socata si in acelasi timp as avea impresia ca l-am inselat fara sa vreau.
3. Mi-ar parea rau atat pentru mine, cat si pentru el.