| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre femeile îndrăgostite de un barbat căsătorit? Sunt foarte îngrijorată din cauza surorii mele. Iubește un barbat cu obligații si suferă iar eu nu stiu cum sa o ajut. Au trăit o asa zisa "relatie frumoasa " aproape un an, el a mințit pentru ca a spus ca a fost singura femeie cu care face asta dar nu a fost asa, de curând a aflat ca el a mai avut o relatie cu o alta femeie de câțiva ani (tot pe langa soție )pana acum cand s-a descoperit tot, a aflat si sotia lui de cealalta femeie, dar nu si de sora mea. Totul s-a aflat dintr-o greseala iar asta a dărâmat-o! Cu ea a tot vorbit, dar acum nu mai vorbeste nici cu ea dupa aceasta descoperire, nici macar nu i-a dat vreo explicație dupa cat a zis ca o iubește de mult! Credeți ca se simte vinovat fata de ea, sau nici nu il mai intereseaza? Cum poti sa rupi legatura cu o persoana daca o iubesti atat de mult pe cum insinuezi? Va rog sa-mi dați un sfat pentru încurajare. Nu vreau sa aud jigniri pentru ca stiu ca este un lucru gresit. Eu cred ca el se simte vinovat fata de ea pentru ca a fost mintita, părerea mea. Credeți la fel? Oare are deja o noua relatie si a uitat tot atat de repede? Credeți ca o sa-i mai scrie dupa o perioada de timp sau asa s-a terminat totul. Eu sincer nu vreau sa o mai caute desi suferă enorm. Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le place statutul de amanta, de cealalata femeie, care se multumeste cu firmituri. Nu stiu de ce ar fi fost mai bine daca era ea singura amanta. Un barbat care isi inseala sotia este un nemernic si isi cauta femei exact ca el. Nu se pune niciodata problema de iubire, este doar un fel de a spune, sunt convinsa ca nici o femeie in lume nu crede ca un barbat isi iubeste amanta. Nu inteleg de ce sufera sora ta, nu are cum sa se fi lasat pacalita ca e iubita, asa ceva stie si un copil mic ca nu se poate. Nu este genul de minciuna pe care sa o crezi sau pentru care sa te simti vinovat, este doar un joc al seductie, in care ambii parteneri stiu ca nu e nimic adevarat. De ce s-ar simti el vinovat pentru acteva cuvionte spuse de la incput de complezenta, mai ales in fata unei femei care nu ezita sa isi bata joc de sotia lui?
NU stie nimeni daca o va mai cauta, probabil daca ea revine la ganduri mai bune, lasa pretentiile la o parte si se lasa folosita in continuare, va mai apela la ea. Daca nu va gasi alta, nu e deloc greu. Iar asta cu suferinta, trebuie uitata, daca intri intr-o asemenea relatie, vei suferi, e normal. Dar cat a suferit sotia, te gandesti? Ea este adevarata victima a sotului ei nemernic si a surorii tale. Nu se poate compara suferinta acelei femei cu ce simte sora ta si ar trebui sa aiba putina decenta si sa nu se planga.

| RAY a răspuns:

Omul e o fiinta poligama sexual si monogama social, desi amanta ramane amanta si nevasta ramane nevasta, pentru noi sexul e ca bautul unei beri atat, nu ne implicam emotional nu inseamna ca numai iubim, monogamia provoaca drame

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt în măsură să judec pe nimeni. Poate eu nu aş umbla cu un bărbat căsătorit pentru că sunt extrem de geloasă şi posesivă dar cine ştie ce simt alte femei.
Poate cu ajutorul unei persoane străine sau a unui psiholog poate să îşi revină mai repede dar cel mai probabil rana se va vindeca cu timpul. Acel om e clar că nu ştie ce e aia iubire, pentru că dacă ştia alegea o dată una şi cu ea rămânea. Dar aşa ia plăcut să umble din floare în floare după diverse benefici şi să îşi bată joc de nişte femei ce poate chiar au pus suflet.
Fiecare are partea lui de vină (şi el că a umblat din floare în floare, dar şi femeile ce ştiau că e însurat şi au acceptat) dar acum fapta este consumată. Bine ar fi dacă ar rupe orice legătura sau posibilitate de a mai lua orice legătură cu el pentru că e clar că el doar a folosit-o şi probabil o va folosi în continuare.
Iubirea nu vine şi trece, ea rămâne acolo în suflet poate şi pentru totdeauna dar asta nu înseamnă că nu trebuie să luptăm pentru binele şi fericirea noastră. Singurul meu sfat e să fie demnă şi să stea cu capul sus pentru că viaţa e lungă, frumoasă şi merită trăită şi niciodată nu ştim ce ne aşteaptă şi ce avem rezervat.

| alina2k18 a răspuns:

A fost doar o aventura pentru elwinking aia cu iubirea si vai doar cu tine am fost e vrajealawinking ma mir ca mai tine in 2018 laughing
Vina ii apartine in totalitate ei pentru ca stia ca e casatorit.
Oricum, 2 amante si 1 nevastawinking il tine pe om laughing
Sa nu mai accepte relatii cu barbati casatoriti - asta e sfatul meu, sau daca tot e atractia mare sa o ia ca o simpla aventura si atat -fara sentimente si atasamentewinking

| Lioana a răspuns:

Cu siguranță tipul nu are procese de conștiință fata de sora ta. Daca le are, le are față de soția lui. Acum e speriat de descoperirea nevestei și nu vrea complicații. E concentrat pe salvarea relației cu nevasta. Ar trebui sa ii fie cat se poate de clar surorii tale că nu a fost iubire din partea lui. Ce simțea el era doar dorință.
E puțin probabil că o va mai cauta vreodată, iar daca o va face va fi după mult timp (luni, ani) și va fi doar ca sa mai profite puțin de ea.
Fetelor nu vă îndrăgostiți de un bărbat care își înșeală nevasta cu voi! Cândva vă va înșela și pe voi. Lupul nu-și schimbă năravul.

| Emma30555 a răspuns:

De obicei femeile naive se îndrăgostesc de bărbați căsătoriți, ei le manipulează emoțional iar ele cad în plasa. Nici nu contează dacă a fost sau nu sincer, ea își pierde timpul. Dacă el nu are de gând sa schimbe nimic în viata lui, și probabil nu o va face căci deja a trecut un an și probabil relația lui este buna nu în prag de divorț sau altceva, ea ar trebui sa o rupă definitiv sa își caute un bărbat singur un bărbat al ei. Nu mai zic de empatie de faptul ca nu e corect fata de nevasta etc, aici pe el îl consider vinovat ca trăiește asa, dar ea trebuie sa se gândească la ea sa se pună pe primul loc

| xerxes1 a răspuns:

Tipul cauta doar ceva diferit si daca se poate gratis.
Oricum sotia ramane pe primul loc indiferent cat de bine arata si cat de mult il iubeste "sora" ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alta care sare de fund in sus cand aude ca lumea insala in 2018.
Enormitatile de clisee si de ipocrizii ale respondentilor de la astfel de intrebari ii dau si pe ei de gol ca sunt inselati. Nu stiu decat sa critice, fara nicio baza, ratiune cu privire la cum e societatea, fara nicio analiza sau common sense. Abia de vezi pe undeva o persoana openminded.

Daca se insoara unu, gata, devine piesa de muzeu, nu ai voie sa il atingi. Devine si ca Voldemort, nu ai voie nici sa-i pomenesti numele.
Casatoria nu e sacra. Sotiile nu sunt sacre si nici printesici demne de respect.

Cand iti place ceva, il iei.
Asa functioneaza lumea.
Ca e cuplat saau casatorit e ultimul lucru de care tii cont. Nu esti in stare, ramai numarul 2. Acum vorbesc de alea care vor si ele casatorie la randul lor.
Insa pentru amantele care nu vor relatii si casatorii e absolut perfect pentru ele sa ramana la acest statut.

Oamenii sunt diferiti. Cu nevoi si dorinte diferite.

Rar vezi doi oameni meniti sa fie unul pentru altul. Aici clar nu are rost sa vorbim de inselat, si daca se intampla, experienta asta ii va apropia si mai mult, si-si vor da seama ca nimeni nu e precum their significant other si nimeni nu se ridica la nivelul lor. Iar asta ii va uni pentru totdeauna.

In rest, fiecare face ce vrea, ce simte, se foloseste de cine doreste, si in aceste cazuri mereu sunt motive de inselat.

Lumea in general are gandirea asta eronata cum ca daca 2 ciumpalaci se casatoresc, automat sunt suflete pereche. Sunt inconjurati de o aura high voltage si daca te apropii de ei te curentezi si mori.

Tu nu te-ai indragostit niciodata de un barbat cuplat s-au casatorit?
Hai sa mai nu mai fim ipocriti. Stiu ca e greu pentru tine, pentru voi toti.

Detalii aditionale despre subiectul asta, aici.

https://www.tpu.ro/......casatorit/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Știu ca este un lucru greșit"
N-as zice ca e.
O părere bună, dacă știu să obțină ceea ce vor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu ce procese de conștiință are tipul. Eu cred că e speriat și nu vrea complicații. Probabil nu vrea să-și piardă familia. Daca nu vrea nici să mai vorbească cu sora ta înseamnă că n-a iubit-o atât de mult cat credea ea. Acum arata cine contează mai mult pentru el.