| Radandam a întrebat:

Deci, dacă prezervativul are 53 de mm, pentru ce circumferința a penisului ar fi buna? Pentru 11, 5-12 ar fi buna? Dar dacă ar avea diamtreul 54 mm, ar fi buna pentru 11, 5-12 circumferința? Va rog sa îmi răspundeți exact, nu cu formule, sau calculează. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

La modul general, pentru 11, 5cm, 53-54mm, iar pentru 12cm, 56-57mm.

Dar depinde, deoarece penisul nu are mereu aceeasi circumferinta de la baza pana la preput si uneori poate fi si curbat, deci ideal ar fi sa incerci sa vezi care ti se potriveste mai bine astfel incat sa nu fie nici foarte strans astfel incat sa se rupa, sau sa iti provoace disconfort, dar nici prea larg astfel incat sa existe riscul de a se deplasa.
De altfel, masoara bine astfel incat sa stii exact deoarece, dupa cum vezi exista diferente intre 11, 5 si 12...

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru AMATTO):

Inteleg ce zici, dar in cazul prezervativelor nu prea se foloseste geometria cu formulele sale.
Asta este pentru ca in primul rand penisul nu are forma unui cerc perfect si tocmai de aceea, in cazul prezervativelor, vei vedea ca se foloseste uneori termenul de "latime" in loc de "diametru".

De exemplu, daca am lua un cerc cu circumferinta de 10cm, diametrul lui ar fi 3, 18cm.
In cazul unui penis cu circumferinta de 10cm, prezervativul cel mai potrivit ar fi cel de 45-47mm.
Asta este pentru ca, in afara faptului ca nu vorbim de un cerc perfect, ci de o forma neregulata, penisul mai prezinta si corpul spongios la baza, aproape de testicule, deci trebuie luat in calcul si volumul acestuia, deoarece in cazul anumitor barbati devine rigid si proeminent in timpul erectiei, iar prezervativul trebuie sa se muleze si sa se adapteze volumului organului, nu in jurul unui cerc.
Iar penisul nu este un cilindru perfect. Poate varia in grosime pe parcursul lungimii si in multe cazuri prezinta anumite grade de curbura.

Daca vei avea ocazia si esti curios sa incerci pentru a verifica, masoara-ti circumferinta penisului, calculeaza diametrul dupa formula clasica ce se foloseste in geometrie si cumpara un prezervativ cu acea marime a diametrului rezultat in urma calculului.Vei vedea ca te va strange destul de tare daca vei reusi sa il rulezi.

| darrio2007 a răspuns (pentru AMATTO):

Nu a zis diametrul de 53, a masurat latimea. Deci 53 ori 2 egal 106.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei afla care ti place prin incecare si eroare laughing Speram ca eroare sa nu fie prea mare... rolling on the floor