| Ava1231 a întrebat:

Deci nu stiu cu ce sa incep.
Am 21 de ani si sunt in anul 1 de facultate la medicina dentara. In scoala generala si liceu am foat cam timida si multi ma considerau fitoasa si imi era greu sa-mi fac prieteni.
Acum ca am ajuns la facultate speram ca situatia sa se schimbe dar momentan nimic. Simt ca nu pot lega prietenii cu colegii mei, ca nu suntem pe aceiași lungime de unda si regret ca in liceu nu am profitat mai mult sa ies si sa-mi fac prieteni.
Oare cum as putea schimba situatia de acum incolo?
Am numai o viata, vreau sa mi-o traiesc si nu vreau sa mai irosesc timpul. Vreau sa-mi fac prieteni. Cum reușesc sa-mi fac un grup de prieteni?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Invata sa zambesti si sa privesti cu sinceritate in ochii celor din jur.
Vorbeste-le.
Azi un salut, maine un curs imprumutat, poimaine va ajutati la un seminar, un multumesc spus la momentul potrivit, un zambet spre o colega pe care o simpatizezi intr-un alt moment potrivit...toate aceste lucruri apropie oamenii.
Nu sta retrasa,nu va veni nimeni la tine sa te traga de mana, tu esti cea care le intinzi mana si, ai grija, intinde-o doar spre cei care merita.happy
O sa reusesti, nu te mai teme.♥

| sierra1 a răspuns:

"nu pot lega prietenii cu colegii mei"

o intrebare preliminară: eșit urâtă sau ceva de genul?

| Ava1231 explică (pentru sierra1):

Nu sunt urata, arat ok.
Dar totusi întrebarea ta e irelevanta. Ce, doar oamenii frumosi au prieteni si sunt fericiti?
Cu siguranta nu.

| sierra1 a răspuns (pentru Ava1231):

Un prim contact este potențat de ceea ce se vede (la exterior)

de aceea "Dar totusi întrebarea ta e irelevanta" e invalidă atâta timp cât intrebarea ta e incompletă

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu o sa reusesti niciodata sa-ti faci prieteni, din pacate. Esti introvertita. Gaseste-ti un hobby, iesi la plimbari de una singura cand e frumos afara, ai ce face. Cu familia te intelegi bine?

| Ava1231 explică (pentru blairelovesmusic):

Da mulțumesc, foarte încurajator

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Ava1231):

Asta e adevarul, stiu ca doare dar macar accepta-l.

| Ava1231 explică (pentru blairelovesmusic):

Du te dracu

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Ava1231):

Du-te tu happy

| Danny28 a răspuns:

Depinde foarte mult de orașul în care locuiești. Eu locuiesc în Constanța și sunt în aceeași situație. Încerc să cunosc oameni și de fiecare dată sunt luat la mișto și ignorat.