| eliza7943 a întrebat:

Deci pe 10.02 am fost in ziua fertila in care am facut sex neprotejat(el masturbandu-se inainte cu vreo 5-6 ore(nu s-a terminat in mine))...mi-a intarziat ciclu 4 zile trebuia sa-mi vina pe 24 si mi-a venit pe 28.
Stiu ca sunt cazuri in care poti avea ciclu peste sarcina, as putea fi insarcinata? ❤

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actuala menstruatie care a pornit in data de 28 Februarie se va desfasura si manifesta in conditii similare sau foarte asemanatoare d.t.p.d.v. cu menstruatiile anterioare, in acel caz se va putea considera ca a reprezentat o menstruatie autentica, care se produce doar in cazurile in care NU exista o sarcina instalata in uter. Fiindca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de data/ziua de incepere a urmatoari menstruatii fiindca cele 14 zile dintre ovulatie si urmatoarea menstruatie, reprezinta perioada
luteala cu lungime mereu fixa), reiese ca ovulatia a avut loc in dataa de 14 Februarie, si in acest caz perioada fertila a ciclului menstrual anterior s-a suprapus peste intervalul situat intre 10 si 15 Februarie. Rezulta ca data de 11 Febriuarie a reprezentat cea de a 2-a zi a perioadei fertile, adica ziua in care probabilitatea de a se putea forma o sarcina prin intermediul unui spermatozoid ajuns in acea zi in vagin este foarte mica fiindca spermtozoizii in uter de obicei supravietuiesc in jur de 2 zile, foarte rar 3 zile si extrem de rar 4 - 5 zile.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu nu inteleg ceva daca tot face ti sex de ce el se mai masturbează? Care este atunci plăcera sexului daca nu ejacularea atit a lui cit si orgasmul tau ca femeie. Ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale chiar si cu o anumita ''intarziere'' fata de data preconizata si/sau reiesita din calcul, reprezinta de regula sfarsitul unui ciclu menstrual ''ratat'' in care ovulul NU a fost fecundat sI in acelasi timp inceperea de la 0 (zero) a unui NOU ciclu menstrual. Fiindca ziua de ovulatie este situata cu 14 zile inainte de ziua de pornirea menstruatiei, in actuala situatie se ajunge la concluzia ca in realitate si de fapt ziua ovulatiei a fost in data de 14 Februarie si acel act sexuala a vut loc cu circa 4 zile inainte de ovulatie. Situatie in care probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mica (15-25%) chiar si in cazul in care intreaga cantitate de sperma a fost ejaculata IN VAGIN, ceea NU s-a intamplat in cazul vostru, motiv pentru care se poate exclude aproape complet orice posibilitatea de a se fi format o sarcina. Din acest motiv si pornirea actualei sangerarii menstruale devine absolut logica si normala. Doar in cazul in care desfasurarea sangerarii se va produce intr-un mod cu totul atipic, anormal si/sau foarte mult diferit fata de menstruatiile anterioare doar in acel caz ar putea exista suspiciuni privind existenta unei sarcini ipotetice si din acest motiv sa efectuezi un test de sarcina dupa trecerea a 6-7 zile fata de prima zi de sangerarea. Multa sanatate!

| eliza7943 explică (pentru corbulalbrosu):

In ianuarie am avut ciclu de pe data de 27.01-31.01 inclusiv in luna februarie de pe 28.02 si ar trebui sa iti tina pana pe 04.03
Asta inseamna ca am fost fertila pe data de 11.02

| corbulalbrosu a răspuns (pentru eliza7943):

Daca actuala menstruatie care a pornit in data de 28 Februarie se va desfasura si manifesta in conditii similare sau foarte asemanatoare d.t.p.d.v. cu menstruatiile anterioare, in acel caz se va putea considera ca a reprezentat o menstruatie autentica, care se produce doar in cazurile in care NU exista o sarcina instalata in uter. Fiindca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de data/ziua de incepere a urmatoari menstruatii fiindca cele 14 zile dintre ovulatie si urmatoarea menstruatie, reprezinta perioada
luteala cu lungime mereu fixa), reiese ca ovulatia a avut loc in dataa de 14 Februarie, si in acest caz perioada fertila a ciclului menstrual anterior s-a suprapus peste intervalul situat intre 10 si 15 Februarie. Rezulta ca data de 11 Febriuarie a reprezentat cea de a 2-a zi a perioadei fertile, adica ziua in care probabilitatea de a se putea forma o sarcina prin intermediul unui spermatozoid ajuns in acea zi in vagin este foarte mica fiindca spermtozoizii in uter de obicei supravietuiesc in jur de 2 zile, foarte rar 3 zile si extrem de rar 4 - 5 zile.