| Extr3meLife a întrebat:

Deci sunt baiat, am o prietena fata, colega de la scoala cu care vb foarte des pe messenger si whatsapp depinde pe ce are sau am eu chef, iubitul ei a inselat-o de curand si s-au certat, cum ar face oricine, s-au despartit timp de o saptamana si ieri s-au impacat pe la 3 dupa amiaza dar dupa pe la 9 seara s-au certat iar si s-au despartit. Ea a plans, am sunat-o cu camera, am linistit-o cu niste glume de ale mele, deci practic am facut-o sa rada(ea plangea) ca sa o inveselesc, mi-am dat seama ca relatia asta dintre ei nu o sa mai functioneze. Acum 2 ore am vorbit iar cu camera si am propus sa jucam kiss, marry, kill daca stiti la ce ma refer, am facut asta special ca sa il pun in joc si pe iubitul ei sa vad ce crede despre el dupa ce a inselat-o si dupa ce a acuzat-o ca e vina ei sau ceva. In joc m-am pus pe mine, pe gagica-su si pe baiatul ala din filmul After ca stiu ca ii placea de el.Eram curios daca il va pune pe gagica-su la kill dar l-a pus la marry dupa tot ce i-a facut el ei, nu puteam sa cred ca dupa toate astea il pune la marry, nu stiam ce sa zic, am continuat jocul sa nu par suspicios dar nu am mai jucat decat inca vreo 10 min. Nu vreau sa ma bag intre ei ca nu e treaba mea, dar si daca ii spun ca nu mai merita atentia ei baiatul acela nu cred ca va fi bine, vreau tot ce e mai bine pentru ea pentru ca este inocenta, fiinta divina daca pot zice asa, si cred ca, acordandu-i baiatului acesta inca o sansa va fi distrusa complet daca se vor certa iar, nu vreau sfaturi sau ceva, doar parerea voastra despre situatie. Ce credeti, ii las in pace sa se certe intre ei sau ar trebui sa intervin cumva subtil, fara ca fata sa se supere? Scuze pentru greselile de gramatica pentru ca trebuie sa plec undeva si nu am chef sa stau sa scriu corect.
Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Emma30555 a răspuns:

Îți răspund eu la întrebare. Când iubești e greu sa te desparti. El poate a înșelat-o dar probabil are alte calități cu care a cucerit-o, pe care doar ea le simte în felul asta, ea suferă dar ii este și greu sa îl lase fiindcă ii este dor de părțile lui bune. Cândva probabil îl va părăsi fiindcă cu adevărat nu-l va ierta și fiindcă îl va vedea cu alți ochi după ce o va mai dezamagi dar asta se va întâmpla la timpul potrivit. La fel e când se întâmplă și invers, sunt și băieți care iartă, chiar și înșelat, fiindcă un om nu are numai defecte are și calități, te atrage cu totul, când greșește ești dezamăgit dar asta nu înseamnă că uiți și ce a fost frumos. Iubirea devine uneori ca un drog și e greu sa te lași, de aceea mulți trăiesc în relatii toxice. Nu-i place nimănui sa sufere dar probabil suferința înșelatului este mai mica decât suferința de a-l pierde de tot.

7 răspunsuri:
| Nyarlathotep a răspuns:

Iti zic atat: nu ai nici o sansa cu fata asta. Lasa-te. Cauta alta. Nu fa obsesie cu ea pentru ca nu va fi cu tine. Tipul ala o va mai insela de 100 de ori, ea va mai plange de 200 de ori, si tot la el se va intoarce.

Nu este o fiinta divina cum spui tu. Nu exista fum fara foc. Ala nu a inselat-o si nu s-a certat cu dansa din senin. Pariu cu tine ca ea l-a provocat intr-un fel, sau a incercat sa-l manipuleze iar el nu a tolerat. Acum ea cauta simpatie de la cine poate. Te-a gasit pe tine. Va primi tot ce-i dai, si tot la ala se va intoarce.

Nu ai nici o sansa, lasa-te. Abordarea ta e gresita, extrem de gresita. Abordarea aluia este aia corecta. In loc s-o consolezi pe fata asta care sigur are si ea partea de vina, daca nu o parte mare de vina pentru inselat si despartit, mai degraba ai invata de la individul ala. Tu esti ala care trebuie sa iti schimbi abordarea, nu ala. Ala stie bine ce face, si face bine.

| Extr3meLife explică (pentru Nyarlathotep):

Nu imi trebuie sanse cu fata asta, nu vreau sa fiu impreuna cu ea, doar ca nu mi se pare ok faptul ca isi bate joc de ea in halul asta si tot pe ea cade vina

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Extr3meLife):

Ca sa obtii un raspuns la dilema ta, poate ar fi mai bine sa o intrebi direct pe dansa. Nimeni si nimic nu o opreste sa plece de langa acel om. Si totusi, nu doar ca nu pleaca, dar se vede casatorita cu dansul. Interesant este altceva: cum de ignori acest aspect? Alegi sa ignori faptul ca oricand are toata libertatea sa il lase pe acest om.

Si totusi nu o face! Socant, nu? Nu te-ai intrebat de ce il tot iarta, de ce se intoarce la el, de ce vrea sa se casatoreasca cu unul care e dispus sa o insele? Te-ai gandit vreo secunda ca... poate ii place? Socant, nu?

| Saiko10 a răspuns:

Fiecare are control asupra propiei vieti, nu poti sa iti dedici viata unei fete care nici macar nu te place, daca vrea sa isi **** timpul cu unu care a inselat-o mult noroc ei. Distrusa nu va fi, este doar o relatie de adolescenti, in cativa ani nici nu va mai sti cine e ala.

| luffypk a răspuns:

Esti a 3-a roata de la caruta, ea nu te place si esti doar umarul pe care o sa planga cand cineva ii va frange inima si nimic mai mult de atat. Iti convine sa fii fraierul la care vine sa se planga si atat? Eu zic sa o racesti cu ea si sa iti cauti pe altcineva, e o pierdere de timp si iti zic sincer ca ea nu te vede mai mult decat ca pe un prieten.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun la modul cel mais erios sa NU te bagi in relatia lor, ca ea-i prostuta si se va impaca cu el, dar te va urai pe tine.
da-i pace, i-ai spus odata ca nu merita sa sufere si sa-l dea naibii, deja ai facut destul.
De aici, fiecare doarme cum isi asterne!

| mariaioana289 a răspuns:

Treci peste, accepta prietenia cu ea și mergi mai departe. Crede-ma, peste câțiva ani o sa uiți cum o cheamă? cel puțin mi as fi dorit sa mi zică și mie cineva asta acum câțiva ani