| Bogdannnnnn1 a întrebat:

Deci voi trece direct la subiect.
Ma numesc Bogdan, am 18 ani si am o colega de care imi place foarte mult de mai mult timp(suntem amandoi in aceeasi clasa, ea avand 17 ani).O data i-am spus ce simt, dar ea a spus ca ma vede ca pe un prieten(poate cel mai bun).Am incercat sa si trec peste, sa uit de ea, sa nu ii mai dau importanta dar e foarte greu pentru ca in acelasi timp tin la prietenia noastra, e foarte placut sa stau cu ea.Acum 2 saptamani am fost impreuna cu toata clasa intr-o excursie si i-am spus iar, dar ea a venit cu acelasi raspuns + ca mai nou nu este pregatita de o relatie pentru o perioada lunga de timp.Norocul meu e ca vine vacanta de vara si pot sa uit putin de ea.Sincer nu stiu ce sa fac, e greu sa uit pentru ca tin foarte mult la ea.

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Nu stii ce sa faci, inteleg. Pai hai sa iti traduc eu situatia, pentru ca e mai usor pentru cineva care nu e implicat emotional. Prin faptul ca te vede ca pe un prieten (cel mai bun sau nu) sau ca nu este pregatita de o relatie de durata, a vrut sa iti spuna in mod indirect ca nu te place, iar tu stii asta...toti stim, dar nu vrem sa credem atunci cand suntem indragostiti. Stiu ca e greu, dar daca as fi in locul tau as renunta la ideea de a fi impreuna cu ea, nici nu as mai baga-o in seama si mi-as da toata silinta sa nu-i arat ca sufar. In nici un caz nu m-as purta urat cu ea, dar as simula o indiferenta superioara, daca intelegi ce vreau sa spun. Nu garantez, dar e posibil ca exact asta sa o faca sa te doreasca. Daca nu asta e, oricum nu ai fi avut-o vreodata.

7 răspunsuri:
| adrianamara a răspuns:

Nu trebuie s-o uiti incearca sa nu te mai gandesti la ea, te inteleg e greu dar aminteste-ti ca nu e imposibil! Si cine stie poate mai tarziu veti fi impreuna, eu cred ca daca doi oameni sunt predestinati nici timpul nici oamenii si nimic nu -i va impiedica sa se intalneasca si sa se iubesca, asa cred eu nu stiu daca e universal valabil dar e pareare mea

| DaveMustaine a răspuns:

Poate ca si ea te place doar ca-i este foarte greu sa recunoasca ascunzandu-se in spatele unui refuz. In cazul tau situatia e mai simpla, in schimb viata mea e si mai complicata. Sunt indragostita pana peste cap de un baiat, ne intalnim mereu; simt ca e innebunit dupa mine, DAR nici unul nu face primul pas. Si asa o lalaim pana la nesfarsit. Stii. ce se spune de iubirile astea pure, adolescentine; se duc la fel de repede precum au rasarit exact ca o ploaie de vara. Bafta!

| M1Man a răspuns:

Fii doar prietenul ei.e mai usor.

| Bogdannnnnn1 explică:

Bine acuma, m-am exprimat putin gresit.Nu am cum sa o uit atata timp cat suntem colegi de clasa.

| Sexysex99 a răspuns:

Adevarul este ca ea te place dar ca un prieten si atat. Daca chiar vrei sa fie a ta, mai bine sa nu-i mai spui ca o iubesti, ca vrei sa fi cu ea, ci so ajuti la nevoie sa o sprijini, sa o sfatuiesti, sa fi langa ea la bine si la greu si astfel ea va intelege cat de mult ti la ea, si cata grije ai de ea si poate astfel iti va da o sansa si poate chiar ea iti va propune o reletie. Bafta.

| cucuiet a răspuns:

Eu spun ca in astea 3 luni de vacanta sa iti gasesti o gagica care sa te placa asa cum esti care sa te iubeasca si pe care sa o iubesti, e cel mai simplu mod de a uita pe cineva de care esti indragostit