| AleeMicha a întrebat:

Decii problema mea este urmatoarea: Acum vreo 3 ani am avut un prieten, el a tinut la mine enorm de mult, eu nu si am hotarat ca ar fi mai bine sa ne despartim. De atunci eu am avut mai multe relatii, si totul a fost bine si frumos chiar nu imi pasa de relatia care am avut-o cu el. O buna perioada de vreme nu ne-am vorbit, deoarece el considera ca l-am facut sa sufere mult cand m-am despartit de el. Nu a fost o relatie foarte serioasa si nu a fost nici ceva de durata. Marea mea problema e ca acum cred ca incep sa ma indragostesc de el, si nu stiu cum sa il recuceresc... niste sfaturi va rog. Tin sa mentionez ca m-am despartit de ultimul meu prieten tocmai pentru ca incepusem sa ma indragostesc de el si incepuse sa imi placa foarte mult. Nu stiu ce sa faac si cum sa il fac sa isi recapete increderea in mine, chiar imi doresc foarte mult o relatie cu el. Problema e ca ar putea sa creada ca ma apropiu de el din alte motive. Dati-mi va rg ceva sfaturii

Răspuns Câştigător
| MisFit20 a răspuns:

Daca te folosesti de atuurile de care dispui si mai ales de creier vei putea sa-l recastigi, mult noroc.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca el este putin bleg, sansele tale de a-l recuceri sunt foarte mari. Arata-i pe fata, motivele pentru care tu doresti sa fiti din nou impreuna.

| anonimg a răspuns:

Nu s-ar fi ranit inimi daca ai fi fost inteleapta.
Daca cineva vrea sa isi faca prieten de sex opus, atunci scopul/tinta sa fie casatoria, si nu altul. Deci daca esti pregatita din toate punctele de vedere sa te casatoresti, atunci cauta sa te imprietenesti cu el; daca nu, renunta. Alt motiv este doar ca sa te culci cu el. Te poti minti pe tine, il poti minti pe el, dar adevarul acesta este. Intreaba-te dar pentru ce vrei sa fii cu el -pentru casatorie sau pentru sex; cale de mijloc nu exista oricat de mult ai incerca sa "decorezi" dorinta ta de a fi prietena cu el.
Daca motivul nu este casatoria te sfatuiesc sa iti innabusi aceasta atractie fata de el, deoarece nu este dragoste asa cum ti-ar placea tie sa crezi ca este. Il vei rani mai mult; si pe el si pe tine.
Daca vrei ca totul sa mearga bine, atunci pleaca-te pe genunchi si cere sfatul de la Dumnezeu. Nu incerca sa rezolvi tu problema si nu asculta de sfatul altora. Daca sfatul acesta este bun -si stiu ca si tu crezi ca este bun- urmeaza-l.
"Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El, si El va lucra." (Psalm.37:5)

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa reincalzesti relatia pe care ati avut-o. Poti icnerca sa vorbesti mai mult cu el si sa petreceti mai mult timp impreuna. Poate vei reusi sa rezolvi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a facut cineva nesimtita, nu? Daca tu zbori din baiat in baiat ce sanse crezi ca vei avea sa-l recucereti pe cel caruia i-ai dat un sut in cur?

| AleeMicha explică (pentru anonim_4396):

Ca sa facem lucrurile clare, vorba aceea "sa fie lumina" nu zbor din baiat in baiat, da am iesit cu altii dar eu de doi ani am avut o relatie stabila, serioasa. Asta pana cand el a inceput sa se comporte foarte urat, si eu am inceput sa il plac pe tipul de care am vorbit in post-ul meu. Deci probabil nu ar trebui sa sari cu "jigniri", desi nu o iau neaparat ca si pe o jignire. Nu i-am dat cu piciorul pur si simplu la motivul respectiv nu imi placea nu il iubeam nu nimic, relatia noastra a fost extrem de scurta. Si decat sa ajunga sa ma iubeasca si sa sufere si mai tare cand o sa vada ca nu e ok relatia (lucru care l-am patit eu in ultima relatie) am considerat ca e mai bine asa pentru amandoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AleeMicha):

Draga AleeMicha, de ce crei ca eu jignesc? eu trag concluziile din ceea ce tu scrii si cred ca singura te jignesti, de ce? uite ce ai scris si pe urma mai conversam daca doresti, "da am iesit cu altii dar eu de doi ani am avut o relatie stabila, serioasa". Eu nu-mi mai dau cu parerea, las si pe ceilalti sa o faca, sa fi iubita kiss

| AleeMicha explică (pentru anonim_4396):

"Da am iesit cu altii, dar eu de doi ani am avut o relatie stabila" se referea la faptul ca, dupa ce m-am despartit de tipul acela de care am scris, si inainte sa am aceasta relatie stabila am vorbit si am iesit cu alti baieti, gen o cafea, ca sa fiu clara si concisa sa nu existe loc de dubii. Nu stiu ce e atat de greu de inteles dar infine.

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Cere-ti scuze de la el.dar sa fie sincere.
vorbeste cu el spune-i ce se intampla..si daca el mai simte ceva pentru tine atunci va fi ok. daca nu mai simte...fa-l sa se indragosteasca de tine.

| roxmiha9 a răspuns:

Daca intr-adevar simti ca il iubesti, lupta pentru el.Arata-i ca-ti pasa, ca te-ai schimbat, ca te-ai maturizat si ca il vrei inapoi.De obicei cand se intampla lucruri de genul e cam greu sa recastigi o inima care poate te-a iubit la momentul respectiv.Stii vorba aia "Toti merita o a2a sansa, dar sunt altii mult mai buni care o asteapta pe prima". Sfatul meu este sa lupti!