| alittleproblem a întrebat:

am si eu o problema mai serioasa. Stiu ca poate nu e ok sa pun o asemenea intrebare, deoarece eu ar trebui sa stiu raspunsul, dar va multumesc enorm daca va dati macar cu parerea. Sunt clasa a 11-a, iar din clasa a 8-a sunt impreuna cu un baiat, am fost colegi de clasa, eu i-am spus ca imi place de el si asa am ramas impreuna. Am trecut prin foarte multe impreuna, m-a si inselat de vreo 2 ori, s-a despartit de mine, tot el a venit sa ne impacam, nu am avut cea mai roz relatie dar l-am iertat pentru ca il iubeam, si stiam ca si el tine mult la mine. Mereu am cam dat vina pe faptul ca el nu e prea matur. Ultima despartire am avut-o pe 19 oct. 2013. Noi am si mers la acelasi liceu. Era chiar ziua noastra, facuseram 2 ani si o luna, am aflat dupa aceea ca el de fapt se tinea de cu o saptamana inainte dupa o boboaca, si pentru ea a renuntat la mine, si de asemenea pentru faptul ca eu eram cam rece in ultima perioada (aveam probleme in familie de care el era constient), deci ca sa fiu dreapta, m-a lasat cand imi era mai greu.
Eu nu am mai rezistat acolo la liceu si am avut ocazia sa ma mut la bunica mea, in judetul vecin, la doar 70km de el. Am zis ca acolo imi incep o noua viata, nici nu mai voiam sa aud de el. Din prima zi cum am venit, pe langa cererile de prietenie de pe facebook de la noi colegi din clasa, a mai fost una, a unui baiat care, am aflat dupa ceva timp ca a fost impreuna cu o colega de a mea cam un an. Eu ma imprietenisem cu ea si mi-a povestit. Relatia dintre noi doua s-a racit, nu mai suntem acum prietene, fara un motiv anume.
M-a cautat fostul prieten ca sa ne impacam, ca vezi doamne, vede si el acum cat de greu ii este fara mine, si ca el accepta o relatie la distanta, chiar daca ne vedem o data sau de 2 ori pe luna, el nu mai vrea sa renunte la mine. No, am acceptat, il iubeam inca ( asta s-a intamplat cam la 2 luni dupa despartire). In momentul de fata nici eu nu imi pot da seama cum am reusit sa il iert.
Tipul ce mi-a dat cerere pe facebook, am vazut ca se cam uita lung la mine dar nu prea luam in seama, adica nici nu prea stiam ca exista.Intr-un exces de gelozie, prietenul meu m-a pus sa il sterg de la prieteni. No, ca sa i demonstrez ca nu e nimic intre noi l-am sters.
Toate bune si frumoase, toata vara a fost ok si draguta, am fost impreuna in excursie, fara nici o cearta, imi zicea cat ma iubeste si de toate cele, planuri de viitor impreuna, si asa mai departe.
A inceput scoala, iar ne vedeam la 2-3 saptamani si uite asa mi s-a cam pus pata pe tipu ala. A fost ceva activitate la sala de sport si el canta la chitara intr-o trupa, iar eu eram in randul 1 la spectatori, desi toata lumea se invartea pe acolo, ne-am privit foarte mult, niciunul nu isi intorcea privirea, a fost totul foarte profund. Cam tot asa am tinut-o, pe holul scolii mereu ne priveam cand ne vedeam, l-am adaugat la prieteni, mi-a dat accept, m-ai puneam o mica poza sau un cantec cu referire la asta, dadea like. Mereu ne privim, si chiar simt ca ma indragostesc de el. El are prietena, si eu am prieten dar sincera sa fiu, privirile alea sunt asa pline de orice, si stiu ca o simte si el.
Relatia mea s-a cam racit, nu stiu ce sa fac cu e.Am incercat sa discutam, el zice ca vrea sa facem cumva sa rezolvam problema, ca nu vrea nici un ruptu capului sa ne despartim, eu nu stiu ce mai simt pentru el, sau daca mai simt ceva. Poate e doar obisnuinta, ca doar am crescut cu el, m-am maturizat, adica avem impreuna aproape 4 ani. Dar e si noul tip, de care parca ma indragostesc, stiu ca nu ar cam putea fi ceva intre noi... datorita colegei mele, a fostelor lui din liceu, actuala...nu stiu ce sa fac.
Povestea e scrisa cam pe cat de scurt am putut, multumesc ca ati avut rabdare sa cititi, orice sfat mi-ar fi de ajutor.

Răspuns Câştigător
| 1cristian1990 a răspuns:

In primul rand, pune-te in loacul meu: Reciteste inca odata ce ai scris si da-ti cu parerea!
Ai spus ca te-ai mutat sa incepi o noua viata, poti face lucrul acesta de cate ori e necesar, adevarul e ca tu stii cum e persoana de langa tine, te uiti dua tipul celalalt dar te uiti pentru ca esti curioasa, oare cum ar fi cu el, cum ar fi persoana acesta, dinaceea te uiti, pe actualul prieten il cunosti, dar ai fost si destul de draguta cu el ca l-ai iertat si sper sa nu mai fie a 3-a oara, in care il vei ierta iarasi, ca in felul acesta nu ai respect fata de tine si esti josnica! Succes in relatia ta si noi ne construim destinul dupa gandirea noastra, ai acceptat sa il ierti, viata ta merge inainte cu el, daca nu il iertati, era altcineva!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai pentru că te-a înşelat nu ţine la tine... De două ori?
Adică, el a fost gelos pe ăla, dar tot el s-a ţinut după altele?
Nu e bine, lasă-l şi nu-l mai lua. Iubire? Asta e... lipsă de demnitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de greu, poate el te vede pe tine ca o prietena.Ati vorbit ca sa vezi cum sta situatia? Daca el reactioneaza cumva? Si tu totusi, draga mea ai 4 ani de relatie cu bune si cu rele,inseamna ceva.din ce ai scris poate te gandesti ca asa cum a facut iubitul tau sa faci si tu,dar e foarte greu. exista riscuri mari. Uite sa zicem ca o sa fii cu baiatul de care esti indragostita, e totul roz si dupa o perioada de timp va despartiti, afla iubita lui, afl iubitul tau.ce o sa mai faceti atunci? Poate daca vorbiti si iesiti ca prieteni o sa fie altfel, se clarifica situatia. :* Sau lasa timpul putin sa treaca.Te pup :*

| Țoglă a răspuns:

Vezi-ți de județul tău.
(if u know what I mean)

| Dweea a răspuns:

Am avut și eu o relație timp de doi ani de zile, în ultimul an a fost o relațiela ddistanta. Ne am chinuit foarte mult sa ne vedem și cu toate astea aveam încredere în el și îl iubeam enorm. Sincera sa fiu totul s a rupt după unele crize de gelozie și infidelitatea lui... Un băiat nu poate sta asa, adică nu știu... Nu cred ca relația va duce mult, doar pentru ca tu tragi de ea sau el își dorește asta... Uneori trebuie sa o iei de la capăt... Si nu neapărat cu un băiat alături poți face asta și singura...

| alittleproblem explică (pentru Dweea):

Asta ma gandesc si eu, inca nu imi dau seama daca simt nevoia sa pun capat relatiei cu actualul din cauza ca aceasta nu mai merge sau din cauza noului tip.