| anonim_4396 a întrebat:

Definiti iubirea ( originalitate )

Răspuns Câştigător
| MaDeclarFan a răspuns:

Focul cu care daca te joci,te arzi, dar pe care daca nu il intretii, se stinge!

4 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

Iubirea este sentimentul cel mai puternic,te ridica pana la cer intr-un moment si intr-o secunda te arunca atat de jos incat nu realizezi ce s-a intamplat. Iubirea te face sa daruiesti tot ce ai mai bun, pe tine insuti, iubirea insemna sa iti pui fericirea in mainile celui de langa tine.

| vipande11 a răspuns:

Parerea mea despre iubire, sentimente, dragoste...
Dragostea, un simplu cuvant care trezeste nenumarate amintiri si provoaca retrairea atator clipe si aparitia a numeroase intrebari. Nimeni si niciodata nu a reusit si nici nu va reusi sa explice acest sentiment.
In majoritatea cazurilor cel care iubeste isi pierde ratiunea, logica si luciditatea. Inca nu s-a gasit o cauza pentru aparitia acestei stari, nu s-a reusit a i se da o definitie adecvata. Fiecare percepe iubirea intr-un alt fel, într-un fel total diferit, unic.
O intrebare care se întalneste in jurul iubirii este: "Poate un om sa iubeasca, pe parcursul vietii lui, de mai multe ori?". Incepe sa-ti fie draga o persoana si-ti dai seama, sau crezi ca iubesti, dar cu timpul incepe sa-ti placa altcineva. Prin simplu fapt ca incepi sa te indragostesti de altcineva oare nu patezi sentimentul iubirii trecute? Mai poti fi sigur ca ceea ce ai simtit a fost iubire?
Dornic de a cunoaste necunoscutul si de a trai noi experiente, omul confunda sentimente de prietenie, de simpatie puternica, sau atractia fizica, cu iubirea. Apar astfel relatiile nereusite, casatoriile facute in graba, prieteniile iremediabil distruse. Nu exista om care sa nu fi suferit din dragoste. Este ciudat, insa, incapatinarea omului de a iubi, de a se indragosti, desi a suferit esecuri si a avut parte de deziluzii. Speranta de a-ti gasi fericirea iti da tarie, te revigoreaza si este infinita. Alt lucru de neinteles este ca majoritatea isi doreste sa iubeasca, sa se indragosteasca, desi aceste sentimente aduc nenumarate dureri si prea multe lacrimi. Ma intreb, de ce oare ceea ce constituie fericirea unui om trebuie sa devina in acelasi timp si izvorul suferintelor lui?
A mai ramas o intrebare pe care mai toti o au în cap la sfarsitul fiecarei relatii: " a meritat? ", "merita sa iubesti?".
Sincer, cred ca da. Desi "a iubi" implica "a suferi" nu cred ca un om poate sa spuna ca traieste fara sa iubeasca.
Si chiar daca o face nu inteleg ce viata ar putea avea, ce multumiri? Nu vom fi liberi, lipsiti de griji si suferinte daca ne v-om infrana dorinta si simtirile, ci doar daca le traim. Sper ca ti-am fost de folos. big grin

| mirela2843 a răspuns:

Definesc iubirea ca fiind un sentiment suprem care iti aduce fericirea. Cand iubesti simti ca poti sa muti si muntii din loc. Mi-am adus aminte de spusele unui copilas: "Iubirea este atunci cand te doare burtica si fugi dupa o fata sa o pupi"

| Yours a răspuns:

IUbirea e siguranta, incredere, sprijin, intelegere, romantism.Intr-un cuvint e totul!