| anonim_4396 a întrebat:

Dezvirginare cu/fara prezervativ? Astept pareri sustinute de argumente.Multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NEAPĂRAT cu prezervativ ( n-ai precizat dacă eşti fată sau băiat...; dau răspunsul pentru o fată, deci mă refer la ea... )!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( în special când ai ciclu regulat ), etc.

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ( în acest caz ) ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Pentru alte detalii, poţi vedea articolul de la linkul : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Recomand folosirea prezervativelor CU spermicid ( a se citi pe cutie, sau aşa să cereţi la farmacie! ) – acesta chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De preferinta...cu prezervativ

| Zazu a răspuns:

Hepatita,Papiloma virus, AIDS, boli cu transmitere sexuala, sarcina, cancer de col uterin.
Iti ajung argumentele?

| Dianaㄨ a răspuns:

Cu prezervativ.
O sarcina nedorita sau boli cu transmitere sexuala.Destule argumente?
Chiar daca unii spun ca penetrarea este ingreunata de prezervativ, e mai sigur si mai bun!

O zi buna,
http://educatiasexuala.ucoz.ro

| loveanime059 a răspuns:

Normal ca, cu prezervative, ce intrebare laughing)

| Malisson_Anabelle_1989 a răspuns (pentru loveanime059):

Cu mai multe, asa? laughing

| loveanime059 a răspuns (pentru Malisson_Anabelle_1989):

M-am referit cu prezervativ laughing)

| 2PacKilluminati a răspuns:

Fara.o data in viata te dezvirginezi..macar atunci fa-o calumea

| Lindsey a răspuns:

Cu, desigur daca nu doresti o sarcina)