| Hellobello a întrebat:

Din ce cauza poate intarzia ciclul menstrual si cat de mult? Mie trebuia sa-mi vina pe 19 martie si nu mi-a venit. In urma cu 11 saptamani am avut un fel de contact dar am facut un test acum cateva zile si a iesit negativ

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Ala nu e contact, ala e nimic.

Daca ti-a venit cm dupa 2 zile inseamna ca erai in zilele cu fertilitate scazuta adica sub 1%.

Mai ales ca ti-a venit si dupa cm.

Ai facut si testul dupa 11 saptamani care arata in proportie de 90% corect rezultatul.

Esti stresata din cauza unei eventuale sarcini.
Stai calma, nu esti insarcinata.

O fi 100% o dereglare, ori o problema la ovare etc.
Daca ciclul nu vine nicicum, du-te la un ginecolog.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclu neregulat( asa cum ai mentionat in 3 martie), nu se poate calcula urmatoare data cand iti vine menstra, nici ovulatia sau perioada fertila.
In acest caz, folositi prezervativul sa va protejati tot timpul!

| Hellobello explică (pentru Violleta2022):

Dar in cazul de fata, poate fi vorba de o sarcina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hellobello):

Nu pot stii cu certitudine daca esti sau nu insarcinata, pentru ca nu cunosc toate datele problemei, dar, pot sufera un test de sarcina, facut DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, care va arata realitatea.

| Hellobello explică (pentru Violleta2022):

Am scris mai sus ca In ianurie mi-a introdus degetele in vagin cu posibil sperma pe ele (spun posibil pentru ca nu a ejaculat in mana ci si-a atins doar penisul) dupa 2 zile mi-a venit cm si apoi si in februarie dar a durat 5 zile si a fost mai putin decat de obicei iar dupa 2 saptamani de la terminarea cm am avut niste scurgeri maronii si sange cand ma stergeam. Nu am avut simptome de sarcina si am facut si testul dupa 11 saptamani care a iesit negativ. Ala a fost primul si singurul contact. Nu am mai facut nimic de atunci

| Pool77 a răspuns:

Depinde.

Ti-a mai venit dupa act?

Descire te rog " un fel de act"

| Hellobello explică (pentru Pool77):

In ianurie mi-a introdus degetele in vagin cu posibil sperma pe ele (spun posibil pentru ca nu a ejaculat in mana ci si-a atins doar penisul) dupa 2 zile mi-a venit cm si apoi si in februarie dar a durat 5 zile si a fost mai putin decat de obicei iar dupa 2 saptamani de la terminarea cm am avut niste scurgeri maronii si sange cand ma stergeam. Nu am avut simptome de sarcina si am facut si testul dupa 11 saptamani care a iesit negativ. Ala a fost primul si singurul contact. Nu am mai facut nimic de atunci

| Pool77 a răspuns (pentru Hellobello):

Ala nu e contact, ala e nimic.

Daca ti-a venit cm dupa 2 zile inseamna ca erai in zilele cu fertilitate scazuta adica sub 1%.

Mai ales ca ti-a venit si dupa cm.

Ai facut si testul dupa 11 saptamani care arata in proportie de 90% corect rezultatul.

Esti stresata din cauza unei eventuale sarcini.
Stai calma, nu esti insarcinata.

O fi 100% o dereglare, ori o problema la ovare etc.
Daca ciclul nu vine nicicum, du-te la un ginecolog.

| andrakaterin123 a răspuns:

Poate pentru că ai ciclu neregulat. daca acum 11 saptamani ai avut contact sexual ( asta insemnand acum aproximativ 3 luni) si ti-a venit normal in ultimele luni, nu esti insarcinata. poate fi o dereglare.

| Hellobello explică (pentru andrakaterin123):

In ianurie si in februarie am avut ciclu doar ca nu a fost la fel de abundent ca inainte ( a durat in jur de 5 zile si a avut o culoare rosu inchis ) insa dupa 2 saptamani dupa terminarea ciclului am avut niste scurgeri maronii si sange cand ma stergeam. Poate fi sangerare de nidatie? Dar nu am avut niciun simptom si am facut si testul...

| andrakaterin123 a răspuns (pentru Hellobello):

Cati ani ai? probabil e o infectie sau o mica dereglare. daca vrei sa fii sigura, mergi la ginecolog.

| Hellobello explică (pentru andrakaterin123):

Am 18
Mi a venit ciclul azi
Multumesc pentru raspunsuri ❤️