| Ceva123 a întrebat:

Doar de curiozitate, ce-s cu toate intrebarile din aceasta categorie?
Adica serios, sunt unele intrebari care practic arata cata cultura generala au unii sau ca le e frica sa-si intrebe parintii de viata sexuala sau sa caute pe net curiozitatile proprii.
Nu zic ca aici e rau, dar modul in care faceti asta, ii pun pe unii sa va raspunda la misto.

Plus! Copii la 14 -13 ani e bine sa-ti placa un baiat, sa te tii cu el de mana sa aveti simpatia aia copilaroasa si inocenta, nu sa sariti la chestii de 18+!

Ce parere aveti voi?

Baieti, daca voi credeti ca femeia e un obiect pe care sa-l folositi voi la indemana, va inselati amarnic, nu cautam interese (sunt si exceptii) cautam un suflet pereche, cautam iubire pura reaminti-va ca si pe voi va facut o femeie si cat s-a chinuit cu voi sa ajungeti unde trebuie, jignirea sexului feminin e pusa la general, deci mai vulgar...o jignesti pe ma-ta!

Răspuns Câştigător
| DiannaManole a răspuns:

Sincer la asta m-am gandit si eu cand am reusit sa citesc unele intrebari. Facand exceptie de exprimarea gresita si de unele intrebari mai mult decat stupide, constat ca oamneii au incetat sa mai comunice face to face si probabil le este jena sa puna anumite intrebari incomode parintilor..sa ceara un sfat.Nu condamn uneori lumea virtuala e mai la indemana si in surpinzator aici nu te judeca nimeni, insa unele intimitati ar trebui pastrate pt.sine

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e nimic rau ca tineri doresc sa se informeze ma bucur de acest lucru, referitor la ceea ce ai scria mai jos nu cautam interese? complet fals omul fara interese ar fi mort nu am face nimic fara un inters emotional, cautati iubire? helen fischer antropolg un mare om de stiina afirma ca
barbati cauta corpul unei femei iar femeile reusrcele unui barbat =iubire pura,hai sa nu fim ipocriti nu cautati voi asa ceva,nici eu nici voi nu stiti ce vreti de fapt vi se pune pata pe un badboy si apoi va plangeti, cica nu sunteti obiecte? eu din cate observ fetele din ziua se remarca prin poze cu ele dezbracate desi prin sex nu toate ca nu fac generalizari,ca o femeie m-a facut nu trebuie sa neg un adevar, si femeile iubesc,barbati iubesc eu n-am spus ca nu cred asta, dar cat de mult iubeste o femeie? cica in doua saptamani o femeie deja e cu altul de la despartire desigur nu toate, pe mine nu ma convins ce ai scris acolo, eu nu cred in iubire feminina, femeia iubeste cat ai banii de aia si 70% din divorturi date de femei motivul e ca ea castiga mai mult ca el

| Ceva123 explică (pentru RAY):

Personal sunt intr-o relatie de 5 ani de zile si cand m-am angajat, nu m-am uitat la banii lui, casa sau masina, m-a interesat sufletul si pe asta am mers in tot acest timp, acuma sa nu zic datele personale public, dar doar pentru ca niste cercetatori au facut niste calcule sau cautari asta nu inseamna ca e totul batut in cuie si defineste insasi gandirea sexului feminin. Noi mai degraba cautam sprijin emotional (acuma ca altele sunt...ma scuzati de expresie curve aia e alta mancare) in timp ce baietii vor sa experimenteze pana vor una la casa lor si atunci nu o mai gasesc neam.

| RAY a răspuns (pentru Ceva123):

Faptul ca ma minti nu schimba realitatea

| Ceva123 explică (pentru RAY):

De ce as minti? Crede-ma cu minciuna nu ajung nicaieri eu te-am informat doar din pura experienta personala, alt motiv nu as avea.

| RAY a răspuns (pentru Ceva123):

Ca barbati vor cantitate si femeile vor calitate e ceva ce stim cu toti,m-am referit ca minti ca l-ai ales pentru sufletul lui,te-a atras si fizicul lui,e ceva normal sa te atraga totul la persoana iubita ca doar nu o sa o sasi fie scarba sa o privesti, eu nu m-am referit ca toate sunteti materaliste ca nu toti suntem bogati, cum spunea o fata aici pe TPU nu am putea toate barbati bogati ca nu exista si cum voi nu acceptati ca un barbat sa mai fie cu inca una ati sta singure, ai fost cam dura in seara aia, daca e adevarat ceea ce spui eu ma bucur, daca intreb ceea ce ma intereseaza sub 1% din useri pot discuta cu ei de aia adaug intrebarii simple

| Ceva123 explică (pentru RAY):

Imi cer scuze de faptul ca am fost dura, dar omu' mai are si toane si am fost printre toane atunci.

| RAY a răspuns (pentru Ceva123):

E ok si eu am exagerat

| corbulalbrosu a răspuns:

Vinovatul principal pentru lipsa educatiei sexuale mai ales a fetelor tinere de 12-13 ani precum si numarul de mame minore extrem de mare raportat la numarul populatiei, este biserica ortodoxa romana si slujitorii sai care duc o lupta acerba de indoctrinare religioasa prin introducerea religiei in scoli in detrimentul orelor de educatie sexuala, aceasta devenind posibila in urma reusirii "performantei" de a-i convinge pe parlamentari sa nu voteze legea prin care se incerca introducerea orelor de educatie sexuala in scoli. Nu exista nicio alta tara civilizata in care sa se regaseasca/intample o astfel de situatie aberanta la nivelul secolului XXI in afara tarilor islamice? Mirarea si frustrarea ta apar fiindca traiesti intro tara atipica, paria Europei, unde pe scara larga se "cultiva" incultura si dogmatismul in detrimentul stiintei si culturii reale. Este simplu de inteles, nu-i asa din moment ce in nicio alta tara "poporul" nu se "bate cu pumnii in piept" cu "mandrie" ca fac parte din cei 87% de credinciosi ortodocsi si inca vreo alte 7% de alte religii, care considera orice discutie cu conotatii sexuale ca fiind imorala si contrara doctrinei religioase. Majoritatea parintilor sunt lipsiti de cele mai elementare informatii privind sexualitatea si procreerea, deci se pune intrebarea ce explicatii corecte poate oferi o astfel de persoana/parinte copiilor sai aflati la varsta intrebarilor din moment ce considera ca fiind taboo si imoral sa discuti astfel de probleme cu minorii. Consider ca orice comentariu este de prisos.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule, acel comentariu este pentru tine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

As fi ramas profund mirat sa nu ma muste de cur un ageamiu ignorant si incompetent, incapabil sa formuleze o propozitie daca nu logica macar inteligibila. Cei cu IQ-ul tau ar fi cazul sa fii inscris in clasa 0 (zero) macar si pentru simplul motiv, celde a invata sa se exprime corect. No comment. rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu te mai fa ca nu intelegi propozitia, ca oricum se vede ciuda, ca ti-am zis-o
Deocamdata comentariul meu se intelege, si nici macar nu poti demonstra ca nu intelegi vreo propizitie din el.
Oricum dupa ura ta, se vede cate-am lasat KO.

Nu ma intereseaza scrisul ti-am mai spus, nu pe gramatica pun baza.
Scrisul este de ajuns sa fie de nota 5, nu ma intereseaza sa fie de nota 10... de nota 10 ma intereseaza sa fie subiectul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Acest ultim raspuns de-a dreptul imbecil, mi-a intarit si mai mult convingerea ca esti incurabil. Tie iti este chiar imposibil sa intelegi diferenta de educatie care ne separa, diferenta ca cea dintre un macac habotnic si semianalfabet si un erudit competent? Si astea fiind zise trebuie sa intelegi ca nu ma voi mai cobora vreodata la nivelul tau, fiindca m-as disconsidera pe mine si as ajunge sa-mi fie rusine sa ma mai uit in ochii celorlalti. Nu pot spune altceva decat un definitiv NO COMMENT rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule m-ai spart la bibilica.
Hai sa te invat gramatica, daca tot te crezi atat de cult.

Cei cu IQ-ul tau ar fi cazul sa fii inscris in clasa 0 (zero) macar si pentru simplul motiv, celde a invata sa se exprime corect.
Cei cu IQ-ul tau ar fi cazul sa fii insecris in clasa 0.
Aici se scrie, "sa fie inscrisi", nu sa "fii inscris", pentru ca este la plural, desteptovici!
Iar celde, se scrie cel de.
RUSINICA!

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu prea are legatura ora de religie cu cea de educatie sexuala. Ar putea avea loc ambele in orar! Sau macar s-ar putea face cum trebuie amarata aia de anatomie in clasa a 7a. Problema e ca oamenii sunt atata de idioti incat au impresia ca daca ai lor copilasi o sa faca ore de educatie sexuala in scoala inseamna ca o sa faca si sex pe banci, in clasa! Si o problema si mai mare este, asa cum ai spus si tu, ca nici parintii nu au habar de educatie sexuala. Ramai mut cand vezi studenti in anul 3 care n-au habar de notiuni elementara de igiena (de ex ca prezervativul e de unica folosinta-un coleg a ramas surprins in anul 3 cand a auzit astawinking )sau mamici cu 3 copii care se mira ca au ramas insarcinate din nou desi ele alaptau de 6 luni(ca deh, alaptatul e metoda contraceptiva). Si sa nu uitam despre ce cred oamenii in general despre sex (si nu neaparat cei ultrareligiosi) : sexul e murdar!

Referitor la orele de religie...ai vazut vreodata o ora de religie tinuta de un profesor normal? Se invata despre Dumnezeu, dar nu iti imagina ca cineva ii indoctrineaza (repet, vorbesc de profesorii normali) si invata in principal despre cum poti face bine, se vorbeste despre sfinti si se canta, se invata despre istoria religiei ortodoxe in Romania. Nu e nimic deplasat si exagerat. Fireste, exista si idioti, dar intra pe un grup de profesori si ai sa vezi ca exista o gramada de profi de mate, romana sau n materie care sunt la fel de idioti si care indoctrineaza mai mult ca cei de religie.

Pacat ca noi vorbim si vorbim si vorbim si cei cu puterea nu fac nimic sad

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite aici Corbule, te-am facut celebru.
Nimeni nu o auzit de neurocortex, ci de neocortex(asa cum am scris eu, iar tu m-ai injurat, spunand, ca nu exista).

| Oana92 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stai tu linistit, el n-are habar de gramatica (ca doar nu e importanta!), dar n-are habar nici de conceptele pe care le scrie. Vede si el niste cuvinte care suna bine si le repeta ca un papagal. Se contrazice singur si are niste surse mai proaste ca wikipedia. Daca incerci sa ii dovedesti ca greseste (cu argumente reale, nu date de ''stiintificii" lui) te face retardat si schizofrenic(fireste ca nu are habar ce inseamna, dar suna misto). Plus ca posta linkuri cu articole care ii anulau din start fantastica teorie laughing N-are leac laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Oano, eu nu mai sunt roman ca tine de 15 ani, am plecat din Romania de la 10 ani.
Nu am mai fost in Romania de 15 ani, iar eu vorbesc in romana doar pe siteul acesta.
Eu am alta nationalitate, nu mai sunt roman, chiar si asa scriu mai corect ca tine.
Stiintificii este scris bine, habar nu stii sa scrii in limba ta.
Hahaha.

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Oano, ar trebui sa respecti un lider,
Eu deocamdata am mai multe funde pe tema care ma concentrez, asa ca ciocul mic.
Habar nu ai ce insemna un studiu stiintific secundar cu peer-review.
Ce sa mai spun de studiu tertiar, tu ai ramas la articole de pe google.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Norocul nostru ca nu mai esti in tara laughing Cuvantul „stiintificii" este pus in ghilimele nu pentru ca nu ar fi corect scris, ci pentru ca tu il folosesti in mod gresit. Tu il folosesti ca sinonim pentru oameni de stiinta si inseamna cu totul si cu totul altceva (ȘTIINȚIFÍC, -Ă, științifici, -ce, adj. Care aparține științei, privitor la știință; bazat pe principiile științei).

Eu stiu foarte bine sa scriu in limba romana, pe cand tu n-ai habar nici de limba asta, nici de definitiile termenilor medicali pe care ii repeti papagaliceste. Dar azi nu ma mai contrazic cu tine, n-am chef laughing

Si inca ceva, speram ca la cat esti de batut in cap sa ai vreo 60 de ani. Macar aveai o scuza...

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu te consideri lider? Pentru incuiati probabil! laughing Cand ai sa citesti articole de specialitate, scrise de oameni de stiinta si nu rahaturi promovate de incuiati mai stam de vorba. Ti-am mai demostrat ca iti anulez teoriile cu cuvintele tale, ca nu te duce capul de mai mult.

Si cum ziceam, esti fara leac. laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Hahaha, auzi cice este altceva?
Cine spune, tu?big grin

Draga studiile mele nu sunt de un stiintific, ci de stiintifici!
De ce?
Pentru ca au fost aprobate de toti, iar asta insemna consens stiintific.
Nu poate un stiintific de unul singur sa isi impuna opinia in luma stiintifica, ci doar pe google.
Acel studiu se cheama primar.

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Citeste aici studiu cu peer-review, daca stii ce insemna!
Daca studiu ar avea macar o critica nu mai era acceptat de comunitatea stiintifica.
Iar Oana pe langa comunitatea stiintifica nu are dreptul la vot.
Iar asta cu 60 de ani, te-ai desconcentrat, se mai intampla...

Si nu mai vorbi de la premisa ca mi-ai dat studii, tu nu ai dat nimica, si nici macar nu te-ai chinuit sa imi demonstrezi ceva.
Deci nu mai poza in felul acesta, ca nu ai demonstrat nimic.
Uite aici studiu si deschide ochii!
http://onlinelibrary.wiley.com/......x/abstract

Si cei de 60 de ani inteleg acest studiu nou, nu ca tine, ignoranta!

| sofisis a răspuns (pentru Oana92):

Fata, tin sa spun ca profu meu de religie din liceu era cel mai depravat om cunoscut de mine pana atunci. laughing)
Am invatat de la el (nu doar eu, ca sa nu se inteleaga ca am avut ceva sexual de impartit cu el, toti din clasa) mai multa educatie sexuala decat de la multi altii. laughing)

Asa, ca sa fiu si eu on topic:

Uneori anonimatul ne protejeaza de aratatul cu degetul si de aceea se prefera intrebarile de aici.
Educatia sexuala din punctul meu de vedere este STRICT responsabilitatea PARINTILOR sau a celor care te cresc.
Ca parinte, sa nu fii in stare sa dai un start in viata copilului din toate punctele de vedere, mi se pare trist. Imi imaginez ca nu e ceva foarte comod DAR e OBLIGATIA ta ca parinte sa te asiguri ca, copilul tau, nu pleaca in viata ca vita in lucerna si ca stie sa se protejeze singur de orice pericol.
Profesorii, biserica, amicii, netul...astea toate ar trebui sa fie surse de informatie complementare. In nici un caz principale.

| Oana92 a răspuns (pentru sofisis):

Pai asa ar fi firesc. Problema e ca de multe ori nici parintii nu au habar de nimic...sad

| OnuOnulică a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Dar majoritatea mai sunt puse și la "mișto". Crede-mă că în ziua de azi pe TPU te amuzi mai mult la categoria Dragoste și Sex decât la Trivia...

| Seba2013 a răspuns:

Corbule, religia nu se opune educatiei sexuale, ea chiar dimpotriva este pentru educatia sexuala.

Treaba este ca voi nu folositi un limbaj neutral, ci mai degraba initiati, instruiti in acte sxuale, si asta o faceti cu un limbaj infantil.
Nu le explicati cum apare tensiunea sexuala, pentru ca nu vreti sa stie.
Lucrul acesta il pastrati doar pentru cei din marketing, pentru al manipula pe om.
Sa fie invatati copii asa.
-Ce este raspunsul sexual.
-Care sunt neurotransmitatorii si hormonii.
-Ce efecte au aceste substante.
- Ce insemna homostazie.
-Ce insemna creierul triunic.

Iti spun eu, ca asa ceva, nu vreti sa invatati.

Voi invatati asa:
Copii masturbativa ca este sanatos, pentru ca face toata lumea.
Cand va masturbati cunoasteti corpul si ajuta la dezvoltare.

Hahaha, acesta nu este studiu, limbajul acesta infantil, este o inducere, o opinie, nu le explica fapte stiintifice.

Si oricum pe voi ca intereseaza sa pastrati sexualitate un tabu, pentru ca, institutiile statului, deja ii invata, si daca vroiau ii invatau de mult.
Treaba este ca vor.
Cum dracu sa iti spuna ce insemna creierul reptilian, dopamina, noradrenalina, etc. cand ei le folosesc ca arme pentru a le folosi.
Nu iti vine nimeni sa iti spuna:
Vezi ca eu iti induc o dorinta prin tehnica acesta, si vreau sa iti explic tehnica.

| Seba2013 a răspuns:

JackPotalista:
Nu poti sa ii arunci unui caine o bucata de carne, si sa te astepti sa nu o manance. Este in natura lui, de a o manca.

Asa se intampla si in cultura de astazi.
Exista unele influente, care lupta pentru a schimba atitudinea oamenilor.
Prezinta diferite lucruri care nu sunt acceptate, intr-o lumina buna si calda.

Ei bine copiii, din aceste lucruri se hranesc si de aici vine preocuparea lor.

Eu nu spun sa se izoleze, ci sa fie foarte selectivi, pentru ca ideologiile sunt in atac, si stiu foarte usor sa te bage in tiparul lor.

| EneCristian a răspuns:

E mai usor sa fi anonim cat despre femei rar gasesti in ziua de azi una care sa fie cu adevarat femeie( zic de generatia mea 98 97).