| anonim_4396 a întrebat:

Dragi useri TPU, va rog ajutati-ma

am 26 de ani, si cu toate astea, la fizic par intre 18-20 ani.nu ma deranjeaza asta. dar ma deranjeaza enorm cand imi zice lumea ca ma comport ca un copil, si ca nu sunt maturizata la minte. m-am saturat sa mi se zica lucrul asta. nu stiu ce anume fac,ce sa schimb la mine, incepand cu ce? ma doare inima, sunt ravasita. chiar si prietenul meu, care are 18 ani imi zice asa, el care s-a maturizat mai devreme.asa a fost sa fie. il deranjeaza mult gesturile mele de copil.il iubesc si nu vreau sa il pierd. in ultima vreme ne-am certat des. cica totul din cauza mea. spuneti-mi va rog ce sa fac? cum sa ma maturizez? sunt disperata. glume nu stiu sa fac, sau daca le fac,cica le fac fara gust, proaste,si lumea se supara, am renuntat la a mai face glume.prietenul mi-a zis intr-o seara ca de ce nu sunt glumeata? sa rada si el in hohote odata? cum sa fac? m-am saturat. am inceput sa ma urasc pentru chestia asta. multumesc anticipat.

34 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In ce sens te porti ca un copil? Faci crize ca o fetita careia i-ai luat papusa? Sau ce ai facut? Cum pornesc discutiile si certurile voastre? Oare nu vrea el ca sa te schimbi intr-un sens nedorit?
Cat despre glume, nu sunt multi care au darul asta, eu am avut un coleg care ma facea sa rad toata ziua, dar daca ar fi sa zic eu un banc, nu rade nimeni. In aceasta privinta, nu cauta sa fii altceva.

| Deedeek a răspuns:

"All you have to decide is what to do with the time that was given to you" - gandeste-te la asta happy

| lizy12iul a răspuns:

Buna,in primul rand acel baiat ar trbuii sa te placa pentru ceea ce esti,daca nu o face inseamna ca nu e pentru tine,daca tie iti place sa glumesti atunci fa-o,familia ta nu ar trebui sa iti reproseze ca nu esti destul de matura fiindca ei nu iti cunosc ca sa zic "fata ta matura" ar trebui sa accepte ideea ca tu esti destul de matura si ca nu mai ai nevoie de comentariile lor negativiste.
Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni in lume,nici macar pentru persoana iubita,fiindca el trebuie sa te iubeasca neconditionat si exact asa cum esti,daca nu o face gasesteti altul fiindca sunt destui baieti in lume care apreciaza o fata asa cum e ea.
Ar trebuii sa porti o discutie cu prietenul tau si sa ii impui ca tu nu o sa te schimbi pentru el si ca ar trebui sa te accepte asa cum esti,iar daca nu sa te lase in pace sa nu iti mai faca aluzii,iar daca chiar te iubeste nu o sa plece si o sa te accepte asa cum esti,la fel ar trebui sa vorbesti cu familia ta si sa le explici ca tu esti matura numai ca nu vrei sa o arati, ca pur si simplu iti place sa traiesti viata glumind, cu glumele tale proaste, si razand, care de fapt e foarte matur.
Mult noroc si sper ca nu o sa asculti de nimeni si ca nu o sa te schimbi...

| Azµre a răspuns:

Aha și? Cine te iubește, te iubește așa cum ești. Gândește-te la ce ți-am zis!

| zurick a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni.Trebuie doar sa fii tu insuti si te va indragi daca are sentimente pentru tine.Iti dau un sfat prietenesc nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni

| Felys a răspuns:

Schimba-ti prietenul, cauta unul de varsta ta

| raluk27 a răspuns:

Prietenul tau e imatur si nu inteleg de ce te-ai incurcat cu unul cu 8 ani mai mic decat tine. Diferenta de varsta e destul de mare, ceea ce se rasfrange si in relatia ta. Te-ai gandit ca poate iubi are o problema cu faptul ca tu esti mai mare si numindu-te imatura, el se simte altfel? Si eu am fost cu un tip cu 4 ani mai mic decat mine si cand faceam cate-o gluma:" off, copiii din ziua de azi!", desi copilul era el. Deci e o chestie generala la baietii mai mici.Si nici faza cu glumele nu am inteles-o. El vrea un mascarici care sa-l amuze sau o iubita?

| androm3da a răspuns (pentru raluk27):

Imi place raspunsul tau ralu27. ai dreptate.

| sensualus a răspuns:

Te porti ca o pustoaica jucausa? e chiar agreabil si tonic pentru orice barbat

| charleslouboutin a răspuns:

Daca tu te apreciezi dupa cum te apreciaza altii...nu o sa ai viata prea usoara!

| BSwwatch a răspuns:

Nu poti face nimic din punct de vedere psihic,problema asta cred ca o poti rezolva consultand un psiholog,fiecare individ in parte are un caracter,pentru fiecare caracter se aplica diferite procedee, intelegi? aici nu-ti vei gasi rezolvarea problemei, iar acel prieten... pe care tu-l consideri prietenu este prieten, atunci cand te-a cunoscut si a aceptat sa formati o relatie a stiut foarte bine, acum s-a trezit ca a vazut in tine imaturitate? bullshit! a intervenit monotonia.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Ca nu te-ai maturizat este insusi faptul ca te-ai,, incurcat,, cu un flacau de 18 ani.Nu este o regula generala, dar, in cazul unei casatorii aceasta diferenta va duce(in timp) la dezastru, femeia imbatranind mai repede.Cauta sa cunosti pe cineva apropiat varstei tale si va,, merge,, altfel.

Răspuns utilizator avertizat
| IREros a răspuns:

Daca tu esti fata din poza, nu te mai minti, pari de 26 nu de 18, daca nu chiar mai mult de 26. Daca tu ai 26 si el 18, crede-ma nu o sa meargahappy

| androm3da a răspuns (pentru IREros):

Nu sunt eu cea din poza, uite la ce raspuns am dat eu pentru alexiatit

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru IREros):

In foto este o actrita din telenovele mai :rolling on the floor

| IREros a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Mda... de unde sa stiuhappy nu ma uit

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru IREros):

laughing bine faci! happy

| Alexsiatit a răspuns:

Androm3da, nu trebuie sa te urasti pentru asta! Va veni si timpul sa-ntelegi ca omul de fapt, incepe incet-incet sa moara, atunci cand inceteaza sa mai fie COPIL!
Din cate-mi pot da eu seama din poza ta, esti o femeie frumoasa si crede-ma, asta nu este putin! Daca cei din jurul tau nu stiu sau nu pot a aprecia ceea cu ce Dumnezeu te-a inzestrat: PURITATE, cu-atat mai rau pentru ei.
La cei 26 de ani ai tai, ar trebui sa te bucuri de tot ceea ce te inconjoara si sa gandesti cam asa:
Cand soarele apune, nu te sperii fiindca stii ca dimineata, va rasari din nou! Gandeste-te cum ar fi daca ai sti ca in dimineata urmatoare SOARELE, nu va mai rasarii? Cum ai reactiona daca ai sti ca toata viata vei trai fara soare, fara lumina? Cum ar arata natura daca soarele nu ar mai rasari niciodata?! Totul s-ar ofili, chiar si tu, odata cu totul. In viata, esti liber sa faci orice, esti liber sa traiesti numai noaptea, insa asta nu inseamna ca lipsa razelor de soare nu te vor afecta.
Cu admiratie: Alexsiatat

| androm3da a răspuns (pentru Alexsiatit):

Multumesc pentru mesaj, nu sunt eu cea din poza, e actrita argentiniana Andrea del boca, cea care a jucat in filmele ca perla neagra, antonella, etc

| Alexsiatit a răspuns (pentru androm3da):

Am constatat bine-nteles si eu asta Androm3da (zambesc) si-as vrea sa fac precizarea ca eu nu ma refeream la frumusetea o fizica ci ma refeream la "stralucirea" ta interioara - care daca deocamdata nu poate fi inteleasa, se datoraza faptului ca nu este "descoperita".
Apropo, nu mi-ai spus daca ai primit "scrisoricile" mele, prin care incercam sa-ti vorbesc si in mod particular nu public.
Alexsiatat.

| androm3da a răspuns (pentru Alexsiatit):

Nu stiu la ce scrisori te referi, nu am primit nimic

| androm3da a răspuns (pentru androm3da):

Gata am primit, ti-am dat accept

| Alexsiatit a răspuns (pentru androm3da):

Tocmai mi-ai aparut la "prieteni insa abia acum vad ca am cam scris in vantot ce ti-am scris in mesaje(zambesc), fiindca am incercat sa-ti sriu din nou si mi se spune:"Statutul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator". Incearca sa umbli la setarea profilului tau si vezi unde se specifica acceptul tau de-a primi mesaje si de la "juniori"(tocmai am descoperit si eu asta si am specificat aceasta optiune.
Incearca sa-mi trimiti tu un mesaj sa pot verifica daca eu il primesc.
Alexsiatat

| Alexsiatit a răspuns (pentru androm3da):

Acum inteleg de ce: "Statutul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator." si asta se pare ca-i valabil culmea...chiar si intre "prieteni"! Ce este de facut oare?
Alexsiatat

| androm3da a răspuns (pentru Alexsiatit):

Nu stiu, dar ce anume vrei sa imi spui?

| Alexsiatit a răspuns (pentru androm3da):

Nimic in mod deosebit. Daca ai fi primit anterioarele mele mesaje, sunt sigur ca ai fi inteles Androm3da, am "vorbit mult si se pare ca si doar "singur" (râd - tot singur)Cauta si la "felicitari" poate acolo a ajuns totusi ceva(zambesc)
Alexsiatat

| Alexsiatit a răspuns (pentru androm3da):

Am incercat sa-ti raspund la primul tau mesaj pentru mine, dar ma intampina un acelasi unic raspuns: "Statutul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator." Poate ca acum vei intelege si vei raspunde printr-un ID.
Alexsiatat

| Alexsiatit a răspuns (pentru Alexsiatit):

A mai trecut azi o zi la serviciu.Cate putin pe-aici(unde desi nu mi-ai "vorbit" deloc(si tu poti-nu esti o "junioara cum sunt considerat eu de catre "admin") si mai mult cu-ale serviciului. Acum ca voi pleca spre mereu o aceeasi poteca batatorita ce duce inspre casa-mi, m-am gandit ca inainte sa las aici ( daca altundeva nu pot deocamdata) un zambet si poatechiar un mic si nevinovat pupic, pentru miniona mea de-acum "prietena".
O dupa-amiaza placuta, o seara minunata si o noapte odihnitoare, Andromeda(?)
Alexsi(deocamdat')atat.

| Auroree a răspuns:

1. Creca mai mult ai venit sa te lauzi ca "arati de 18 si ai 26" sau ca "ai iubit de 18 ani" anyway
2. Asta e unii ne maturizam mai greu altii mai rapid, toate trec, tu trebuie sa fi ceea ce esti nu ceea ce vor altii

| oanaionella a răspuns:

Nu ai cum sa te maturizezi maine! treaba asta cu maturizarea se face in timp..si scuza/ma iubitul tau cand s/a indragostit de tine s/a indragostit si te/a vazut asa cum esti..de ce vrea acum sa te schimbi? nu stiu ce sa spun.

| bublexfull a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebuie sa te schimbi tu, ca persoana doar pentru faptul ca prietenului tau nu-i plac anumite lucruri la tine, mi se pare absurd ca prietenul ta sa-ti ceara asa ceva de la tine. Oricum nu cred ca ar trebuie sa dai in disperare pentru simplul fapt ca un grup de persoane iti spun ca nu ai simtul umorului sau ca nu esti maturizata, eu in general merg pe principiul:Nu-ti plac? ...Nu-mi pasa, si iti recomand sa faci si tu la fel happy

| Andreiandy11 a răspuns:

Draguta nu te schimba traieste viata!

| Dragutu_Alin_1986 a răspuns:

Hei, incearca sa nu mai asculti ce spune lumea si uitete tu singura la situatia ta in felu positiv, prietenu tau daca te iubeste te place fix asa cum esti, nu uita ai un pret nul pierde, nu te injosi in fata nimanui oricat ai tine la acea persoana, dupa mintea mea daca imi place o persoana incerc sa o apreciez asa cum e