| anonim_4396 a întrebat:

Dragii mei prieteni TPU, sunt disperata. distrusa. Va rog sa nu ocoliti intrebarea si sa vad dati fiecare cu parerea pentru ca este o problema foarte delicatacrying Voi incerca sa-mi deschid sufletul in fata voastra si va rog sa nu ma luati peste picior.
Aveam cu prietenul meu(fostul de fapt) o relatie la distanta de 1 an si jumatate. El era in Anglia la facultate. Eu locuiesc la tara si el e din acelasi sat cu mine. In aceasta perioada de 1 an jumate ne-am vazut de 3 ori, in total 2 luni si jumate petrecute impreuna. El are 20 de ani, eu 15.
A fost prima mea dragoste, primul meu sarut l-am avut cu el... aveam o relatie f serioasa, aveam planuri de viitor.De multe ori plangeam seara, vroiam sa renunt din cauza distantei, pentru ca nu mai suportam sa sufar.
Dar intre noi era multa iubire, sinceritate, vorbeam orice orice cu el, si incredere maxima.Era special. Toti se mirau ce bine ne statea impreuna si in ciuda de diferentei, ne intelegeam perfect. Ne gandeam la aceleasi lucruri, ziceam "Te iubesc" amandoi odata si multe altele.
Noi ne stiam parolele de la inceput, dar intr-o zi m-a apucat pe mine sa instalez mess 11 sa vad ce mai vorbeste el si cu cine.
Am ramas socata, va spun sincer. Am sa va arat si voua o parte din conversatiile lui cu doi verisori de ai lui:
X e pr meu. Deci:
1. X:dar ce facut eram aseara. s a mor eu
am fost pe niste discoteci si am venit la 6 dimineata acasa beat mort.
eram praf ziceau niste tigani ca faceam ca un mort in masina
2.Ai mai vorbit cu Denisa mea?(eu) ma tot intreaba daca sigur nu beau...etc nu stiu ce are asta. Te-ai scapat si ai zis ceva? vezi poate te mai intreaba ceva de mine.nu da prea multe detalii.
3.eu am desfacut o sticla de 2 litri si am bout 2 pahare cu Floare cu totrolling on the floor)
4. ce am mai dat de azi dimineata de la 6 beau wa varu
am dat pana cum la becks de alea mari sunt paltonrolling on the floor)))
5.eu am aruncat un sac de ala negru de sticle
a zangandit odata toberonu de nu imi venea s a credrolling on the floor)))
6. wa vezi ca iti dau ceva dar s a nu ajunga cumva pe la Denisa(eu)
Varu lui: erai oleacarolling on the floor
Varul lui: eu ti-am mai zis ca esti cu capurolling on the floor
Varul lui: da' cine-i haita?(adica cur*a)
X:ea uite ce faceamrolling on the floor)) Wa e buna rau tipa.eu eram cu magaru la curu la X:aia rolling on the floor))))))) ia uite waaarolling on the floor
X:cu aia blonda a zis ca vrea s a ma vada
X:mai tarziu ti a arat damigeana de jin
De aici mi-am dat seama ca a fost cu alta. Oricum ma asteptam, la anii lui mi se pare normal dar mereu o facea pe victima ca de ce il bag cu toti in aceeasi oala, ca el nu e asa etc.
Si zicea ca nu pune alcool in gura. Si am ramas socata sa vad aceste conversatii.
Ok, a doua zi nu stiam ce sa fac, insa tot trebuia sa pun punct. M-a vazut ca sunt suparata(pe mess) si a insistat sa ii zic ce am si i-am spus.
I-am zis ca s-a terminat, in tot acest timp a vrut sa para altfel, ca e la fel ca toti, ca bea exagerat si toate celelalte.
El, a zis ca a glumit ca verii lui, ca de fapt erau niste glume din trecut pe care el acum le scrisese ca sa le aduca aminte ce faceau pe la 18-19 ani.
Si i-am zis ca s-a terminat.
Nu am mai vorbit deloc, pe faceboom si-a pus la stare civila"singur".
I-am citit conversatiile de dupa despartire si le zicea la toti prietenii lui ca degeaba m-am despartit de el, ca erau glume, ca o sa imi para rau, ca el m-a tinut pe palme(si asa chiar este), ca ma iubeste enorm, ca nu vreau sa-l cred, ca nu o sa mai gasesc ca el etc.
A 4-a zi a intrat pe mine pe mess si a zis ca n-am incredere in el, ca erau doar niste glume, ca ma va iubi mereu. si i-am zis ca vreau, dar nu pot sa il cred, deoarece conversatiile sunt prea clare.Si i-am zis ca imi pare rau, ca sufar dar nu pot sa-l cred.Stia ca urasc minciuna.
Dati-mi un sfat va rog. Scuzati ca am scris asa mult... Voi credeti ca acelea au fost glume? Repet, nicaieri nu le-a scris ca ar fi glumit. Eu cred ca acum nu stie cum sa se scoata, vazand ca m-a pierdut.
Funda!

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,eu sincer nu prea as crede ca au fost doar glume,el vroia sa se scoata,sa il crezi,dar e decizia ta daca consideri ca mai merita o sansa,iarta-l,daca nu,atunci mai bine incearca sa il uiti,ca baieti mai sunt si nu prea merita sa suferi dupa o persoana,cauta-ti un baiat aproape de tine care sa te iubeasca sincer si sa nu te minta. Distanta dintre voi isi spune cuvantul,poate ca tine la tine si nu vrea sa te piarda,sau poate ca vrea sa te tina pe cand vine,dar totusi intr-o relatie serioasa nu asa se face,trebuie sa existe sinceritate; iti dai seama ca el fiind acolo,stie ca nu il poti vedea sau sa auzi ceva de el si isi face de cap,bea si se distreaza cu altele,dar tu nu trebuie sa fi fraiera si sa suferi,sa suspini dupa el. Daca il ierti,e posibil sa greseasca din nou,stii cum e, tentatia e mare, baietii cand au o ocazie nu prea o rateaza.

| ignore a răspuns:

Si eu iti recomand sa numai fi cu el. eu cred ca doar te foloseste ca esti mica si stie sa te manipulezewinking

| Азбука a răspuns:

Da sau nu! Depinde. Cand?

| justfreelove a răspuns:

Relatiile la distanta niciodata nu sunt o solutie. Ca baiat nu poti sa stai mai mult de o luna fara sex, si daca prietena nu iti da agati o fata la intamplare. El e in Anglia iar tu estiin Romania si dupa ce spui tu mi se pare ca este o relatie superficiala, asa ca iti recomand sa faci ce face si el. Nu te consuma, vezi-ti de viata ta, pica ceva ok, nu pica iarasi OK iar el nu trebuie sa stie tot ce faci tu. (un al doilea id sau mai multe ar fi indicate- probabil si el are) In general secretele sunt ceea ce ne feresc de suferinte inutile. Oricum bafta!

| LorryDulce a răspuns:

Normal! Nu trebuie sa faci decat ce simti tu,sa nu te iei dupa nimeni insa Deschide ochii bine! NU stiu cum ai putut sa iti pierzi timpul(scuza-ma ca iti zic) degeaba,e foarte clar ca el are viata lui acolo,nu sta sa planga dupa tine sau sa se gandeasca inainte sa faca ceva.Ia-ti gandul de la el si ar trebui sa iti fie oarecum usor pentru ca el e acolo,tu esti aici,esti tanara sunt atatia baieti cu care poti avea o relatie normala, asta nu e relatie asa ca daca e sa iti para rau de ceva, sa iti para doar ca ti-ai pierdut timpul degeaba!

| mikaela25 a răspuns:

Buna, nimic nu e mai dureros decat sa te dezamgeasca prietenul, si eu cred ca nu a glumit, multora le place sa aiba una acasa cuminte, "de buna" cum zic unii si ei sa isi faca de cap cu altele. Si ok sa zicem ca te-ai impaca cu el, l-ai ierta, sincer ai fii suspicioasa mereu, nu ati mai avea relatia dinainte. Concluzia, lasa-o mama balta ca e mai bine...mai bine acum decat mai tarziu cand poate iti va fi si mai greu.te pup, ai grije de tine

| alexuta4you a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine ca iti spunea ca sunt doar glume ca nu stia cum sa se scoata. distanta intr-o relatie este cel mai mare dusman.Dar important e ce simti tu dar gandeste-te ca si daca il ierti nu o sa mai poti avea asa incredere in el si e foarte greu sa ai o reletie fara incredere si mai ales la distanta. Daca tu il iubesti mai acorda-i o sansa dar inainte gandeste-te bine pentru ca esti tanara...bafta

| georgikutzata a răspuns:

Fata fata dar nu crezi ca e cam mare dar ma rog fiecare ca gusturile lui de, pai daca tu crezi ca adevarat ca te iubeste si va cunoasteti de mult timp ar trebui sa ai incredere in el e logic ca daca are 20 ar fi putut sa aiba mai multe prietene asa ca parerea mea este sa faci ce crezii tu ca este mai bine si daca crezi ca ai gresit du-te si sp sa iti pare rau ca v-ati despartit bine fundita?!