| ToXiqLovE96 a întrebat:

Buna ca de obicei probleme cu si despre baieti :d. Sa va spun si eu povestea mea si sper sa nu va plictisesc. Totul a inceput in sept 2010 eu cls 8 el a 9`a eu cunoscand scoala ma mai duceam ba la o clasa ba la alta cand l`am vazut pe x. m`am indragostit la prima vedere, i-am spus unei prietene si m`a dus sa fac cunostiinta cu el cum m`am dus la el ma rog l`am intrebat cum il cheama si de unde e de la tara (majoritatea din liceu sunt de la tara ) nu am spus`o cu rautate dar de. s`a intamplat n`am mai gandit eram prea emotionata apoi a venit profa a trebuit sa plec. Avand hi5 i-am zis lasa`mi si mie un comm cu id tau mi-a lasat si am vorbit pe mess. Vorbeam normal nu stiam ce sau cum sa-i zic decat ce faci si atat. In octombrie de zilele Craiovei am iesit in parc cu varu`meo si acolo era si el dar era cu 2 fete ne uitam unul la altul zambeam totul ok, l-a vazut pe varu`meo ca m`a luat de gat si a doua zi la scoala m`a intrebat : tu ai fost cu iubitul in parc? eu : nu. era varu`meo. (a fost primul lucru care m`a facut sa cred ca`i prezint un interes) apoi am continuat sa vorbim. intr-o seara pe mess i-am zis : uite care e faza mie imi place de tine. ce zici? si el : pai uite si mie adica esti draguta bla bla da nu vreau sa`mi fac prietena. eu:ok. si a iesit dupa mess. La scoala am incetat sa ma mai duc pe acolo pe unde are clasa sa fiu putin mai reticenta. el la fel nu mi-a mai dat atentie. un timp. apoi iar aceeasi discutie. i-am zis :mai baiatule ce ai tu te gand sa ma faci sa sufar nu vezi ca tin la tine? la care el : eu daca as vrea ceva as lupta din tot sufletul meu sa am acel lucru eu : ce vrei sa spui cu asta? el:daca ti-as spune ai fi cea mai fericita. apoi a trebuit sa plec pana in oras si n`am mai discutat o perioada. m`am mai sfatuit cu cineva si mi-a zis sa-l las sa nu`i mai dau atentie asta am si facut vazand ca nu reactioneaza in nici un fel. acum cateva zile ne-am intalnit pe hol el fiind bolnav si lipsind vreo 1 luna de la scoala. a inceput sa`mi zambeasca iar in mine s`au trezit niste sentimente mai vechi. nu stiam ce sa zic. ieri am fost la el in clasa sa vorbesc cu o prietena foarte buna si el : te facusi frumoasa pentru mine. da eu : da. nu. el : multumesc. (nu aveam nici o schimbare. nu eram imbracata in vreun fel pur si simplu normal ) si azi fusei la el in clasa (motiv ca ma duc la fata aceea -andreea) si el ii zicea andreei auzi a iesit pe vitan o melodie belea noua ceva cu iubiri secrete si se uita la mine. eu incepand sa zambesc... si imi zisa : auzi sa intri pe hi5 sa vezi comentariile care le-ai lasat sa-ti amintesti sa dai timpu inapoi. dupa aia ii zisa lu andreea ca dc a sters un desen dupa banca ca era semnu iubiri. mie imi venii sa-i zic atunci cand zisa de dat timpu inapoi dc sa dau daca nu are rost? dar ma abtinui. acum eu nu stiu ce sa fac sa mai vorbesc cu el sau sa nu? adica na. sfatuiti`ma ce ati face in situatia mea? straight face sper ca nu v-am plictisit. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| simiiii a răspuns:

Bunakiss! Mai e foarte complicata situatia, ai putea incerca sa iesiti mai multi in grup [gasca] spre exemplu in parcul Romanescu si sa fie si el in grup, pe parcursul plimbari sau am rog ce faceti voi incearca sa-l iei undeva unde sa fiti doar voi 2, face to face, fi obiectiva intra in discutie cu el. Intreaba-l si pe el cum vede lucrurile. Aratandu-i ca iti pasa, il vei simti mult mai aproape. Nu porni de la presupuneri pana cand nu le verifici. Acorda-i prezumtia de nevinovatie inainte de a o taxa pentru ceva ce crezi ca ar fi facut sau nu. Ar trebui sa fi toleranta si sa ai multa rabdare. Dupa aceea lucrurile se vor rezolva de la sine.

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

As invata sa scriu corect romaneste(varul meu ),as renunta la perfectul simplu tipic oltenesc, si l-as intreba direct :vrei sau nu vrei sa fim prieteni, ca m-am saturat sa te mai astept!

| Castiel a răspuns:

Tipul ala este prea prost! Adica am inteles ca si el te place dar este mai timid,si cu toate astea stie ca tu il placi si nu face nimic e prost rau si eu sunt timid/sentimentalist dar daca fata pe care o plac mi-ar fi dat semne/zis ca ma place actionam ala in schimb a zis nu (cu toate ca voia) eu zic ca tine la tine dar e prost, sau daca vrea doar o prietenie e gay sau tot prostlaughing eu zic sa mai incerci odata si daca refuza dai indiferenta maxima, rupi orice contact cu el si cauta alt baiat care stie ce vrea -.-

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Imi place sa ask problemele oamenilor si nu m`am plictisit :-d
Parerea mea este sa ti in continuare legatura cu el dar incercati sa vb mai mult. Insista si tu ceva mai tare :-d
Eu cred ca tine la tine dar e prea timid si prea orgolios sa recunoasca :-)

| simona_3709 a răspuns:

O sa-ti raspund cu o intrebare: De ce sa te chinui singura?
Se vede de la o posta ca baiatului ii place sa fie curtat. Crezi ca are un rost sa te injosesti mereu in fata lui si sa-i spui in fiecare zi cat de mult ti la el? Eu zic ca nu.
Timpul nu se poate intoarce iar daca nu a stiut sa pretuiasca clipele in care tu ii dedicai iubirea, adio si la gata happy
Uita de el si incearca sa nu-i mai acorzi nici o secunda din timpul tau ( motiv: il irosesti degeaba)
Sper sa iti gasesti intr-un final marea iubire :* in bratele unui baiat potrivit si sa traiesti clipe minunate alaturi de el
P.s: Sper ca te-am putut ajuta
Numa` bine

| Deniisze a răspuns:

Nu m-ai plictisit, îmi face plăcere să citesc întrebările adolescneţilor. happy
Ce poţi să faci... dacă el te place si tu îl placi de ce nu încerci? sau puteţi fi pur şi simplu prieteni foarte apropiaţi.
Baftă :*!

| JustForMe a răspuns:

Nu m-ai plictisit sa stii! Uite nu stiu eu multe despre baieti dar stiu ca trebuie sa vorbesti cu el.Cine stie? Poate se va intampla ceva intre voi!

| Eveeee a răspuns:

Am eu o idee mai buna uite ce e... tii minte cand a spus ca el daca siar dori ceva ar lupta din tot sufletu deci eu cred ca el te place dar poate asteapta sa faci tu primul pas deci nu-ti fie rusinewinking eu zic sa stay mai mult timp cu el vb cu el sih intreaba-l ce simte pentru tine si daca spune ca chiar tine la tine atunci spune-i asa: atunci ce rost are sa mai asteptam sau ceva de genu, dar eu zic sa iti cauti altul pentru ca el chiar nu stiu ce vrea si nu inteleg de ce acum in ultimul timp baietii asteapta s afaca fetele primul pas crede-ma si eu am patit ceva de genu. sperr ca te-am ajutat :*:*

| cristinelbc a răspuns:

Vorbeste in continuare cu el