| Chiocotof a întrebat:

După cât timp de la menstruaţie pot sa faci sex?
Adică dau un exemplu:
Dacă sâmbată mi-a venit şi curge până miercuri-joi, iar vineri şi sâmbătă abia picură şi nu folosesc absorbante ci doar protej slip. Pot să fac sâmbăta următoare sex?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poti face oricand, dar cu mare atentie la igiena si protectie, si bineinteles daca pe el nu il deranjeaza!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat folosesti o metoda de protectie impotriva sarcinii, poti face sex in orice zi, chiar si in timpul menstrei (desi nu este nici igienic, nici foarte placut atunci).

| KaterinaPetrova a răspuns:

Deci.cand iti vine prima zi menstruatia sazicem sambata.numeri 14 zile si atunci esti in perioada fertila in care este interzis sa faci.in schimb poti face de sambata de cand esti pe stop pana iti trece ciclul si inca vreo 5 zile dupa aia. urmeaza perioada fertila care tine maxim 5 zile. dupa aceea ai liber la sex. sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.tongue

| MihaelaDart a răspuns:

Imi calculex metoda calendarului pentru ca astfel ma protejez de sarcina, acum depinde de tine daca ai menstra regulata, conteaza cel mai mult. Dupa terminarea menstrei poti sa faci sex neprotejat cca 7-10 zile si mai poti repeta astea pana sa-ti vina menstra, la mijocul astora sunt zilele fertile cand poti ramane insarcinata. Daca nu esti sigura pe tine, foloseste prezervativul sau anticonceptionale, sa nu ai probleme dupa.

| Bella_3346 a răspuns:

In mod normal poti face fara a te proteja 10 zile inainte si 10 dupa menstruatie.