| anonim_4396 a întrebat:

Buna,de doua luni de zile atunci cand imi vine menstruatia este la inceput un pic neagra dar foarte putin(trebuie sa folosesc un protej-slip apoi este normala.Am mai fost la ginecologie si mi-am facut examen de secretie de 2 ori si era totul bine.Este ceva rau daca am menstruatie neagra la inceput desi nu curge nimic doar asa putin si pe perioada ciclului ma doare piciorul tare si burta.Va rog un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita, e ceva normal, daca vrei sa iti ameliorezi durerile poti lua un ibalgin sau poti face o baie calduta si in legatura cu secretia maronie intodeauna sa fii precauta pentru ca s-ar putea sa nu iti vina mereu, asa, ca atentionare, s-ar putea sa vina direct rosu

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ești în pericol, culoarea închisă indică un sânge lipsit de oxigen, multe fete/femei prezintă așa la început sau la sfârșit de menstră.
Bea ceai de mușețel cu crețișoară cu 2-3 zile înaintea menstrei dar și pe toată perioada ei, ajută la reglare, calmarea durerii și o curățare cât mai bună.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este nici o problemă : la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei!

Important este să vină ( relativ ) la timp, fără întârzieri mai mari de 3-7 zile.

Dacă întârzierile depăşesc 7 zile, atunci poate fi vorba de o afecţiune a ovarelor ( un chist ovarian, ovare polichistice, etc. )...

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Lucrian a răspuns:

Din pacate, la noi in tara aud prea des despre dureri menstruale si alte probleme care tin de acest lucru. De multe ori acest lucru se datoreaza anumitor nutrienti, pe care nu-i gasim in plantele de la noi.
Te-ar putea ajuta foarte bine un program nutritional.
Cunosc mai multe doamne si domnisoare care au imbunatatit astfel de probleme in urma unui program complet.
Unul din produse ar fi http://www.nutrienti.eu/......-kuei.html
Daca esti interesata de un program complet, mergi la sectiunea contact pe site-ul respectiv si solicita mai multe informatii.

| sunshine19680925 a răspuns:

Nu este nimic in neregula. Exact la fel mi se intampla si mie. La inceput curge intr-o cantitate foarte mica lichid inchis la culoare [maro inchis sau chiar negru] dupa ajungand la culoarea normala. Si durerile de burta sunt perfect normale in aceasta perioada a lunii. happy

| anonim_4396 explică (pentru sunshine19680925):

Deci nu este nimic grav..nu vreau sa ma mai duc iar la ginecologie

| sunshine19680925 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic grav. Si eu am fost la ginecolog cu aceesi "problema", si mi.a explicat ca nu e nimic grav. Nu iti mai fa griji! happy

| anonim_4396 explică (pentru sunshine19680925):

Voiam sa iti dau tie fundita...am gresit.pot sa o schimb oare nu stii?

| sunshine19680925 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca se poate... in orice caz, ma bucur ca am putut sa te ajut! happy

| anonim_4396 explică (pentru sunshine19680925):

Iti multumesc foarte mult si imi pare foarte rau ca nu ti-am putut da tie fundita...o meritai.