| gabytza_7109 a întrebat:

Dupa cate zile poti face sex neproteajat de cand iei anticonceptionale?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In functie de tipul de anticonceptionale, ginecologul iti va spune exact din a cata zi esti protejata: din prima, dupa 5 zile, dupa 12 zile.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se presupune că iei în urma controlului medical de specialitate, nu te duci tu așa la farmacie și ceri un contraceptiv. Te poți îmbolnăvi dacă le iei după ureche, ele sunt dozări hormonale destul de puternice și dacă ai vreo afecțiune trebuie să se țină cont de ea, dacă ești sau nu fumătoare, greutate, vârstă, etc.
Ele te protejează din prima zi de administrare.
Pa, pa.

| blue23 a răspuns:

Medicul iti recomanda dupa o luna de zile.

| gabytza_7109 explică:

Sunt patile luate in urma unor analize si sunt recomandate de ginecolog

| Gigel8566 a răspuns:

Dupa o saptamana care bate in doua... daca nu chiar trei

| Dks a răspuns:

Le iei la recomandarea medicului.
analize.
De obicei ele se iau asa :
in prima zi a ciclului menstrual cate una pe zi la ora fixa.
Iar timp de 7 zile faci sex protejat.
Dupa cele 7 zile esti protejata de sarcina.

Funda?