| Costinamiha a întrebat:

După ce am luat pastila de la anticoncepționale, la câteva minute mi s-a facut rău, iar la jumătate de ora am avut diaree apoasa, dar doar o data, poate fi scăzut efectul anticoncepționalelor?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ti-au fost recomandate de un medic si le iei dupa ureche asa se intampla. Da, s-au dus pe apa sambetei.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca esti alergica la acel anticonceptional, corpul tau il elimina imediat, doarece nu-l suporta/ tolereaza!
Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche sau dupa ce recomanda vecina, se iau in urma unor analize hormonale si la recomandarea medicului, sa vada ce ti se potriveste si de ce fel de anticonceptional are nevoie corpul tau!

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia se diminueaza sau se pierde doar in situatia in care pastial AC este eliminata prin voma. Din moment ce pastila s-a dizolvat in stomac, hormonii existenti in compzitia sa intra in sange astfel ca prin fecalele epulzate din organism prin diaree se elimina partea inactiva a pastilei nu si hormonii. In concluzie efectul de protectie contra formarii unei sarcini ramane acelasi; neafectat. Multa sanatate!

| Costinamiha explică:

Nu era de la anticoncepționale, le iau de patru luni si e prima data cand mi se întâmpla, in prospect scrie ca daca am diaree de trei-patru ori, atunci efectul lor este scăzut, si eu am avut doar odata. Credeți ca nu si-a facut efectu?