| anca94 a întrebat:

Dupa ce iti incepi viata sexuala e posibil ca ciclul menstrual sa se deregleze sau sa intarzie? :-s

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil ca in prima luna ciclul sa intarzie 3-4 zile, maxim 5. Orice intarziere peste acest interval semnifica fie o sarcina fie, mai grav, o problema de sanatate. La 7 zile de intarziere trebuie sa faci un test de sarcina din urina de dimineata, repetat peste 3 zile daca e negativ. Apoi, daca nu esti insarcinata, e cazul sa te duci repede la ginecolog, caci ai nevoie de investigatii pentru a stabili cauza intarzierii.

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E posibil să ai o dereglare hormonală după ce îţi începi viaţa sexuală. În acelaşi timp e posibil să îţi întârzie din cauză de la o sarcină sau infecţie cu transmitere sexuală (ITS) dacă nu foloseşti prezervativ.

kratos
| kratos a răspuns:

Nu are treaba. Ciclul iti poate intarzia pe motiv de stres.

| Doa'Do a răspuns:

Poate sa intarzie, dar stii care este unul dintre motivele pentru care chiar ar intarzia? Bebelusul poate sa se fi oprit la tine in burtica, asta decat daca nu te-ai protejat. Sa zicem ca nu se pune problema de asa ceva.
Cum a spus si Legiutoarea, pot aparea probleme de natura hormonala happy

| Sadd a răspuns:

Da...se poate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sunt două lucruri diferite, fiecare cu treaba lui.
Nu reglează, dar nici nu dereglează ciclul menstrual.
Probleme pot fi de natură hormonală, răceală, chist ovarian, boli cu transmitere sexuală (B. T. S.) şi chiar o sarcină (nedorită!).
Pa, pa.

| annamariaio a răspuns:

Mie mi s-a dereglat un pic... a venit mai tarziu. dar asa cum spun ceilalti, pot fi alte motive.