| andaenescu a întrebat:

După terminarea ovulației, la mai mult de 4-5 zile, când deja intrasem în sindromul premenstrual, am avut contact sexual protejat, fără finalizare în vagin, verificat. Mai exact pe data de 1. Pe 6 luna trecuta am avut menstruația. Pe 6 luna aceasta (astăzi), nu a venit. Nu am ciclu menstrual regulat! Durerile de sâni continuă. Am observat ieri și azi ca am mai avut câteva scurgeri albicioase. Se apropie menstruația, trebuie sa o aștept liniștită sau trebuie sa îmi fac griji? Mulțumesc mult pentru răspunsuri.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este unul neregulat metoda calendarului mi mai poate fi folosita deoarece este IMPOSIBILA determinarea zilei de ovulatie. In astfel de situatie te poti oarecum ghida insa cu o marja de eroare foarte mare pe probabilitatea ca ciclul tau sa se inscrie si sa se comporte conform mediei ce rezulta din analiza ultimelor 6-9 menstruatii. Doar avand o astfel de imagine s-ar putea aproxima data ovulatiei si considera ca ultimele 5-7 zile astfel calculate ar putea fi situate in perioada nefertila. Deoarece sexul a foast protejat si nu s-au intamplat evenimente neplacute probabilitatea de a se instala o sarcina teoretic este imposibila. In cazul unui ciclu menstrual neregulat nu se poate vorbi de intarzierea, sau mai bine zis o presupusa intarziere nu poate fi luata in calcul deoarece semnele premenstruale sunt deja prezente si prevestesc de fapt iminenta producerii menstruatiei in zilele urmatoare. Multa sanatate.

| Sadop a răspuns:

Dacă ești sigură că au trecut mai mult de 4-5 zile de la ovulație, nu ai niciun motiv de îngrijorare, cu atât mai puțin că a fost și protejat.
Menstruația îți poate întârzia, mai ales dacă nu e regulată. Poate ai fost stresată, ai luat medicamente, sau pur și simplu ai o dereglare hormonală, nu e nimic anormal.
Așteaptă menstruația și nu te stresa, ai folosit 3 metode de contracepție ( prezervativ care nu s-a rupt, metoda retragerii și cea a calendarului ), deci șansele de sarcină sunt nule.
Baftă!