| PussicatDolls a întrebat:

Înainte de menstruație ovarele se pot "inflama"? Au loc modificări hormonale la nivelul lor? Devin irascibila, nervoasa, plâng din orice, trec de la fericire la tristețe, sânii au început sa mă doară rău, pe 3 ar trebui sa îmi vina menstruația, adică mâine, dar eu nu am ciclu menstrual regulat și am și dereglări hormonale și cauza unor pastile ce le-am luat în copilărie pe o perioada de la 9 la 15 ani. Pe 17 mai am avut un contact sexual protejat, verificat după, prezervativul nefiind spart/rupt. Simptomele de mai sus fac parte din sindromul premenstrual?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te duci la doctor, da e normal ai stari de astea pentru ca hormoni au efecte fizice, de aia la ovulatie isi plac baietii rai, bine facuti, transpiri, ai un miros de pisica, ti cald mereu, ai un chef de numa de facut sex

| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de menstruatie se petrec schimbari si modificari hormonale care afecteaza uterul, adica endometrul care urmeaza sa fie eliminat impreuna cu ceea ce a mai ramas din ovulul nefecundat prin intermediul menstrei. Ovarele nu sunt implicate deloc in aceasta faza a ciclului menstrual, deci nu poate exista nici un simptom de"inflamare" a ovarelor.In aceasta perioada ovarele sunt intro stare de repaus urmand a reintra in activitate dupa inceperea menstruatiei. Starile descrise de tine sunt caracteristice semnalelor premenstruale care se pot manifesta prin dureri abdominale, tumefierea sanilor, irascibilitate accentuata si nervozitate excesiva, precum si de stres provocat involuntar in subconstient chiar si in cazul in care esti ferm convinsa ca sexul s-a desfasurat in conditii absolut normale.Multa sanatate.

| dydda a răspuns:

Chiar inaine de menstruatie nivelul hormonilor din organism are un maxim si de la ei provin starile de irascibilitate si plansul si toate( si eu cu o zi inainte plang de la orice mica prostie si nu suport sa fie nimeni in preajma mea ). De la nivelul ridicat de hormoni pot aparea si dureri la nivelul sanilor si o senzatie de inflamare la nivelul pelvisului. Ovarele sunt intr-o activitate continua, in ele foliculii ovarieni se dezvolta de la stadiul de foliculi maturi inauntrul carora se afla ovocitul care va fi eliminat in trompe la ovulatie iar apoi se transforma in ovul. Daca ovului nu este fecuntat in 24 de ore, el degenereaza ( moare) si ca fi eliminat in cateva zile, NU la menstruatie care are loc la 14 zile dupa ovulatie. La menstruatie se elimina endometrul care este un strat de mucus in care s-ar implanta ovulul daca va fi fecundat, dar daca nu se produce nidatia, el va fi eliminat impreuna cu sangele la menstruatie. Dupa terminarea menstruatiei endometrul se formeaza din nou in fiecare luna.

| dydda a răspuns:

Foliculii ovarieni se transforma de la stadiul de foliculi primari la stadiul de foliculi maturi. Imi cer scuze ca nu am scris complet mai sus

| corbulalbrosu a răspuns (pentru dydda):

Complet gresita afirmatia ta ca ovulul nefecundat va dispare pur si simplu in cateva zile si NU se elimina la menstruatie. Inainte de a raspunde si da informatii gresite ar fi bine sa te informezi. Citeste si invata: ""Ovulul are dimensiunea de aproximativ 100 de microni (0, 1 milimetri) si nu are mijloace proprii de propulsie, de aceea distanta de 8-13 centimetri de la capatul trompei uterine pana la uter poate fi parcursa in aproximativ 3 zile prin antrenarea fluidului de catre cilii care captusesc trompa uterina. Daca ovulul nu este fertilizat in cele 12-24 de ore, cat poate supravietui de la eliberarea sa prin ruperea foliculului ovarian, VA FI INDEPARTAT PRIN FLUXUL DE SANGE AL MENSTRUATIEI. (sublinierea imi apartine) http://www.contraboli.ro/fecundatia-si-prima-zi-de-sarcina/ sau un alt material :""... In ziua 14 (in cazul unui ciclu de 28 de zile), hormonii determina maturizarea unui folicul si eliberarea unui ovul din ovar (in procesul de ovulatie). In zilele urmatoare, ovulul trece prin trompa uterina spre uter. Daca intalneste un spermatozoid se uneste cu acesta, apare fecundatia si ovulul va continua spre trompele uterine, atasandu-se de mucoasa uterului. Daca ovulul nu este fecundat, nivelul hormonilor scade in ziua 25. Acest lucru declanseaza inceperea urmatorului ciclu menstrual. OVULULVA FI ELIMINAT O DATA CU SANGERAREA MENSTRUALA. ( sublinierea imi apartine). http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia
In momentul in care te hotarasti sa dai un raspuns convinge-te ca nu afirmi o prostie gogonata.

| dydda a răspuns:

Imi pare foarte rau sa te anunt ca sunt invat pentru medicina si chiar cu cateva zile in urma un coleg a intrebat profesorul ce se intampla ch ovulul nefecundat si a spus ca se elimina in cateva zile dupa ovulatie dar inaintea menstruatiei. Asta se invata pentru medicina si asta scrie si in cartile din care invat. Sti ca nu tot ceea ce gasesti pe net este corect

| dydda a răspuns:

Editura Corint- manual clasa a 11-a - pagina 120 -" daca fecundatia nu a avut loc, ovulul se elimina in ziua a 19-a- a 20-a zi a ciclului; secretia corpului galben scade brusc in ziua a 26-a.

| dydda a răspuns:

Imi pare foarte rau sa te anunt ca tocmai ce am terminat a 12-a, dau la medicina si am trecut prin aceasta materie de 2 ori la scoala si de 2 ori la meditatii, plus ca o carte de biologie este mult mai corecta decat informatiile de pe net