| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecuta mi-a intarziat ciclul 2 zile.Mi-a venit in data de 2 si am avut inainte cu o zi, PMS [ dureri de burta si o scurgere abundenta]. Luna aceasta ciclul meu trebuie sa vina in data de 3, comform calendarului virtual pe care-l folosesc [Mereu a fost precis, si mi-a venit la data respectiva] insa de data aceasta nu am inca PMS si mi-e destul de frica sa nu fi ramas gravida.
-Am inceput sa am scurgeri vaginale de vreo 4 zile[fiind un sindrom premenstrual]
-in data de 19 fiind zi fertila cu sansa de sarcina mare am avut contact sexual INSA fara terminare vaginala, si totodata a avut grija sa se stearga de acel lichid preseminal de cate ori a simtit ca e nevoie.In data de 20[ziua ovulatiei] nu am avut contact sexual insa in 21 da,dar la fel, fara finalizare vaginala si cu mare atentie la lichidul preseminal.
-in data de 29 am avut finalizare doar la intrare in vagin [mai exact doar putin capul] insa m-am spalat dupa etc
-in 31 am avut finalizare in vagin.
Simptome : dureri de cap si usor stare de greata incepand din 26 [ probabil de la caldura ptc si prietenul meu avea aceleasi simptome ca mine]
E posibil sa fi ramas gravida? Chiar am avut grija si comform cunostintelor mele, dupa ziua ovulatiei, inainte cu 9-10 zile de ciclu e imposibil sa se produca o sarcina.Altii se chinuie luni de zile sa faca un copil iar eu sa raman de la un lichid preseminal ar fi un ghinion mare.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca luam in considerare cele scrise de tine si anume : "Luna trecuta mi-a intarziat ciclul 2 zile. Mi-a venit in data de 2 si am avut inainte cu o zi, PMS [ dureri de burta si o scurgere abundenta]. Luna aceasta ciclul meu trebuie sa vina in data de 3, comform calendarului virtual pe care-l folosesc [Mereu a fost precis, si mi-a venit la data respectiva} REZULTA ca ciclul tau menstrual are lungimea de 31-32 de zile si avand constant aceasta lungine poate fi considerat ca fiind de tip REGULAT. In acest caz se poate determina precis atat data in care a fost eliberat ovulul din foliculul ovarian cat si PERIOADA FERTILA. Daca din data de 3 Septembrie se scad cele 14 zile ale perioadei luteale, reiese ca OVULATIA a avut loc in data de 20 August iar perioada fertila s-a suprapus peste zilele cuprinse intre 16-21(22) August. In concluzie o sarcina putea sa ia nastere numai in urma celor 2 contacte sexuale neprotejate intretinute in timpul perioadei fertile, adica in zilele de 19 si 21 August. In astfel de cazuri totul depinde de experienta sexuala a partenerului de sex, de capacitatea acestuia de a-si coordona, controla si retine perfect ejacularea. Este de-a dreptul hazlie/hilara afirmatia ca : "si totodata a avut grija sa se stearga de acel lichid preseminal de cate ori a simtit ca e nevoie" din moment ce acel lichid preejaculator fiindca este produs in mod continuu de catre glandele bulbouretrale va exista IN URETRA pe toata durata sexului si este imposibil sa poata fi indepartat prin stergerea penisului. Fiindca intotdeauna lichidul preejaculator ajunge in vagin in mod continuu si constant in timpul sexului neprotejat, inseamna ca din acest punct de vedere nu trebuie sa fii ingrijorata. Partenerul tau de sex este cel care stie sau mai degraba ar trebui sa stie, daca reuseste sa-si retina perfect ejacularea spermei pentru a fi sigur pe el si a "indrazni" sa intretina sex neprotejat IN timpul PERIOADEI FERTILE. Totul depinde numai si numai de el de partener si nu de noroc sau ghinion. Multa sanatate!

| 2EXA a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dupa cat timp pot face un test de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 2EXA):

Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa poata fi considerat valabil si garantat ca 100% este sigur si corect, testul poate fi facut dupa data de 11 Septembrie, bineinteles in cazul in care nu va porni/incepe menstruatia in data de 4-5Septembrie.

| 2EXA a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult!