| anonim_4396 a întrebat:

Dupa un contact sexual neprotejat,nu am terminat afara,dupa care am mai facut un sex si nu am terminat in ea,indata dupa sex s-a spalat, este posibil sa ramina gravida?(va rog numai nu spuneti ca dac e neprotejat sh etc )concret si clar va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul a avut loc la cateva zile dupa ovulatie instalarea unei sarcini devine aproape imposibila. S-ar putea sa aveti noroc de data asta cu conditia ca menstruatia sa se produca in perioada in care se asteapta adica 26-29 aprilie.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este in perioada fertila da, exista toate sansele sa ramana gravida.In cazul in care nu se afla in perioada fertila adica ori inca nu s-a eliberat ovulul sau dupa eliberarea acestuia sansele instalarii unei sarcini devin mici sau chiar inexistente cu cat data sexului este mai indepartat de data de ovulatie.

| Trance1998 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da ce este perioada fertila? spune te rog mai clar!

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Trance1998):

De obicei, ovulatia are loc la jumatatea ciclului menstrual, mai precis cu 14 zile inainte de menstruatie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Trance1998):

O femeie in perioada de cam 28 de zile cat tine un ciclu menstrual are cam la jumatatea aceste perioade ovulatia.Adica in corpul femeii se formeaza un ou numit ovul care in cazul in care este fecundat de un spermatozoid va da nastere la un copil.Perioada de 4-5 zile de dinaintea zilei de ovulatie impreuna cu ziua de ovulatie si urmatoarele 1-2 zile reprezinta perioada fertila (de cam 7-8 zile) cand femeia poate ramane gravida. Dupa ce barbatul ejaculeaza in canalul din penis numit uretra va ramane intotdeauna o anumita cantitate de sperma lipita de peretii uretrei care se vor scurge/prelinge incet incet in vagin fara sa-ti dai seama in cazul unui al doilea sex daca se face neprotejat. Cel mai des aceasta sperma ramasa pe uretra este raspunzatoare de sarcinile nedorite.Tu nu ai specificat in care zile ale ciclului sa petrecut sexul si mai ales daca ai repetat si ai facut-o neprotejat.In cazul in care ai procedat astfel si sexul a avut loc in perioada fertila sansele unei sarcini devin destul de mari. Sper ca am fost pe intelesul tau si ca nu am scris atat de mult chiar de pomana.

| Trance1998 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiu numai ca la sfirsitul lunii undeva pe 26-27-28-29 trebuie sa se inceapa ciclu!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Trance1998):

In acest caz perioada fertila se putea situa intre zilele de 7-15 aprilie perioada in care probabilitatea de a ramane insarcinata in cazul in care in vagin a ajuns sperma este foarte mare.

| Trance1998 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar noi sexul l-am facut pe 18 aprilie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Trance1998):

In cazul in care sexul a avut loc la cateva zile dupa ovulatie instalarea unei sarcini devine aproape imposibila. S-ar putea sa aveti noroc de data asta cu conditia ca menstruatia sa se produca in perioada in care se asteapta adica 26-29 aprilie.

| neutrino a răspuns:

Ai facut sex neprotejat, nu ai terminat afara (adica ai terminat in ea), apoi ati mai facut un numar, dar nu ai terminat in ea (asta sa o crezi tu!). Concret : este foarte posibil sa fie deja gravida.

| Trance1998 a răspuns (pentru neutrino):

Ambele ori am terminat afara!

| Alcyon a răspuns:

Da, se poate.